103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"הממסד, המשפט והמשטרה צריכים להיחקר ולהיבדק"

אראל סג"ל סיכם את שנת תשע"ח: "כשיש לך מערכת פוליטית שמפחדת ממסמכים שנמצאים במשטרה זו מערכת לא בריאה"


לרגל השנה החדשה ניסים משעל שוחח עם שדרני רדיו 103fm על השנה שחלפה עליהם, וביקש שיבחרו את איש השנה שלהם. העיתונאי אראל סג"ל התאמץ לא לבחור בראש הממשלה בנימין נתניהו - ולבסוף העניק את התואר לאלי קמיר.

"אתם יכולים להירגע, אין לי איש השנה. נדמה לי שהשנה, כמו כל השנים האחרונות, האדם היחידי שבאמת השפיע על המערכת באופן בולט וללא מתחרים הוא בנימין נתניהו. המערכת כולה - גם הציבור וגם התקשורת - מתחלקים לבעד ונגד נתניהו. אף אחד מהם לא אדיש אליו והוא הגורם המרכזי לכל אירוע. אם אבחר בו זה יהיה צפוי מידי ואני לא רוצה שיאמרו שאראל סג"ל שוב מלקק לראש הממשלה.

"למרות זאת נדמה לי שלאף דמות, לא במערכת הפוליטית ולא במערכת הביטחונית או המשפטית יש את המשמעות שיש לנתניהו. בסוף אנחנו תמיד מגיעים לכן או לא ביבי נתניהו. זה מצב מדהים לדעתי. אנחנו מכירים את המפה הפוליטית והתקשורתית בשנים עברו, ומעולם לא היה לנו אדם כל כך דומיננטי - לטוב ולרע".

אין אישים אחרים שצדו את עיניך?
"אין דמות בולטת, גם לא הרמטכ"ל. אני לא רואה את הצבא כשחקן משמעותי בשנה האחרונה. כנראה שהם עשו דברים מדהימים בצפון אך אנחנו לא יודעים עליהם. בסופו של דבר גם במערכה בצפון ובדרום אנחנו מגיעים לנקודת ההחלטה שמתנקזת לבנימין נתניהו".

אני יכול להציע לך את עפר וינטר כאיש השנה שלך.
"לא. במה עפר השפיע השנה? הוא קצין מצוין אך לא השפיע על השנה שלנו. תסתכלו על מערכת המשפט. מה היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, עשה השנה? הוא מוביל את חקירות נתניהו בדרך של פאסיב־אגרסיב ואנחנו לא באמת יודעים מה קורה. חלק מהגורמים אומרים שאם יוחלט להגיש כתב אישום הפרשות ימשכו עד 2021".

"יש לי חצי איש שנה לספר לך עליו והוא גיא ניר", פירט, "הוא דמות שכמעט לא מוכרת לציבור אבל פעלה מאחורי הקלעים ומשמעותה גדולה מאוד. גיא ניר הוא האיש שמבקש חסינות ממנדלבליט ומבקש לחשוף דברים על מה שקורה בתוך המשטרה. אני לא בוחר בו באיש השנה אך אני חושב שאם תוקם ועדת חקירה בסופו של דבר על הפרטים שהוא יביא בנוגע לפרשת גל הירש אנחנו נהיה בהתחלת ניקיון במערכת".

נעשה לו עוול לדעתך?
"נעשה לו עוול גדול מאוד. הוא קצין ישר ונקי ונדמה לי שאין מנוס מפתיחת ועדת חקירה. בלטינית יש שאלה שתוהה 'מי שומר על השומרים'. השאלה הזו חשובה היום יותר מאי פעם. אנחנו למדים שהמערכת המשפטית כל פעם מחדש לא מסוגלת לקבל ביקורת. ראינו את זה גם עם הילה גרסטל".

אפרופו גיא, אביחי מנדלבליט אומר עליו שהוא חצוף ואומר שאם יש לו חומרים שיעביר אותם ללא תנאים. הוא תוהה למה הוא בכלל מציב תנאים.
"זה בגלל שהוא עומד לבית דין משמעתי במשטרה ומבקש חסינות מנהלית ולא חסינות פלילית. אני חושב שבנושא הזה כל המערכת צריכה לבדוק את עצמה".

אני יכול לנסות לפתות אותך לבחור בשרת המשפטים איילת שקד?
"לא. בניגוד לחברי בימין שקרובים להשקפת עולמי אני חושב שבית המשפט הוא דבר חשוב וצריך לתקן אותו - אך הבעיה מתחילה במערכת. המערכת הממסדית, המערכת המשפטית ומערכת החקירות של המשטרה. כל אלו צריכות להיחקר ולהיבדק. בסופו של דבר מתעמרים באנשים שיוצאים זכאים. לכן איש השנה שלי הוא אלי קמיר שנעצר לשמונה ימים ונחקר לחצי שעה. אמרו עליו שזה אחד הסיפורים החמורים בתולדות המדינה והוא נגמר והתנדף כמו נאד. לעצור בן אדם לשמונה ימים ולחקור אותו לחצי שעה זו שערורייה, ברור היה שניסו לגייס אותו להיות עד מדינה.

"בזכות חקירות נתניהו פניתי לתחום שפחות עניין אותי בעבר. כיום, ככל שאני חופר בו אני מבין כמה הוא משפיע עלינו. כשיש לך מערכת פוליטית שמפחדת ממסמכים שנמצאים במשטרה זו מערכת לא בריאה. אלי קמיר וסיפורו הם דוגמא מבחינתי. המעצר שלו על אירוע שלא היה אירוע הופך אותו לאיש השנה שלי".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

07/09/2018
הישארו מעודכנים

ניסים משעל ואראל סג"ל
ניסים משעל ואראל סג"ל  |  צילום: 103fm