רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ענת דוידוב וינון מגל

האירוויזיון שוב בסכנה?

השר ארדן נגד איגוד השידור האירופי: "התנאים שהציב - חוצפה" • ח"כ נחמן שי הגיב: "הממשלה עשתה פה משהו שלא ייעשה, איבדנו את ההיגיון"


חברת החדשות פרסמה אמש (ב') לראשונה את דרישות איגוד השידור האירופי לקיום האירוויזיון. ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) וח"כ תמר זנדברג (מרצ) דנו בנושא עם ענת וינון ב-103fm: "עד שנטע ברזילי הביאה לנו את הכבוד הזה אחרי 20 שנה הממשלה עושה לנו נזק".

איגוד השידור האירופי שלח את רשימת התנאים שנדרשת ממדינת ישראל במסגרת אירוח האירוויזיון לשנת 2019, ביניהם אי מניעת כניסתם של אנשים לארץ וקיום חזרות בשבת. השר ארדן מהר לגנות את הדרישות וטען כי זו חוצפה. יו"ר מרצ, תמר זנדברג מיהרה להסכים עם הדרישות של האיגוד: "זו באמת חוצפה שישראל משתייכת למפעל אירופי. היינו רוצים להיות דמוקרטיה כמו כל העמים ללא משטרת מחשבות בגבול על סמך עמדה פוליטית. אלו תנאים שכל מדינה מסכימה להם מבלי לחשוב פעמיים. השר לביטחון פנים לא רק מפעיל משטרה פוליטית בגבולות לפני קריטריונים שאיש לא יודע מה הם, הוא גם מצפה שזה גם מה שימנע את אירוח האירוויזיון".

"ממשלה שמפחדת שיראו מה היא עושה היא ממשלה שיש לה מה להסתיר או שהחוק מטופש ויש להסיר אותו", הדגישה, "הזכייה באירוויזיון הוא מקור לגאווה. במקום לנצל את האירוע עבור נורמליזציה של מדינת ישראל, שנוכל להשתתף בתחרות הזמר ככל העמים ולהפוך הדבר הזה למוקד תיירות, אופטימיות ושמחה, לקחנו את מדיניות הממשלה ההזויה, שרודפת אנשים, עוצרת אותם בגבולות ומתשאלת אותם בגלל הדעות הפוליטיות שלהם שלא כחוק והפכנו אותה למדיניות האירוויזיון".

ח"כ נחמן שי, שהיה בעבר מראשי רשות השידור, התייחס לדרישות האיגוד האירופי: "אני מכיר את האיגוד האירופי מצוין. הוא ארגון קשוח ויש לו כללים. הממשלה הפכה את האירוע המוזיקלי לאירוע פוליטי והאיגוד האירופי, שקורא עיתונים, הבין שהוא נפל על מדינה משונה שמתנהלת בצורה לא כל כך מקובלת שלא מאפשרת לקיים חזרות בשבת. מה יש לשר לביטחון פנים? אם יהיו טרוריסטים שרוצים להיכנס לישראל- נמנע את זה. יש חוק ואנחנו נקיים אותו. תנועת ה-BDS לא תופיע בשעריה של מדינת ישראל. איבדנו את השכל הישר ואת הקומנט-סנס".

ינון מגל, שהיה מיוזמי החוק שמונע כניסה לישראל לכל אלו שפועלים כנגדה, התייחס לדברים: "רבותיי חברי הכנסת, יש חוק במדינת ישראל, בגלל האירוויזיון צריך לשנות חוקים? אתם לא מבינים את רוח החוק שאומרת שמי שפועל נגד מדינת ישראל לא צריך להיכנס לכאן? למה שלא ידרשו גם שיסתיים הכיבוש?".

"אף אחד לא פועל נגד מדינת ישראל", תמר השיבה, "הרצון שישראל תהיה דמוקרטית- ליברלית ותמנע משליטה צבאית על עם אחר הוא רצון למען מדינת ישראל. כל שביקשו באיגוד הוא לא למנוע כניסה של אנשים למדינה על בסיס הדעות הפוליטיות שלהם. זה דבר מובן מאליו שלא היו אמורים לכתוב אותו בכלל".

ענת הביע עמדתה בהתעסקות הממשלה באירוויזיון: "ההתעסקות הזו עושה נזק עצום לתדמית של מדינת ישראל. עד שנטע ברזילי הביאה לנו את הכבוד הזה אחרי 20 שנה. מה זו ההתנהלות הזו? מה הפחד שלהם?".

ח"כ נחמן שי סיכם: "האירוע הזה אמור להפגין את העוצמה הרכה של המדינה, במטרה להראות את הפנים היפות של מדינת ישראל והערכים שלנו. אני נדהם איך אנחנו מצליחים להרוס את זה. אלו לא דרישות מופרחות, אנחנו מוציאים דברים מפרופורציה במקום לקרוא לכולם לבוא לשמוח איתנו. אם אני הייתי שר התיירות הייתי מוריד את מחירי המלונות בישראל באותו שבוע כדי למלא את הארץ בתיירים".

עריכה: איתמר זיגלמן

04/09/2018
הישארו מעודכנים

האירוויזיון בדנמרק
האירוויזיון בדנמרק  |  צילום: Morten Haagensen/ מתוך ויקיפדיה