103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"אתה מאבד שליטה ומתחיל לתקוף"

גבר אלים לשעבר סיפר לטגניה מה מוביל גבר לנהוג באלימות כלפי בת זוגו • בהמשך סיפר חגי מויאל על התהליך שעוברים הגברים שבאים לטפל בעצמם


שלושה מקרי רצח מחרידים קרו רק בשבוע האחרון: בראשון נרצחה אם לשלושה ילדים קטנים על ידי בן זוגה השוטר ששלף אקדח וירה בה. כמה ימים לפני כן נרצחה אישה בדקירות סכין, ומי שדקר אותה היה בן זוגה לשעבר שלא היה מוכן להשלים עם הפרידה, זאת על אף ולמרות שהגבר כבר נעצר בעבר וריצה מאסר על תנאי. ושוב, לפני יומיים נמצאה אישה מחוסרת הכרה אחרי שמישהו היכה אותה; ברהנו טגניה ניסה להבין מה עובר במוחו של הגבר בבואו להכות ואף לרצוח את מי שאמורה להיות עזר כנגדו.

אסף (שם בדוי), גבר אלים לשעבר שעבר טיפול במסגרת 'בית נועם' של משרד הרווחה, סיפר לטגניה ב־103fm את אשר התחולל בראשו כאשר היה מכה את זוגתו: "ברגע שמסתובב הסוויץ' בראש הוא ננעל. יש מסך שחור, לא רואים כלום ולא חושבים על שום דבר. אני חושב שאם לגבר הייתה את האופציה לחשוב, הוא לא היה עושה את זה כי עובדה שאחר כך מבקשים סליחה ומצטערים.

"אני לא הייתי מודע לכך שאני אלים, בוודאי לא באותו הרגע שנהגתי באלימות", המשיך אסף, "בטיפול מקבלים את המודעות להעלות מהתת מודע למודע את כל מה שיושב עליך, ולדעת מתי קורה לי שאני נהיה אלים. אצלי זה קרה בעיקר כתוצאה מפחד. כילד עברתי חיים לא קלים, וכל הזמן הייתי מתקיף כתגובה לפחד. הייתי מפחד לאבד משהו ומפחד שיפגעו בי ומגיב בתוקפנות". 

מה גורם לגבר לתקוף את בת זוגו שהיא זו שמעניקה לו ביטחון ומגינה עליו? אסף הסביר: "במקום הכי קרוב - הכי קל לשחרר את כל הבפנים. אתה מרגיש הכי משוחרר ומתנהג איך שהגוף אומר לך להתנהג, ובגלל כל הטראומות שיש לו בפנים אתה מתחיל לתקוף - בין אם באלימות פיזית, מילולית או פסיכולוגית.

"פעם אחת הייתי רעב ומצאתי טריגר קטן והתפרצתי וקיללתי את בת הזוג שלי. אחר כך התחרטתי והצטערתי על זה - בדיוק כמו אחרי כל סיטואציה של אלימות. לפעמים הייתי זורק לכיוונה חפצים או מושך אותה ביד, אבל דקה אחרי זה שאלתי את עצמי למה זה קרה והייתי מבקש סליחה ומנסה לרצות, אבל בעצם אתה מרצה את עצמך כי אתה לא מודע למעגל שאתה חי בו. בטיפול קוראים לזה 'מעגל האלימות'".

    

חצי מהגברים חוזרם לסורם

אסף המשיך וסיפר כיצד הגיע לטיפול ב'בית נועם': "כשנעצרתי, בא אלי קצין המבחן ואמר לי שאו שאלך לטיפול ב'בית נועם' או שאשר במעצר עד תום ההליכים. אני צריך להודות לו כל החיים שלי על זה".

חגי מויאל, מפקח ארצי למניעה וטיפול באלימות במשפחה במשרד הרווחה, הסביר מיהם האנשים שמגיעים אליהם לטיפול: "לצערינו, מרבית הגברים מגיעים אחרי שהתוודעו למערכת האכיפה ולא נותרה להם ברירה, אבל יש גם כאלה שמבינים שהם נמצאים בבעיה ולכן פונים אלינו מיוזמתם או שמגיעים בעקבות פנייה של האישה.

"הפריסה שלנו היא ארצית - יש כ־144 מרכזים לטיפול באלימות במשפחה ברחבי הארץ, ובכל זאת לא כל הגברים יגיעו אלינו לטיפול, אלא קציני המבחן בוחנים את היכולות והנכונות להתחיל בהליך. בין 45 ל־50 אחוזים מהגברים חוזרים לנהוג באלימות פעם נוספת, ורואים את זה גם בסטטיסטיקות של בתי הסוהר", וזהו נתון מלחיץ במיוחד שאמור להדליק כמה נורות אדומות, ואולי לשנות את האכיפה.

אחד מהפיתרונות שהציעה המדינה היא לשים אזיק אלקטרוני על גברים אלימים. האם זה אכן פיתרון יעיל? מויאל חושב שבמצב הקיים, כל דבר יכול לעזור: "כל מה שיכול לעזור למערכת לאכוף את צווי ההגנה שנותנים, לדעתי הוא יעיל. היו בעבר הרבה מקרי רצח שביצעו גברים שכבר היה להם צו הרחקה, ולכן אני חושב שזה אמצעי נוסף שיוכל לייעל את המעקב אחרי צווי ההרחקה". 

   

גם נשים אלימות לפעמים

לבסוף הדגיש מויאל כי אלימות היא אלימות היא אלימות: "בדרך כלל בעיקר מדברים על האלימות של הגברים כלפי הנשים, אבל קיימת גם אלימות הפוכה או הדדית - שבה בני הזוג נכנסים למעגל אלימות אחד נגד השני, או שהאישה היא שאלימה".

על מנת שלא להגיע למצבים כאלה, הציע אסף לדבר ולשתף כמה שיותר: "ההתפרצויות האלימות מגיעות בגלל שלא מדברים על מה שמפריע. זה גורם לגברים לספוג הכל בפנים ובסופו של דבר להתפרץ. השיתוף ייפתור לכם את כל הבעיות".

  

עריכה: מיכל דאבי

17/10/2018
הישארו מעודכנים

מעגל האלימות
מעגל האלימות  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image