הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"מה שקורה בעזה זה לא הודנא"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון מסכם סבב לחימה וצופה את הסבב הבא - האם ניתן למנוע אותו?


חברי 'הקבינט' הביטחוני' שוחחו בתוכניתם על יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), שהתייחס למצב הביטחוני בגבול הרצועה: "אנחנו לא יכולים להיות מדינה נגררת - עלינו להיות מדינה מובילה"

לאחר יממה של שקט בעוטף עזה הגיב חבר הכנסת אבי דיכטר למתיחות השקטה בגבול ולאפשרויות למימון השיקום של הרצועה: "גם לי באשקלון הייתה אזעקה בשתיים וחצי בלילה ורצנו לממ"ד. אשתי סיפרה לי שזו אזעקת שווא אבל בכל זאת שהינו במרחב המוגן". על הצהרות השרים שיש לכבוש את עזה אמר: "אנחנו מדינה ריבונית העומדת מול ארגון טרור, יש לנו ערכים שונים, יכולות שונות ומחויבות בינלאומית. אני מסתכל על מה קרה לעזה במשך 25 שנים ומה שקרה לישראל. אנחנו לא יכולים להיות מדינה נגררת - עלינו להיות מדינה מובילה".

"צה"ל לא היה מופתע מהסבב הזה", ציין, "אנחנו נמצאים בסבב ארוך של אירועים שהחלו ביום האדמה ונמשכים עד היום. בין האירועים צה"ל חיסל שלושה פעילי ג'יהאד אסלאמי שניסו לפגוע בחיילי צה"ל ויחד עם אירועי ה-14 במאי הגענו למאה הרוגים ברצועה. תוסיף לזה את ימי הרמדאן והנה לך סיר עזתי רותח. צה"ל פעל בעזה ללא תגובה מחמאס, בעזה ניסו לשנות את המשוואה אך צה"ל ימשיך לתקוף כשאין ברירה אחרת, ואני מעריך שצעדת השיבה תתחדש".

יואב לימור התייחס לדבריו ואמר: "נקודת הסיום של סבב אחד היא נקודת הפתיחה לקראת הסבב השני. משך הזמן בין הסבבים מתקצר ואנחנו עלולים להגיע לסבב הבא כבר בשבוע הבא".

"אנחנו נמצאים במצב של הפסקות אש", ענה דיכטר, "להערכתי אין חוקיות ברצועה ויש מצבים משתנים. עלינו לזכור שהשחקן המצרי הוא משמעותי גם כן. למצרים יש את המנוף הכי חזק על תושבי הרצועה. הם לא רוצים שעזה תתלהט כי הם מבינים שזה יקרין לתוך מצרים ולכן החליטו לפתוח את השער היחיד לרצועה למשך כל תקופת הרמאדן".

עוד הוסיף: "המצוקה בעזה היא אינה מתוצרת ישראל. אנחנו כל הזמן לוקחים על עצמנו את כל בעיות המזרח התיכון. לא עצרנו שום דבר שיוצא ונכנס למצרים, אלא יש לנו שליטה על מה שמגיע מן הים בגין האיומים. אנחנו לא שוללים להם את יכולת התנועה שלהם ממצרים. גבול מצרים־עזה הוא באורך של ארבעה קילומטרים, והוא בשליטת מצרים בלבד. אני לא חושב שהמצרים יפתרו את הבעיות ברצועה, אך הם שחקן מרכזי. המצוקה בעזה אינה נובעת ממחסור בסחורות אלא במחסור בכסף. המדפים מלאים ואין לאנשים כסף לקנות את הסחורות. אנחנו לא הגורם לפנות אליו בנוגע למחסור המים והחשמל בעזה, זו בעיה שלהם בלבד. אנחנו תמיד יכולים לקחת כסף מתקציב המדינה ולשקם את עזה, אבל אף אחד לא חושב שזה נכון. המדינות שהתחייבו לתרומות ענק לא ממשות זאת ובצדק, הן הבינו לאן הכסף הולך. אם תשאל את האזרחים מה הבעיה המרכזית בעזה הם יגידו לך שהם סובלים ממכת יתושים שלא נפתרת - כי אין כסף להדברה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

31/05/2018
הישארו מעודכנים

אבי דיכטר
אבי דיכטר  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש 90