גיא פלג

"יש לי גם אחריות שהאמת תצא לאור"

מדוע התערבה השרה איילת שקד בהליך חקירת רצח תאיר ראדה? האזינו לריאיון עימה על כך ועל מחיקת רישום פלילי לבני הקהילה האתיופית, פרי יוזמתה


שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) שוחחה עם גיא פלג ב-103fm על הסיבה שהתערבה ברצח תאיר ראדה: "התפקיד שלי הוא לוודא שהמערכת עובדת כמו שצריך ושמגיעה לחקר האמת".

מדוע השרה שקד החליטה להתערב בפרשת תאיר ראדה? השרה התייחסה להחלטה שלה לפנות לפרקליט המדינה כדי שישלימו את הבדיקה של השערות שנמצאו על גופה של תאיר ראדה: "הפרקליטות מבצעת את הבדיקות הנדרשות, זה אינטרס של הפרקליטות ושל כל אחד מהמדינה כדי לברר את האמת ולבחון ראיות חדשות או ישנות. התפקיד שלי הוא לוודא שהמערכת עובדת כמו שצריך ושמגיעה לחקר האמת".

גיא, שעסק שנים רבות בפרשה טען: "יש לי את הרושם שאת מורחת אותי. אם המערכת חותרת לחקר האמת שרת המשפטים לא אמורה לוודא שאכן בודקים את כל השערות שנמצאו בתיק תאיר ראדה ז"ל משום שברור שזה מה שהמערכת צריכה לעשות. אולי את סבורה שהפרקליטות עלולה להתבצר ולא לעשות את כל הבדיקות ולכן נדרשת ההתערבות של שרת המשפטים בכבודה ובעצמה".

"התיק הזה הוא כבר מעבר לעניין הרצח", הסבירה, "אני כשרה שאחראית על מערכת אכיפת החוק לא יכולה להתערב בשום הליך פלילי אך יש לי אחריות כלפי כל הציבור במדינת ישראל והמערכות במשרדי. במהלך שלוש השנים שחלפו נפגשתי גם עם אמא של תאיר ראדה, הסנגורים וישבתי עם פרקליטות. כשרת המשפטים אני חושבת שגם לי יש אחריות לכך שהאמת תצא לאור ושיעשו כל הצעדים הנדרשים לכך. אני סומכת על מערכת אכיפת החוק. זה גם האינטרס של הפרקליטות שאדם חף מפשע לא יישב בכלא. גם את כמוני מכיר את תיק רצח בבר נוער בה הפרקליטות אמרה לפרקליט המדינה לחזור בו מכתב האישום. הפרקליטות רוצה בראש ובראשונה להגיע לחקר האמת".

מה שרה שקד חושבת על מחאת האתיופים בישראל לרגל חג הסיגד? השרה פירטה על הצעת החוק שתאפשר מחיקת רישום פלילים לאתיופים: "בשנים האחרונות עשינו עבודה רצינית מאוד בממשלה בכל שקשור לגזענות נגד יוצאי העדה האתיופית. המנכ"לית של המשרד שלי הכינה דו"ח מפורט שניתן לבצע כדי לצמצם את הגזענות. במהלך העבודה גילינו שהייתה אכיפת יתר כלפי העדה האתיופית. 40% מהאסירים בכלא אופק (בית הסוהר לקטינים) היו יוצאי אתיופיה וכיום רק 5%. הנשיא ואני החלטנו לאפשר כחלק מניסיון לצמצם את הקרעים לאפשר לצעירים הללו חיים חדשים".

גיא תהה: "אין לי ספק שאם הייתי בודק את הרקע ממנו הגיעו הנערים שנאסרו הוא יהיה קשה, האם לנערים אחרים לא מגיע גם הזדמנות לחיים טובים יותר?" השרה הסבירה: "בנוסף למהלך הזה אנחנו נותנים חנינות ומחיקת רישום פלילי לכל מי שמסיים את השירות הצבאי. חיילים שבנערותם שביצעו עבירות פליליות וסיימו את שירותם הצבאי באופן מלא קיבלו מחיקת רישום פלילי על עבירות לא קשות. כמובן שלא נמחק עבודות קשות כמו אלימות ואונס. עבירות של שוטטות והפרת סדר ציבורי אנחנו בוודאי יכולים לאפשר מחיקה".

"הליך החנינה הוא כמובן רק טיפה ביום", ציינה, "אנחנו עושים עוד אינספור דברים כדי לצמצם את הגזענות. הקמנו יחידה למיגור הגזענות בשירות הציבורי ויש מי שאחראי על כך. אנחנו מפרסמים רשימות של בני העדה שמותר להם להתראיין בנושאים שונים בתקשורת כדי שיהיו נוכחים יותר בשיח הציבורי. הועדה בראשותי מינתה סוף סוף שופטות בנות העדה האתיופית. דבר שלא היה עד כה".

עריכה: איתמר זיגלמן

06/11/2018
הישארו מעודכנים

שרת המשפטים איילת שקד
שרת המשפטים איילת שקד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90