103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איריס קול

מוקי: חוק הנאמנות בתרבות מטופש ונידון לכישלון

הזמר מוקי שוחח עם איריס קול לרגל צאת הסינגל החדש שלו 'מהצוואר שלך' ולא חסך בביקורת כלפי חוק התרבות


איריס שוחחה עם היוצר, הזמר והשחקן מוקי (דני ניב) שסיפר כיצד נולד שיתוף הפעולה בינו לבין סתיו בגר; בהמשך הביע את דעתו על חוק הנאמנות בתרבות שמעורר סערה בתקופה האחרונה: "כל ניסיון לשים תרבות ויצירתיות בתוך מסגרת של חוקים על מה לגיטימי לדבר בתוך יצירה הוא מטופש ונועד לכישלון מראש".

אי אפשר לראיין את מוקי - אשר נחשב בעברו ל'ילד הרע' של עולם המוזיקה, מבלי לשאול לדעתו בנוגע לחוק התרבות שעבר הבוקר (ג') בקריאה ראשונה בכנסת, ועורר לא מעט סערה בעולם התרבות הישראלי. 

"נו באמת", השיב מוקי. "אני חושב שמי שנאמן לא צריך שום חוק שיסדר לו את זה. כל ניסיון לשים תרבות בתוך מסגרת של חוקים ויצירתיות, ולנסות לבדוק על מה מותר ועל מה אסור לדבר ביצירה הוא ניסיון מטופש ונידון לכישלון מראש, כי זה מה שהאמנות עושה. 

"בתקופה הקומוניסטית בברית המועצות היו ועדות שישבו ובחנו אילו חומרים של אמנים ראויים להתפרסם ואילו לא, והיצירה 'האמן ומרגריטה' - שהיא יצירה אדירה בכל קנה מידה ואחת האהובות עלי באופן אישי, הייתה צריכה להשתנות עד שהוועדות העבירו ואישרו אותה. מה שקורה מהדברים האלה זה שהאמנים נהיים מתוחכמים יותר". 

איריס הסכימה עם דבריו של מוקי ואמרה: "אם כבר החוק הזה עבר, אני מקווה שתקום פה תרבות מחתרתית לוחמנית שרוצה להגיד דברים ולא מוכנה להיות כלואה בתוך הדבר הזה, ושאמנים לא ייבהלו וישרתו את החוק המגוחך, ויתחילו לעשות חישובים לפני שהם מגיעים לוועדת תרבות". 

"לשרת חוק זה מושג, ואני לא יכול להשתמש בו בלי לצחוק או להיזרק למקומות רעים מאוד", הודה מוקי והוסיף כי בנוגע לוועדות התרבות, הוא פחות מודאג: "זה לא שמשורר מגיע לוועדה ומציג את השיר שכתב. גופים שמתוקצבים על ידי המדינה צריכים להגיע ולקבל את האישור על ההתנהלות האמנותית שלהם ועל ההצגות שרוצים להעלות. אני מבין את התסכול של האנשים שאחראים על הכסף שטוענים שהם מממנים גופים שבסופו של דבר עושים מה שבא להם, אבל זה התפקיד של האחראים.

"קיבלתם משמרת על הארנק לאיקס שנים והארנק הזה צריך לתת תמיכה ליצירה במדינה, כי בלי תרבות ואמנות - המדינה מתה, גוססת, חולה. אמנות צריכה להעז ולקרוא תיגר", סיכם את הנושא.

  

דה פלופ

עוד סיפור מוקי כיצד נולד שיתוף הפעולה בינו לבין המפיק העולה סתיו בגר, שחתום על להיטים כמו 'שני משוגעים' של עומר אדם, ועל 'טוי' של נטע ברזילי שהחזיר את האירוויזיון למדינת ישראל? מוקי: "שמעתי כל מיני שירים שבגר הפיק וחשבתי שהוא נורא מוכשר. אהבתי שהוא מדוייק ולא מחקה אף אחד. הרמתי אליו טלפון ושאלתי אם הוא רוצה להפיק לי שיר. לשמחתי הוא היה בעניין אז נפגשנו, הוא השמיע לי כמה דברים שכתב, וכאשר השמיע לי את השיר 'מהצוואר שלך' נדלקתי וביקשתי שנקליט אותו באותו הרגע".

כיצד מרגיש מוקי עקב כישלון תוכנית הריאליטי 'דה פור' בה שימש כשופט? "זה המשחק. יש הרבה סיבות שהדבר הזה לא נהיה הדבר הכי גדול בטלוויזיה, אבל זה יקרה בפעם אחרת. זו הייתה חוויה גדולה וכיפית מאוד עם אנשים נהדרים ולא כל דבר שאנחנו עושים מגיע לאן שאנחנו רוצים שיגיע. לי ברמה האישית היה כיף".

       

עריכה: מיכל דאבי

06/11/2018
הישארו מעודכנים

מוקי
מוקי  |  צילום: משה שי/פלאש 90