ניסים משעל

"לא מתעב את נתניהו האדם - אלא כראש ממשלה"

ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון לא חוזר בו מקריאתו להחרים את נאום רה"מ בטקס המשואות


דרור רפאל, לאה גולדין וספי עובדיה שוחחו עם ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון, שקרא להחרים את נאומו של ראש הממשלה בטקס הדלקת המשואות ה-70 של מדינת ישראל: "רבין ופרס לא היו נוהגים כך".

דרור רפאל: "בוקר טוב ראש השב"כ לשעבר כרמי גילון. אתה קורא להחרים את נאומו של ראש הממשלה ולסגור את הטלוויזיות במהלך נאומו".

כרמי גילון: "נכון. אני חושב שהמסר שלי מאוד ממוקד. אני אוהב את הטקס מאז שהייתי שומע אותו ברדיו בילדותי אך חושב שאסור לקחת טקס מאחד כמו זה ולהפוך אותו לפארסה פוליטית".

ספי עובדיה: "אני לא יודע אם ראש הממשלה ינאם, אבל אם הוא יישא נאום מאחד מה הבעיה?"

כרמי גילון: "אני מאוד ממוקד בדבריי, אם לא יהיה נאום לא יהיה צורך לכבות את הטלוויזיה. מאז ימי בן גוריון הכנסת נמצא בידי הכנסת, שהיא הריבון המייצג את כל שכבות העם. אמנם יו"ר הכנסת הוא גם איש פוליטי אך הוא אינו מגיע לטקס כזה. הוא מסמל את אחדות העם".

דרור רפאל: "בחגיגות החמישים ראש הממשלה כן עלה לנאום בטקס המשואות. 70 שנה זה טקס שלא קורה כל יום, זה טקס מאוד מיוחד".

כרמי גילון: "ראש הממשלה מדבר בפורומים רבים במהלך החגיגות. הוא ידבר ביום הזיכרון, בטקס פרסי ישראל ועוד. אני לא מבין למה צריך לקלקל בכוחניות את הטקס. למה הדברים לא נעשים בדרך ארץ אלא בכוחניות? אני מציע שפשוט יקיימו את הטקס הזה כפי שהוא התקיים כל השנים".

ספי עובדיה: "אם היית עכשיו ראש השב"כ וראש הממשלה היה נואם, היית נעדר מהטקס?"

כרמי גילון: "לא. כראש השב"כ אתה מייצג את כל עובדי השב"כ, אתה לא אזרח עצמאי אלא נושא במשרה ציבורית. כיום אני אזרח ולא רוצה שהטקס ישתנה".

לאה גולדין: "אני בכלל לא מתייחסת לזה כמסורת. יש לטקס הזה פרוטוקולים שקיימים עוד מהקמת המדינה ומאז שאנחנו זוכרים את עצמנו. פרוטוקולים לא משנים, במיוחד לא כדי שנשיא הונדורס ידליק משואה. האם צריך לחכות למועד הטקס או שניתן לעשות משהו שבועיים לפני כן? אם מדובר בפרוטוקול איפה החוק והסדר?"

כרמי גילון: "אני מסכים איתך לחלוטין. הנחת הכי גדולה שתיגרם מהסיפור הזה היא שההודעה שכתבתי לחבריי הפכה לשיחת הכלל. אני מקווה שראש הממשלה יתעשת ויזכור שהוא ראש הממשלה של כל אזרחי ישראל. נותרו לנו עשרה ימים עד הטקס ואני מקווה שראש הממשלה יירד מהסיפור הזה ולא ינאם. הסיפור של נשיא הונדורס הוא ממש בושה וחרפה, אני לא מבין את העניין הזה. יש כל כך הרבה ישראלים טובים באמצע הדרך שמביאים אותם מדי שנה והופכים אותם לסמל עבור אזרחי המדינה. הבחירה לתת לנשיא הונדורס, שמדינתו אפילו לא הצביעה בעד הקמת מדינת ישראל באו"ם, היא מבישה".

ספי עובדיה: "יש שטוענים שלא הפרוטוקול הוא שמפריע לך אלא העובדה שאתה מתעב את נתניהו".

כרמי גילון: "ראשית הם צודקים. אני לא מתעב את נתניהו כבן אדם אלא כראש ממשלה ואני מקפיד לדבר נגדו. אני לא מוחא נגדו בגלל בעיות אישיות".

ספי עובדיה: "אם שמעון פרס או יצחק רבין היו רוצים לנאום היית מאפשר זאת?"

כרמי גילון: "הזכרת שני ראשי ממשלות שהכרתי מקרוב. זה לא היה קורה להם, הם לא היו נוהגים כך".

עריכה: איתמר זיגלמן

08/04/2018
הישארו מעודכנים

כרמי גילון
כרמי גילון  |  צילום: אוראל כהן/פלאש 90