103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

ספינים על גבו של ראובן ריבלין?

מנכ"ל בית הנשיא לשעבר אריה שומר: "אני מתגעגע לדברים שהיו אומרים על ויצמן - זה כלום לעומת מה שמעוללים היום לנשיא. לאן הגענו?"


לפי פרסומי עיתון 'ישראל היום' הבוקר (ד') בית הנשיא בחן את האפשרות שלא לאפשר את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו אחרי הבחירות בשל החשדות הפליליים כנגדו. מתי טוכפלד (ישראל היום) ומנכ"ל בית הנשיא לשעבר, אריה שומר, שוחחו עם אילה חסון בנושא: "ראש הממשלה לא ילך לבחירות עד שהחוק הזה יעבור קריאה שנייה ושלישית".

הכותרת הראשית ב'ישראל היום' הבוקר (ד') היא שראש הממשלה עצר את הקדמת הבחירות מחשש שנשיא המדינה לא יטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה. בבית הנשיא שלחו בתגובה את מכוללי המידע לטיפול נפשי. מתי טוכפלד (ישראל היום) פירט: "כולנו זוכרים איך לפני פתיחת מושב החורף של הכנסת כולם היו עם סכינים שלופות מוכנים לפיזור הכנסת לקראת בחירות מחשש שאי אפשר להסדיר את משבר חוק הגיוס. תחילה ייחסו זאת למועצת התורה וליברמן שמוכנים להתפשר. כעת מתברר שזה כלל לא קשור לחוק הגיוס אלא לנשיא המדינה שלפי אינדיקציות כלשהן הוא מתכוון לנצל את החוק הקיים ולא לאפשר לנתניהו להרכיב את הקואליציה הבאה גם אם הליכוד תהיה המפלגה הגדולה ביותר. מבחינה חוקית הדבר הוא אפשרי כי תפקידו של הנשיא להטיל התפקיד על חבר הכנסת בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להרכיב את הממשלה. כלל לא מצוין שמדובר בראש מפלגה כלשהי".

על אלמנט הפרנויה של ראש הממשלה בסוגיה הוסיף: "קשה מאוד לנתק את התכונה הזו מנתניהו, אנחנו מכירים את האיש והלך הרוח שלו. מצד שני אולי בזה טמון סוד הישרדותו הפוליטית. אנחנו יודעים כעת שהמחשבה הזו עברה בראשו והוא שיתף אותה עם כמה מנאמניו ומקורביו במטרה לעצור את הבחירות ולהניח על שולחן הכנסת חוק שיתקן את הנושא".

אילה תהתה: "נשיא המדינה הוא איש כל כך מנותק מהציבור שהוא ישים פס על בחירות הציבור ויבחר בח"כ זוטר שיהיה ראש הממשלה הבא? הוא יכופף לכל הציבור את היד? אני לא חושבת שריבלין הוא אדם חסר מוסר ויפעל בצורה שכזו".

"אלו דברים שעלו בשלב ההתייעצויות על ידי אחר מהשרים שנתניהו שיתף אותם בנושא", סיפר, "אותו שר אמר לרה"מ שאם הליכוד יקבל הרבה מנדטים תקום צעקה ציבורית במצב כזה ונתניהו הבהיר לו שכל עוד החוק לא משתנה, וכל עוד לריבלין יש את אפשרות לעשות זאת - הוא לא סומך עליו".

כשנשאל אם המידע הזה הגיע מרה"מ השיב: "אני רק יכול לספר ששלושה אנשים שמעו מאדם מקורב מאוד לראובן ריבלין, שאינו חבר כנסת אך קשור מפלגת הליכוד על כך שהוא מנסה לרתום את הנשיא למהלך שכזה". אילה חסון חידדה: "אדם שהיה ראש המטה של ריבלין בעבר אשר שוקל להתמודד על ראשות הליכוד בעתיד ושמו מתחיל בג'. השלושה לא שיתפו איתו פעולה אלא סיפרו את הדברים לנתניהו ומכאן הסיפור התגלגל".

אריה שומר, מנכ"ל בית הנשיא לשעבר שהיה יד ימינו של עזר ויצמן בעבר, התייחס לפרסומים והבהיר: "אני כבר מתגעגע לימים של עזר. זה כלום לעומת מה שהולך היום. הציבור עומד לפני הבחירות ברשויות המקומיות ומבולבלים גם כך. כעת מבלבלים אותם אם יהיו בחירות או לא. אין אדם אחד שפוי שיכול לבקש שקט במערכת? תראו לאן הגענו. 'שולפים סכינים' ו'לובשים בגדי מלחמה'. חסר לנו בעיות מסביב? אין אדם אחד שיכול למצוא גשר בין בית הנשיא לראש הממשלה? אני לא מכיר את אנשי ראש הממשלה אבל ראש הממשלה יודע לקבל החלטות לבד".

עוד ציין: "אני חושב שצריך להוריד מהלכים. נשיא המדינה רובי ריבלין לא יעז לעמוד כנגד רצון הציבור במידה והליכוד יקבל 40 מנדטים ולבחור אדם אחר להרכיב את הממשלה במקום ראש המפלגה הגדולה- זה לא יהיה. שוב מנסים לשנות כאן חוק- מספיק כבר עם כל הדברים האלה, החוק לא צריך להשתנות. אני לא רוצה לומר שזו פרנויה של ראש הממשלה. לא בגלל זה דוחים בחירותץ אלו דברים שיצאו מהקשרם. אני לא מאמין שיהיה דבר כזה וישנו את החוק. מדובר בחוק יסוד בו יש לנשיא המדינה יש מטלות מסוימות. לנשיא המדינה יש תפקיד מוגדר כמו שלראש הממשלה יש תפקיד מוגדר משלו. צריך למצוא את האיש המקשר. אם צריך - אני מוכן להיות האיש בין השניים".

טוכפלד סיכם: "אנחנו נמצאים בתווך בין חשדנות טבעית לפרנויה. אפשר לקבל את האינדיקציה לחשיבות שנתניהו רואה בדבר הזה כשעסק בחוק ההמלצות, החוק הצרפתי וחוק החסינות. להערכתי ראש הממשלה לא ילך לבחירות עד שהחוק הזה יעבור קריאה שנייה ושלישית. יו"ר הקואליציה דודי אמסלם כבר עובד על הגשת החוק לכנסת".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

24/10/2018
הישארו מעודכנים

נשיא המדינה ראובן ריבלין
נשיא המדינה ראובן ריבלין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90