רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

ברק על חוק הלאום: "איום קיומי על עתיד הציונות"

רה"מ לשעבר מזהיר: נתניהו מוביל אותנו לאבדון, החוק מסוכן לעתיד המדינה • על השרה שקד: "ילדותית והיפר־לאומנית"


ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק בראיון לאילה חסון ב-103fm: "החזון המשיחי־גזעני־יהודי הוא האיום הקיומי היחיד על עתידה של הציונות".

ראש הממשלה ושר הביטחון אהוד ברק מוטרד מאוד ממצבה של המדינה ומהדרך שבה הממשלה הנוכחית מובילה אותה. בראיון לאילה חסון ב-103fm ברק תיאר את תחושתו הלאומית: "בשנתיים האחרונות יש דהירה של ממשלה שהזנב שלה עשוי מבצלאל סמוטריץ', מוטי יוגב, נפתלי בנט, איילת שקד ומרבנים, המביאה למדיניות שבה המדינה, כמו במחלה אוטואימונית, מסתערת על המוסדות והיסודות של הציונות בצורה בוטה. חוק הלאום הוא חוק עוקף מגילת העצמאות וחוק הפרדה מספר אחד. החוקים הבאים יבואו בהמשך אם ניתן לזה לעבור".

על אבי דיכטר, שהיה מהוגי החוק, סיפר: "אבי דיכטר היה ראש שב"כ מצוין ולפני כן לוחם יוצא דופן בתושייתו בסיירת מטכ"ל, אך הוא משפטן בינוני ואולי פחות מזה. אינני יודע אם הוא התכוון מלכתחילה לחוקק חוק עוקף הכרזת העצמאות או לקדם את חוקי ההפרדה בישראל. הכל כאן מתחיל ונגמר בנוסח. כאשר המבקרים לחוק כוללים לא רק אותי ואת נשיאת הקרן החדשה אלא גם את הנשיא ריבלין, בני בגין ודן מרידור, פירוש הדבר שזה חוק הבל שאינו דרוש.

"בני בגין הציע להוסיף לחוק הלאום את המשפט הבא: 'מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי המושתתת על יסוד החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה ללא דת גזע ומין'. עלתה השאלה מדוע לא לחוקק את מגילת העצמאות כפי שהיא עם החוקים המהותיים שבה. ההשתמטות של הממשלה מלחוקק את המובן מאליו, שהיא ליבת מגילת העצמאות, מעידה על רצונה האמיתי של הממשלה".

ברק הבהיר שהטענה שהמילה שוויון תפגע בחוק יסוד זכות השיבה היא מופרכת לחלוטין. "גם לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו לא הוכנס סעיף השוויון בגלל התנגדות המפלגות הדתיות שלא אפשרו להשיג רוב בכנסת. אותם אנשים, המנטרלים כל הזמן את החוקים, הופכים את הדברים שהם נטרלו להסבר גאוני שלהם. זה מזכיר לי את הגאווה העצומה של נתניהו בפתיחות ללהט"בים בישראל כלפי חוץ ואת הפעולות נגדם כלפי פנים. את הגאווה העצומה בזה שהמדינה דמוקרטית לצד התקיפה השיטתית של בית המשפט עליון".

על דברי השרה איילת שקד שכינתה אותו פחדן משום שהתנגד לחוק הלאום השיב: "לשרה הטרייה הזאת יש נטייה ילדותית והיפר־לאומיות. היא חושפת בורות מדהימה במהותו של בית המשפט העליון ובמהותו של הריבון. על בית המשפט העליון לא מאיימים ברעידות אדמה ולא במלחמת רשויות אלא אם אתה חלק ממשטר פשיסטי. בשנים א' ו-ב' בלימודי משפט לומדים שהריבון הוא העם ולא הרוב.

