103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"חמאס צריך לכרוע ברך ולבקש הפסקת אש"

אלוף (מיל') עמירם לוין הסביר: כך צריך צה"ל להתקדם בלחימה, עד להפסקת הסבב הנוכחי • לא חסך ביקורת מההנהגה המדינית: "הפקרנו את תושבי עוטף עזה"


לאחר לילה מתוח וללא סימנים המעידים על רגיעה באופק - כיצד על צה"ל ועל הדרג המדיני לנהוג כעת? ענת דוידוב, ינון מגל ואראל סג"ל שמעו את דעתו של האלוף במיל' עמירם לוין, מפקד פיקוד צפון וסיירת מטכ"ל לשעבר, בנושא - האם לדעתו צריך להגיע למצב של כניסה קרקעית?

בריאיון לענת דוידוב, ינון מגל ואראל סג"ל תקף האלוף במיל' עמירם לוין את מדיניות הממשלה שנראה שלא באמת מרתיעה את משגרי הרקטות מעזה. "אנחנו צריכים להפתיע", קבע לוין. "הדבר הבולט ביותר זה ה'אין מדיניות' של ישראל. הפעילות של צה"ל היא שקופה לצד השני וזאת הנקודה הכי חלשה כרגע. חייבים לסיים את הסיבוב הזה כשידו של צה"ל על העליונה בצורה ברורה שלא ניתנת לפרשנות".

איך? בתור התחלה, הציע לוין שלא להפציץ בנייני טלוויזיה - הרי זה לא מה שחשוב. "זה חייב להיגמר במכה כואבת למנהיגי החמאס ולנכסים שלהם. צה"ל צריך לזנוח את המושג 'הרתעה' וצריך להעניש. אסור לחמאס לירות על האזרחים שלנו בצורה ברוטאלית. מה חטאנו שאנחנו מצליחים להגן על האזרחים שלנו ואין לנו תמונות של עשרות נשים וילדים עם דם?

"וגם, אסור להפסיק את האש מבלי שגופותיהן של הנעדרים יחזרו לידיים שלנו. לא מסחרה ולא עסקאות. הפסקת אש זה החלפת שבויים, נעדרים וגופות. זה ייחשב לניצחון אמיתי, ולא 'בכמה מטרות פגענו'. חמאס צריך לכרוע על ארבע ולבקש הפסקת אש". 

אראל סג"ל טען שלוין מדבר בסיסמאות, ושאל: "מנסיונות העבר אתה נלחם עם קציני דין בין-לאומיים ועושה מבצעי 'הקש בגג'. איך נוריד את חמאס על ארבע?"

"קודם כל צריך להפתיע", השיב לוין והסביר: "שלשום בערב הייתה לנו את ההסתבכות בעזה, והיחידה המובחרת יצאה בנזק המינימלי עם הרוג אחד - שזה מאוד כואב, ועם פצוע, אבל הכוח חזר בשלום. דברים כאלה קורים ולא יכולה להיות טענה לאף אחד על שיקול הדעת. אני בטוח ששקלו את זה כמו שצריך, ויצאנו משם כאשר נהרגו שבעה אנשי חמאס, כולל בכיר בארגון. היה ברור שתבוא התגובה, ועכשיו צריך לבחון את האפשרויות שעמדו בפני נתניהו.

"נניח שביבי היה איתן בדעתו להגיע להסדרה - בדיוק כמו שאמר ערב קודם לכן בפריז, היה צריך לספוג את המכה ולהבליג, או שהאופציה השנייה שעמדה בפניו היא שאם חמאס יירו על אזרחים - ישראל תצטרך להגיב". לוין סבר כי במקרה כזה, היה עדיף להמתין בסבלנות, להטעות את האויב ולחכות להזדמנות ש"מנוול בכיר כמו הנייה למשל, יהיה על הכוונת, ואז לפתוח את המלחמה". 

  

הצד השני של המטבע

בהמשך טען לוין כי מדינת ישראל צריכה לעבור לענישה ולהחליט מה נסבל ומה בלתי נסבל. "ירי מאסיבי ליישובים אזרחיים - זה לא נסבל", קבע. 

"צה"ל יודע מה לעשות כשצריך, ויכול להיות שצריך במקום מסוים להוריד בכיר בחמאס - גם אם יש איתו עוד עשרה אזרחים. אני לא אומר להשתולל ולגרום לאלפיי אזרחים הרוגים, אבל הפקרנו את תושבי עוטף עזה בגלל חששות והיעדר מדיניות. הגיע הזמן לעצור את זה".

ובכל זאת, לוין סבר כי אין פיתרון קל בנוגע למצב בעזה כי "לבעיות סבוכות אין פיתרונות פשוטים. מה גם שמדובר במנוולים לא ציונים שהיו מתים להשמיד אותנו, אבל אני מתחיל מלמעלה ודווקא מי שלא רוצה לפתור את הסכסוך הפלסטיני באופן אסטרטגי, לא יכול למצוא פיתרונות טקטיים בעזה. הפיתרון צריך להיות מצד אחד מכות וענישה כואבת על ירי אזרחי, ומצד שני תכנית אמיתית - לא פה ושם כמה מזוודות דולרים או קצת דלק, אלא פיתרון הומנטרי ארוך טווח. אולי צריך לפתוח להם נמל. ממה אנחנו מפחדים?

"אנחנו לא יכולים לוותר על ביטחון ואסור לנו לוותר עליו", הדגיש לוין והזהיר כי גם בעזה לא מתכוונים לוותר על כבודם. "גם הם בני אדם. גם להם יש אמהות שהולכות לבתי קברות".

  

עריכה: מיכל דאבי

13/11/2018
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל, ינון מגל וענת דוידוב
אראל סג"ל, ינון מגל וענת דוידוב  |  צילום: 103fm