103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

אז מה אם צפוף?

אביה של לוחמת מג"ב שנרצחה: אל תשחררו אסירים ביטחוניים - יש מספיק אסירים אחרים • "זה צריך להיות טאבו מבחינת ביטחון המדינה"


דוד מלכא, שבתו הדס נרצחה בפיגוע בירושלים ואריק לוברסקי, שאחיו נהרג ברמאללה, התייחסו לאפשרות שהמדינה תשחרר אסירים על מנת להקל על הצפיפות בבתי הכלא: "גם שב"כ מתנגד לשחרור עקב גורם הסיכון".

הכנסת תצביע עם חזרתה מהפגרה על קיצור של עד שבעה חודשים מעונשי המאסר של כל האסירים הכלואים בארץ, בעקבות הוראת בג"ץ לשפר את תנאי הכליאה. במידה והחוק יאושר, אלף אסירים ישוחררו כבר בחודש דצמבר. אביה של הדס מלכא שנרצחה בפיגוע בירושלים הגיב לאפשרות שהמסייעים לרצח בתו ישוחררו: "אני חושב שאפשר למצוא פתרונות מקבילים במקום שחרור של עבריינים ביטחוניים. אפשר לשחרר עבריינים פליליים בצעו עבירות כלכליות וימירו את שירותם בעבודות למען המדינה. מחבלים שמבצעים עבירות ביטחוניות צריכות להיות טאבו בישראל. הם מסכנים את בטחונה של מדינת ישראל ולא יכולים להיכלל יחד עם אלו שביצעו עבירות פליליות.

"בתי נהרגה בפיגוע בשער שכם בירושלים, אלו ששוהים כעת בבתי הסוהר סייעו למרצחים להגיע למקום. החל ירי לעבר כוחות הביטחון והיא נרצחה. הגשתי ערעור על ההחלטה של ועדת השחרורים ואני מקווה שהוא יגיע לאוזניים קשובות. גם שב"כ מתנגד לשחרור עקב גורם הסיכון של אותם מחבלים במידה וישוחררו לחופשי".

לשיחה הצטרף אריק לוברסקי, אחיו של רונן לובסקי זכרונו לברכה שהתייחס לדברים: "אחי היה לוחם ביחידת דובדבן ונכנס למחנה פליטים בתוך רמאללה יחד עם חוליית ירי. בזמן שתחקר חשוד נזרקה עליו לבנת שיש שהביאה למותו. הרוצח נתפס והחוליה הסגירה את עצמה".

על ההחלטה שלו ושל משפחתו לעזוב את הדיון בנוגע לשחרור האסירים הביטחוניים סיפר: "מלכתחילה לא רצינו שהמחבל יישב בכלא וייהנה מהתנאים שהוא מקבל שם. השר ארדן טען הבוקר אין מחבלים שעושים תואר במהלך שהותם במאסר אך זה לא נכון. יש עדויות לכך. תואר או לא תואר", הוסיף, "יש עוגיות, טלוויזיה בכלא ואפילו שמעתי על הטרדות מיניות של סוהרות. התנאים מכלא הם אינם ענישה.

"שמעתי הרבה פעמים שרבים מחברי הקבינט תומכים בעונש מוות למחבלים. גם אני תומך בחיקוק האפשרות הזו וביקשתו את הרכב השופטים שיאפשר את הדבר הזה. אין בחוק משמעות שכל מקרה יוביל להרג של המחבל מראש. הבקשה שלנו לגיטימית והתעלמו ממנה לחלוטין".

דוד התייחס לדבריו של אריק: "המדינה ובית המשפט צריכים להעביר מסר ראוי לאלפי הלוחמים שמאפשרים לכולנו, גם לבתי המשפט, חיי שגרה בכל הארץ. זה המסר".

אריק לוברסקי הוסיף: "יש רוצחים שמגיע להם עונש מוות. אם נשב בחיבוק ידיים ונשמע הצהרות של פוליטיקאים לא נגיע לשום מקום. אנחנו נאבקים בסופו של דבר ברוצחים, אלו באנשים שמנסים להרוג אותנו. אותו מחבל שרצח את אחי סיפר שהוא כיוון את האבן לראש של אחי כמו צלף. זה היה רצח מתוכנן באמצעות אבן במשקל של 18 קילו".

"האמא של המחבל היא זו שייצגה את הבקשה של המדינה הפלסטינית באו"ם ונפגשה עם אבו מאזן", סיכם, "היא הפכה לגיבורה מייצגת אותם. אותה המשפחה של הרוצח קיבלה לאורך השנים למעלה משלושה וחצי מיליון שקלים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

09/10/2018
הישארו מעודכנים