"במדינת ישראל אין הפרדת רשויות, הרשות המבצעת היא הרשות המחוקקת. החזון המשיחי־גזעני של הבית היהודי, שמאחוריו עומדים שרשרת רבנים כמו דב ליאור ויצחק גינסבורג, שהיו מקורות ההשראה של המחתרת היהודית, של רוצח רבין וכיום של שורפי משפחת דוואבשה. העובדה שמפלגה קטנה ומצחיקה בגודלה מנסה להוביל את המדינה זה דבר הזוי. הם האיום. החזון המשיחי־גזעני־יהודי הוא האיום הקיומי היחיד על עתידה של הציונות.

"כמי שיצא לו להילחם על מדינת ישראל כאשר האיומים היו חיצוניים ולא פנימיים אני רוצה לומר לנציגי מפלגת המיעוט הזה, הבית היהודי, ולגבר והאישה שעומדים בראשה - אנחנו לא מפחדים משום דבר ומאף אחד. אני מציע לכם לחזור לתלם של דמוקרטיה פעילה או להסתכן בכך שהעם ייעמד על רגליו ויחליף אתכם".

"נתניהו מתבונן למטה לתהום שעלולה לחכות לו"

כשנשאל אם נתניהו מביט רק ימינה לשרים בנט ושקד וכך גוזר את התנהגותו טען: "נתניהו מתבונן קודם כל למטה לתהום שעלולה לחכות לו אם היועץ המשפטי יגייס את מה שנשאר מעמוד שדרתו ויפעל כפי שהוא צריך בפרשות השחיתות. נתניהו נתון בטרנס של איבוד השיפוט הקר שהיה לו בעבר. אני זוכר את הממשלה שבה ישבנו יחד עם בני בגין, משה (בוגי) יעלון ודן מרידור, ובה לא עלו הזיות כאלה. ברגע שהיה עולה דבר הזוי נתניהו היה רואה את הרמת הגבות של הקבינט המצומצם של השמינייה והדבר הזה היה נולד ומת באותו רגע.

"בשלוש השנים האחרונות נתניהו מתחרה עם בנט על בייס דמיוני הזוי, ונקלע למקום שבו הממשלה בראשותו תוקפת את יסודות ומוסדות הדמוקרטיה הישראלית, את בית המשפט העליון, את החברה אזרחית והארגונים שלה, את התקשורת החופשית וגם את צה"ל, ערכיו ומפקדיו. אם לא נתעורר בזמן להגן על הדברים הללו המבטיחים את עתידנו, קיימת סכנה ממשית שהחזון המשיחי-קנאי-גזעני הזה יתרומם".

ברק הוסיף ותהה: "למה צריכים בכלל את חוק הלאום הזה? מניעים כאן בהדרגה חוקי אפרטהייד, חוקי גזע ולבסוף חוק טרנספר תוך כיפוף בית המשפט העליון".

"רה"מ הצליח ללוש את התודעה הציבורית"

אילה התייחסה לדבריו: "אני פוגשת כל מיני אוכלוסיות שתומכות בדבר הזה. אני שומעת את הטקסטים שלך לעומת אוכלוסייה אחרת, שהיא אולי הרוב במדינה, שכן רוצה כאן את הדבר הזה. אולי יש כאן פער".

"יש פער ולכן צריך להילחם על הציבור", הדגיש ברק, "נתניהו לא קיבל שום החלטה לאורך כל כהונתו אך הצליח ללוש את התודעה של חלקים גדולים בציבור ובמקום לראות את המציאות כמו שהיא, שישראל היא חזקה, אחרים רואים צללים על הקירות. הציבור לא אדיוט אך בעבודה שיטתית לאורך שנים, כשהאופוזיציה לא מגיבה מספיק, נוצרת הסתכלות של הציבור דרך משקפיים הגורמים לישראלי היחיד לשאול את עצמו אם הוא קודם כל יהודי או קודם כל ישראלי, ואחר כך האם הוא אוהב או שונא ערבים. זה דבר הזוי".

