רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"הוא מתנהג כמי שנמצא מעל החוק"

facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
5266

עו"ד פיני פישלר נסער בעקבות הריאיון של המפכ"ל רוני אלשיך ל'עובדה'


אילה חסון שוחחה עם עורך הדין פיני פישלר שהתייחס לראיון שפורסם אמש (ד') בין אילנה דיין למפכ"ל רוני אלשיך: "הטלתי בו כבר מיומו הראשון בתפקיד"

אמש (ד') סיפר המפכ"ל רוני אלשיך, לאילנה דיין בתוכניתה 'עובדה' כי גורמים רבי כוח אספו מידע על חוקרי תיקי נתניהו. בעקבות הדברים זעם עורך דין פיני פישלר, לשעבר קצין משטרה ביחידה הארצית לחקירות הונאה: "ראיתי אתמול את הכתבה ורתחתי. זה היה מיותר, המפכ"ל היה צריך לשתוק ולא להתראיין, בטח שלא בעיתוי הזה. בתוכנית אתמול חשף רוני אלשיך כי הוא מתכוון לזמן את ראש הממשלה לתת עדות בפרשת הצוללות לפני כחודש. זוהי הדלפה לעיתונאים, את יודעת כמה קצינים במשטרה סיימו את תפקידם בגלל אמירות שכאלו? כל מפכ"ל שהיה כאן יאמר לך שחל איסור מוחלט למסור מידע שכזה לעיתונאים. אילנה דיין הסתובבה איתו תקופה ארוכה, מדוע היא בחרה לא להראות אף הצלחה משטרתית שלו במהלך הכהונה? אני מאוד מאוכזב מראיון בו שומעים מפכ"ל משטרה שמוכיח שלא למד את הלקח מפרשת ריטמן. הוא מתנהג כמי שנמצא מעל החוק, הטלתי בו ספק כבר מיומו הראשון בתפקיד".

"פעם אחר פעם דיין אומרת בראיון שהיא אינה מאמינה לאלשיך", הוסיף: "הוא טען שהוא קרא מילה במילה את העדויות ואת המלצת המשטרה בתיקים 1,000 ו-2,000. תפקידו של המפכ"ל לקרוא בלילות עדויות?"

לשיחה הצטרף המפכ"ל לשעבר, רב ניצב בדימוס אסף חפץ, שהתייחס לראיון ב'עובדה': "גם אני צפיתי בראיון ובו הוצג המפכ"ל כמי שעושה את עבודתו מבלי ששום דבר משפיע עליו. אני הייתי משוכנע כבר בעבר שזה אכן המצב. אינני יודע אם הייתי בוחר להתראיין בימים אלו במקומו אך ייתכן שהקריאה לציבור לסמוך עליו בנוגע למה שנכתב בהמלצות משרתת אותו. הוא הפריד בין דרך המינוי שלו לתפקיד להשפעה של ראש הממשלה בחקירות והדגיש את החומה והמחיצות שהוא יצר על מנת להגן על העצמאות שלו. גם אני חקרתי ראש הממשלה בעבר. הלחצים שהופעלו עליי בעיקר מהסביבה שרצתה לדעת מה קורה. לא הייתי מעורב כמו אלשיך בחקירה עצמה וסמכתי על הגופים המעורבים. מפכ"ל יכול לבחור את מידת המעורבות שלו בחקירה, אם הנושא בנפשו אז הגיוני שהוא יהיה מעורב. אני הייתי מקבל עדכונים בפגישות מידי פעם והתמקדתי בנושאים המבצעיים בלבד".

"לדבריך המפכ"ל היה צריך להתראיין כדי לומר לכולם שהוא עובד", ציין עורך הדין פיני פישלר: "מפכ"ל שצריך להוכיח שהוא עובד היה עדיף שלא יתראיין. אני לא חושב שתפקידו של המפכ"ל לעבור על עדויות ולא לסמוך על לצוות החקירה, ראש אגף החקירות המודיעין, ללה"ב 443 ועוד. אם הוא עבר על כל העדויות לא היה לו זמן להיות המפכ"ל של מדינת ישראל. אם זו לא אובססיה אז מה זו אובססיה? אני חותם על כל מילה שאמר ראש הממשלה כנגד הראיון בפוסט. הייתי אף מנסח את דבריו בצורה בוטה יותר. אני לא מאחל לך ולאף אחד להיחקר בזמן שהמפכ"ל מתראיין לתקשורת ומתייחס לתיק החקירה".

"אני חושב שנתניהו שגה שגיאה גדולה מאוד", ענה חפץ: "הוא לה היה צריך לומר את הדברים בפומבי ולפי דעתי הוא איבד את העשתונות. לאחר שהתגלו הדברים בתקשורת היה עליו להתפטר מתפקידו על פי נורמות התנהגות של מנהיג. הוא הוביל את כל המערכת לחקירות ולכל הסערות שאנו חווים כיום. מדובר באיש ציבור עם תשתית ראייתית כנגדו. אין חילוקי דעות על כך שראש הממשלה קיבל מתנות בסכומי כסף גדולים מאוד". השיב לו עורך הדין פישלר: "אנחנו לא עובדים בדיני הכיכרות אלא בדיני הראיות. רק לאחר שהיועץ המשפטי והפרקליט יראו את הראיות נוכל לדון על כך. החוק לא קובע שעליו להתפטר. אם הייתי ראש מח"ש הייתי פותח הבוקר בחקירה על כך שהמפכ"ל הודה בראיון טלוויזיוני כי הוא הדליף לעיתונאית לפני כחודש כי בכוונתו להזמין את ראש הממשלה לעדות"

.

עריכה: איתמר זיגלמן

08/02/2018

רוני אלשיך
רוני אלשיך  |  (צילום: רוי עלימה, פלאש 90)