רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"עורכי דין סרבו להגן עלינו כי אנחנו יהודים"

תחקיר דוקומנטרי מיוחד שישודר ב-i24News חושף את היחס של החברה הצרפתית ליהודים שחיים בתוכה • שריל אספורטס חנני שעלתה לפני כ-15 שנים לארץ סיפרה


שריל אספורטס חנני שעלתה לפני 15 שנה לישראל שיתפה ביחס של צרפתים ליהודים שחיים בקרבה: "אחותי יצאה מבית ספר והותקפה באלימות על ידי שלוש מוסלמיות ונזקקה לטיפול בבית החולים".

תחקיר דוקומנטרי מיוחד שישודר ב-i24News חושף את היחס של החברה הצרפתית ליהודים שחיים בתוכה ומצביע על מלחמה נגד הדמוקרטיה שמתחוללת באמצעות כלים דמוקרטיים. יהודי צרפת אומרים לעצמם שזה לא המקום בו הם רוצים לגדל את ילדיהם. שריל אספורטס חנני, שעלתה לישראל לפני 15 שנה מצרפת הסבירה: "אמנם צרפת היא מדינה סוציאלית שנותנת המון הטבות לאזרחיה אך האנטישמיות היא אחת החסרונות המשמעותיים במדינה. חיים שם הם לא חיים. חוויתי את האנטישמיות הזו מפי המוסלמים שהשתלטו על המדינה. מאז שעזבתי את המדינה זה רק הלך והתעצם".

"למדתי בבית ספר יהודי בצרפת", סיפרה, "אחותי יצאה מבית הספר והותקפה באלימות על ידי שלוש מוסלמיות ונזקקה לטיפול בבית החולים. באחד השיטפונות הגדולים שהיו במרסיי היה לנו ביטוח אך כל עורך דין סירב להגן עלינו בגלל שאנחנו יהודים. אמרנו לנו את זה בפנים. יש לי חברות שעדיין מתגוררות בפריז ואני שומעת מהן סיפורים דומים אך אני מבינה מדוע הן נשארות שם. קשה לקום ולעזוב את האימפריה בצרפת כשהתעסוקה בישראל היא מורכבת לעולים חדשים. סיר הפרנסה שם וקשה להתחיל את הכל מבראשית בשלב כזה בחיים. הורי בכל זאת עשו את הצעד ועזבו אימפריה גדולה שהייתה להם, עזבו את המשפחה והחברים בצרפת ובאו לישראל. חיינו כמו מלכים בצרפת ועלינו לישראל מתוך ציונות אך הורי עדיין לא מוצאים את עצמם".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/10/2018
הישארו מעודכנים