כשנשאל אם האיום הזה יותר מסוכן מהאיום האיראני השיב: "גם היום אני מייחס לאיום האיראני חשיבות עצומה, אך מנסים כאן לגרור את ישראל לפינה אחרת לגמרי - לכיוונים משיחים-גזעניים-הזויים. המדינה כדמוקרטיה חייבת להתגונן נגדם".

ברק התייחס גם לניסיון ההסדרה בעזה והבהיר שהוא בעד פעולה שיטתית לאורך שנים ולא רק מתן תשובות כשהדברים מתדרדרים. "לממשלת ישראל יש חבורת יועצים מקצועיים מהמדרגה הראשונה, בהם צה"ל, השב"כ ומתאם הפעולות בשטחים. אך לממשלה הזו אין אסטרטגיה והיא מתעתעת בציבור. כשיהיה הסדר יום אחד ישאלו מה הפריע להשיג אותו מזמן. מה שמתקיים כיום זו הצגה ואחיזת עיניים ובסופו של דבר דנים ועושים עסקה עם חמאס, דבר שהיה אמור להיות ממה שהממשלה הזו נמלטת בכל מחיר.

"היעד המרכזי של הממשלה להחליש את הרשות הפלסטינית שגוי"

"מדינת ישראל נמצאת בסדרת סבבים ואינה יכולה לדון עם חמאס כי אין על מה לדון איתו", טען ברק. "היעד המרכזי של הממשלה להחליש את הרשות הפלסטינית הוא יעד שגוי. אני שואל את עצמי מי מקדם את הגעת חמאס ליהודה ושומרון ולאזור כפר סבא? מי שעושה זאת אלו אנשי הקבינט שמנסים בכל מחיר לקעקע את הרשות הפלסטינית. מי יבוא במקומם? הנוער של בית"ר ובני עקיבא? יבוא חמאס ואז הממשלה תוכל לומר שהיא הזהירה מבואו. מה הזהרתם טומטומים? אתם אלו שמביאים את זה עלינו.

"לא במקרה צה"ל, השב"כ והמתאם בשטחים מציעים מאז צוק איתן להפריד בין האזרחים העזתיים, שלא אוהבים אותנו אך הם לא האויבים שלנו, לבין חמאס, ולטפל בהצעות קונקרטיות המונחות על שולחן הממשלה פעם אחר פעם. אך לא דנים בהן משום שהממשלה מחפשת בצורה עקומה את הדרך לקיים את חמאס. נוצר מצב שממשלת ישראל לא רוצה לטפל בעזה ומביאה על עצמה כל פעם מחדש את המצב החוזר הזה. היא פועלת בדיוק הפוך ממה שהיא מדברת ולא רק בתחום הזה".

לסיום ברק נשאל מה מונע ממנו לשוב למערכת הפוליטית: "אני מוטרד מהכיוון שנמצאת בו המדינה ובכוונה רוצה להוציא את עצמי מהדיון. אני אעשה את כל שניתן כדי שכוחות יתגבשו וישלבו ידיים כדי להחליף את הממשלה הרעה הזו ולהביא במקומה ממשלה שתראה לנגד עיניה את השלמת הפרויקט הציוני-דמוקרטי, לפי חזונם של בן גוריון, בגין, ז'בוטינסקי ורבין, ולא את החזון האפל של הרבנים סמוטריץ', בנט ושקד.

"לא חשוב לי המקום שאהיה ברשימה ואם בכלל אהיה ברשימה כלשהי, אלא ההגנה על המדינה. יש חבורה מובילה ובעלת ערך במחנה הציוני. אני מאוד מחשיב את אבי גבאי וציפי לבני ואני נמצא בקשר כמעט עם כל תנועות החוץ־מפלגתיות הפועלות להחלפת הממשלה. עומדים בראשם אנשים יוצאי דופן עם רקע רחב בכל התחומים והלוואי שייכנסו למערכת הפוליטית בכל כוחם".

עריכה: איתמר זיגלמן

07/08/2018
הישארו מעודכנים

אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: תומר נויברג/פלאש 90