103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

עפר שלח: "משרד הביטחון לא מעוניין להוציא את הכסף"

הח"כ מגיב לסיפורו של קצין ששירת יותר מ-80 ימי מילואים ולא קיבל הטבה לרכישת דירה


קצין במילואים לא קיבל הטבה כספית ממינהל מקרקעי ישראל אף ששירת יותר מ-140 ימי מילואים בארבע שנים. דובר צה"ל: ההטבה היא למי ששירת לפחות שש שנים.

רותם שנק, קצין במילואים, מעוניין לבנות את ביתו ביישוב עצמון שבגליל המערבי, אך נתקל בסירוב בקבלת ההטבות הכספיות ממינהל מקרקעי ישראל. בתוכניתה של ענת דוידוב 'איפה הכסף' אמר שנק: "אני משרת במילואים קצת יותר מארבע שנים, שבהן עשיתי יותר מ-140 ימי מילואים - הרבה מעל המקובל. עשיתי קורס מ"פים אך אני מתפקד כסגן מ"פ בגלל שאני סטודנט. מדינת ישראל החליטה לתת הטבה כאות הוקרה למשרתי המילואים, הקובעת כי משרת מילואים שבמשך שש שנים צבר לפחות 80 ימי מילואים זכאי לקבל הטבה באחוז מסוים משווי הקרקע. ההטבה ניתנת מרשות מקרקעי ישראל, והיא יכולה להגיע עד ל-75 אלף שקל.

"לקרקע שאני מעוניין לרכוש אני אמור להגיע לסכום המקסימלי", הוסיף שנק. "אשתי ואני בני 28, אנחנו סטודנטים וזוג צעיר המתחיל את חייו, לכן הסכומים הללו הם לא מובנים מאליו עבורנו".

שנק הבהיר: "חשוב לציין שהפנייה היא לא ישירות למנהל מקרקעי ישראל אלא עליי לקבל מצה"ל את האישורים שאני זכאי להטבה והם מונעים זאת ממני. ללא הטפסים אינני יכול לפנות למנהל לפי הנוהל המקובל. כשניסיתי לפנות לצה"ל על מנת לקבל את האישורים הדרושים נאמר לי שמספר ימי המילואים שביצעתי אינו משנה למרות שביצעתי בשנה אחת 110 ימי מילואים שהם מעבר לדרישה שנקבע בשירות של שש שנים רצופות".

ענת דוידוב הגיבה לדבריו: "ההיגיון אומר שאם אתה משתחרר בגיל 21 עד שאתה מגיע למיצוי ימי המילואים יחלפו שש שנים". השיב לה רותם: "במקרה שלי לא רק שהגעתי למכסת ימי המילואים הנדרשת בזמן קצר יותר מהנדרש, השנתיים שחסרות לי לקבלת ההטבה כמשרת מילואים הינם בעקבות ההחלטה שלי לחתום קבע ולשרת שנתיים כקצין. כתוצאה מכך אינני זכאי לדבר. פניתי לקצין המילואים הראשי בנושא וגם הוא לא הצליח לסייע לי בנושא. חשוב לי להדגיש שאני מבין את הגיון הצבת הגבול לכל הטבה לתקופה מסוימת, הבעיה היא שאני לא מצליח לבדי למצוא את הדרך לטיפול במקרים חריגים".

יו"ר סיעת יש עתיד וחבר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ עפר שלח התייחס למקרה של רותם שנק: "מדובר בתופעה נקודתית אך היא חלק מתופעה רחבה. צה"ל מעוניין לתת הטבה משמעותית עבור מי שמבצע הרבה ימי מילואים בתקופה קצרה כאות הוקרה ואז מגיע סיפורו של קצין המילואים רותם שנק שהוא דוגמא לאדם שמגיע לו לקבל הטבה מכיוון שביצע את מכסת ימי המילואים הנדרשת ולמרות זאת מונעים ממנו את ההטבה, זה מופרך לחלוטין. אני אבדוק את הנושא ואת מקור ההוראה ואולי תידרש הצעת חוק בנושא, אני מקווה שאצליח לסדר את הנושא עם משרד הביטחון ואגרום לתהליך להיות פשוט יותר. אדם ששירת את כמות הימים הנדרשת זכאי להטבה הזו. התופעה הרחבה יותר היא שמערכת הביטחון דנה רבות על זכויות אנשי המילואים הפעילים ומפקדם לא רוצה לתת להם את הכסף. כבר שלוש שנים אני פועל לקדם הצעת חוק למשרת מילואים פעיל ומפקד מילואים פעיל אך משרד הביטחון מטרפד אותה ולא מממש אותה כי הוא לא מעוניין להוציא את הכסף".

דובר צה"ל מסר בתגובה: "כאות הערכה למערך המילואים ופועלו ניתנו עשרות הטבות למשרתיו. במקרה זה, מדובר בהטבה בעלת חשיבות גבוהה שסוכמה במסגרת החלטת ממשלה בראשות רשות מקרקעי ישראל, בשיתוף עם צה"ל, והם נותני ההטבה מול משרת המילואים. במסגרת ההטבה, משרתי מילואים שישרתו מעל ל-80 ימים במהלך שש שנים יקבלו זכאות להנחה ברכישת קרקע. לאור הרצון לעודד את משרתי המילואים לשמור על שירות פעיל לאורך זמן, סך התקופה ומשכה רלוונטיים, גם אם משרת המילואים שירת את מכסת הימים בפרק זמן קצר משש שנים. חשוב להדגיש כי מי שקובע את התקנה ומי שנותן אותה בפועל היא רשות מקרקעי ישראל".

ממינהל מקרקעי ישראל מסרו כי "הנחות חיילי מילואים ניתנות בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל והנהלת הרשות. על פי החלטת המועצה (מספר 1502) התקפה כיום, יש שתי חלופות להגדרת חייל מילואים פעיל. אחת - משרת פעיל שש שנתי מצה"ל והשנייה - חלופה נוספת שבאה להטיב עם חיילי המילואים. בשעתו נקבע בחלופה זו שש שנים לפחות במערך המילואים בשל גזירה שווה לדרישה של צה"ל בקבלת האישור ממנו (חלופה ראשונה)".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

14/05/2018
הישארו מעודכנים

חיילים (למצולמים אין קשר לכתבה)
חיילים (למצולמים אין קשר לכתבה)  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש 90