103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"בגין היה מתחלחל מהתנהלותה של משפחת נתניהו"

בן כספית זימן לסוכה של ניסים משעל את מנחם בגין: "רעייתו עליזה התעקשה לשלם עבור החולצות של בעלה בביקור רשמי בארה"ב"


עיתונאי 'מעריב' ושדרן 103fm בן כספית התגעגע יחד עם ניסים משעל למנחם בגין ותקף את המנהיגות הישראלית של היום: "בגין חשב שהמדינה יותר גדולה וחשובה ממנו ומהמורשת שלו". השניים שוחחו בתוכנית מיוחדת לחג, 'בסוכה של ניסים משעל', שבה זימנו האורחים אושפיזין לבחירתם.

בן כספית, המלווה לאורך שנים את המערכת הפוליטית, הפתיע את משעל בבחירתו את מנחם בגין. אולי בשל קרבתו האידיאולוגית של האחרון בשנים האחרונות לעולמות השמאל. כספית הסביר: "בשנת 1977 הייתי מתנדב צעיר בסניף הליכוד כשבגין התמודד על ראשות הממשלה. אני אפילו זוכר את החולצות שחילקו לנו, היה כתוב עליהם 'כוח אחד לליכוד'. מאז שדמותו נגלתה אליי אני מעריץ את האיש. הוא לא חף מטעויות ולא היה אדם מושלם - אך הוא היה 'מענטש'. הצניעות שלו, ההגינות, היושר ואהבתו לעם ישראל ולארץ ישראל שבתה את לבי".

משעל וכספית הישוו בין אורח החיים של מנהיג הליכוד הראשון שהפך לראש ממשלה, לבין ראש הממשלה הנוכחי, בנימין נתניהו. "כשהייתי כתב צעיר", סיפר משעל, "המשימה הראשונה שנשלחתי אליה הייתה להביא את תגובתו של בגין על אירוע שקרה. באותם ימים הוא היה יו"ר האופוזיציה ונסעתי לדירת המרתף הצנועה שלו, כל בני משפחתו חיו בשני חדרים. בסלון הייתה הספרייה וגם חדר השינה".

כספית הגיב: "אני מאוד סקרן לדעת מה הוא היה אומר על מה שקורה היום. כשהוא נסע כראש ממשלה לארצות הברית, רעייתו שכחה להביא לו את החולצות הלבנות של החליפות ולכן רצתה לקנות לו שתי חולצות בוולמארט (רשת כלבו מקומית). לאחר שקנו לה שתי חולצות, 34 דולרים כל אחת, היא שלפה את הארנק והתעקשה לשלם. כשאמרו לה שאין צורך, היא התעקשה בשנית והבהירה שהחולצות הן לא עבור הביקור אלא עבור מנחם".

זו לא הייתה ההשוואה היחידה שנעשתה בין שני המנהיגים. כספית הוסיף ושיבח את בגין: "הוא ידע להוציא את השד העדתי מהבקבוק - אך לא מינה אנשים שלא היו ראויים לתפקידם. הוא כיבד את האחר ושמר על הממלכתיות. המדינה הייתה לו חשובה יותר מעצמו וזה לא מה שאני יכול לומר על מנהיגנו כיום".

ההשוואה מתבקשת?
"כן. הדבר הזה שהיה בעבר כבר נגמר. הליכוד שאני הכרתי בתור ילד מתנדב, המפלגה שהסעירה לבבות ועשתה מהפכה, כבר איננה. תסתכל על מה שקורה היום, כל גחמה של המשפחה המלכותית הופכת להצעת חוק. תראה מה עושים לבית המשפט. בגין חשב שהמדינה יותר גדולה וחשובה ממנו, מהשושלת והמורשת שלו. היום הוא לא היה עובר פריימריז. פעם היה את שמיר, שרון, לוי, בגין, אולמרט. מה יש היום? זה מדבר צחיח".

מנחם בגין // צילום ארכיון: משה מילנר/לע
מנחם בגין // צילום ארכיון: משה מילנר/לע"מ
 

"כשנכנס - היה חשמל באוויר"

דבר נוסף שעליו הסכימו משעל וכספית הוא היכולת של בגין לקבל החלטות נועזות גם בניגוד לאידיאולוגיה שלו. "זו הייתה הגדולה שלו כמנהיג", אמר משעל, שהזכיר את הנסיגה מסיני ואת המשא ומתן על יהודה ושומרון, "מי חשב שבגין של לפני 1977 יעשה דבר כזה?"

"ראו גם כמה זה כואב לו", אמר כספית, "האיש היה נוכח בהפגנות נגד השילומים מגרמניה. כשנתניהו האב חי בארצות הברית בגין נלחם כמפקד האצ"ל. הוא היה איש מעשה ולא רק איש של דיבורים".

אין ספק שאחת התכונות הגדולות שלו הייתה יכולת הביטוי, היכולת להפנט ציבוריים גדולים. זו הייתה יכולת נדירה.
"הוא היה יהודי אפור עם קרחת, צנום ולא גבוה - אך ברגע שהוא נכנס היה חשמל באוויר. כשלמדתי להכיר אותו הבנתי מהי מנהיגות".

אילו מנחם בגין היה רואה את מה שקורה היום. מה הוא היה אומר?
"אני חושב שהוא לא היה מאמין למה שהוא רואה לנגד עיניו, החל מהתנהלות משפחת נתניהו הנוכחית. בגין לא היה מסכים לקבל חולצה מהמדינה בעוד שאלה לא מסוגלים לבזבז על הבית הפרטי שלהם אפילו שקל. אילו היה רואה את מידת ההשפעה של הגברת הוא היה מזועזע. אילו היה יודע שבגלל הגברת נתניהו שרת המשפטים במדינת ישראל לא יכולה לטוס יחד עם ראש הממשלה באותו מטוס הוא היה נדהם. לדעתי הוא היה מגיע למסקנה שאליה אני הגעתי - שאנחנו נמצאים בדור של מנהיגים המקדשים את עצמם לפני המדינה.

"לאחר מכן הוא היה מתייחס לשפה העברית, לנימוסים ולתרבות הישראלית כיום. פעם היו מחוקקים שכיבדו את המעמד שלהם. בתקופת בגין חבר כנסת היה מכהן ב־3-2 כנסות לפני שהיה מרשה לעצמו להיות סגן שר. כיום כל אחד שביצע משהו בפריימריז רוצה להיות יו"ר הכנסת. כולם חושבים שהם נבחרו למלוכה. פשוט אי אפשר להאמין שזה קורה לנו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

28/09/2018
הישארו מעודכנים

בן כספית וניסים משעל
בן כספית וניסים משעל  |  צילום: 103fm