ניסים משעל

"הנשיא יכול להוכיח שנתניהו פרנואיד"

הפרשן המדיני שמעון שיפר על הסערה הפוליטית בין רה"מ נתניהו לגדעון סער: "הוא מגיב כך כי הוא מריח שעומד מולו מתמודד אמיתי ורב סיכויים להחליפו"


עיתונאי 'ידיעות האחרונות' שמעון שיפר שוחח עם ניסים משעל ב-103fm והתייחס להתנגחות החדשה של נתניהו עם בית הנשיא, שכינה אותו פרנואיד: "לא הייתי ממליץ לנתניהו לתבוע דיבה את נשיא המדינה על הדברים, ייתכן שהוא יכול להוכיח שיש אבחנה כזו של אנשי מקצוע".

הפרשן המדיני של 'ידיעות האחרונות' לא נסער מהפרסומים ב'ישראל היום' על כך שראש הממשלה חושש מסיטואציה שבה נשיא המדינה יסרב להטיל עליו את מלאכת הרכבת הקואליציה. על תגובת בית הנשיא לפיה ראש הממשלה זקוק לטיפול על ידי אנשי מקצוע, אמר שיפר: "אני לא מופתע מהתנהלותו של רה"מ ולא הייתי ממליץ לו לתבוע דיבה את נשיא המדינה על הדברים. אם הנשיא היה נתבע בנושא ייתכן שהוא היה יכול להוכיח שיש אנשי מקצוע שאיבחנו אבחנה כזו לנתניהו".

פסיכיאטרים כבר בחנו את מצבו הנפשי של ראש הממשלה?
"אני חושב שכן. ברקע ומתחת לרדאר כבר נעשו עבודות של פסיכולוגים ופסיכיאטריים, גם ישראלים אך גם של ה-C.I.A. אני לא הופתעתי מהתנהלות ראש הממשלה מכיוון שאני מסקר אותו כבר שנים רבות. הפעם הראשונה שאנו כציבור נחשפנו לפרנויות של ראש הממשלה הייתה ב-1993, כשנתניהו התמודד על ראשות הליכוד ולפתע הופיע במהדורת 'מבט' בטענה שיש פושעים המפיצים עליו עלילות ושיש בידיהם קלטת שבה הוא מקיים יחסי מין מחוץ למשפחה. לאחר שהגיש תלונה המשטרה בדקה את העניין ועד היום לא נמצא הקלטת. זה היה הסימן הראשון לפרנויה.

"הסימן השני לפרנויה, שהייתה גם הבולטת ביותר, הייתה בשנת 2004 כשנתניהןו ניסה לארגן פוטש נגד ראש הממשלה המכהן אריאל שרון בתקופת ההתנתקות. הכותרת הראשית של 'ידיעות האחרונה' שניסחתי באותה עת הייתה 'פוטש בננה'. עשיתי זאת משום שראיתי כמה הוא היה חרדתי. נתניהו לא אוהב שמזכירים לו את זה אבל זה היה עלוב כי לאחר מכן הוא הצביע בעד ההתנתקות".

אז אתה אומר שיש לנו ראש ממשלה שמוביל אותנו הרבה מאוד שנים והוא אדם פרנואיד?
"אני יכול לומר על הנשיא שלנו ראובן ריבלין שאי אפשר להאשים אותו בשום מהלך ציני או פוליטי. הוא אדם נקי עם החלטות נכונות. ייתכן שריבלין סובל מתסכול כמו זה שממנו סבל הנשיא הראשון של ישראל".

בוא נתמקד בבנימין נתניהו ובפרסומים על כך שאנשים סיפרו לו שריבלין וסער, שהם חברים מאוד טובים, התארגנו כדי לסדר לו פוטש.
"צריך לומר לזכותו של מר נתניהו שהוא מולך עלינו כמעט 11 שנה למרות החרדות שלו וכל הדיבורים על כך שהוא לא עמיד והוא לחיץ - עובדה שהוא עדיין שם ומסביב אני רואה שדה פוליטי שרוף ולא מבלוני התבערה. אני חושב שאפשר היה לצפות שאדם בגילו, אשר רק לאחרונה חגג את יום הולדתו ה-69, לבגרות מסוימת. סביב ראש הממשלה יש המון שמועות ולחשנים והוא צריך לקבל את הדברים ביותר קור רוח. כנראה שהוא סוף סוף מריח שעומד מולו מתמודד אמיתי ורב סיכויים להחליפו. ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון נהג לומר שבאריה מת לא בועטים. נתניהו בועט לכיוונו של סער וכנראה הוא מבין שמדובר ביריב לא פשוט".

האם אפשר לומר שהיו עוד ראשי ממשלות פרנואידים?
"הייתי מחליף את המילה 'פרנויה' ב'חרדתיים וחשדניים'. כל ראשי הממשלה שסיקרתי מאז ימי מנחם בגין היו עם חשדנות עמוקה".

אנחנו מציינים השבוע 23 שנים לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. אפשר לומר בבירור שיצחק רבין היה פרנואיד?
"בעיקר בתקופת הכהונה הראשונה שלו. אין ספק שיצחק רבין היה רואה את שמעון פרס עורב לו בכל מקום. אין ספק שלמרות הניסיון של שמעון פרס לומר כמה הוא ויצחק עבדו יחד, יצחק רבין לא האמין לאף מילה של שמעון פרס עד יומו האחרון. גם שעות לפני ההפגנה שבה הוא נרצח הייתה ביניהם מריבה".

אם אני מסכם את השיחה איתך, אתה אומר שכל ראשי הממשלה היו חשדניים גדולים ופרנואידים והיו גם כאלה שסבלו מבעיות נפשיות.
"כן. אני חושב שיש להם סיבות טובות לחשוד בסביבתם וחלק מהם בהחלט סבלו גם ממחלות אחרות. אני מציע לאמץ את ההצעה של הנשיא ריבלין - שמי שצריך להביא הוכחה למצבו הנפשי הוא מר נתניהו, אם הוא מאובחן או לא".

עריכה: איתמר זיגלמן

26/10/2018
הישארו מעודכנים