103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"חזן ישלם מחיר כבד מאוד בפריימריז"

שר התיירות יריב לוין במסר לח"כ אורן חזן • וגם: מה דעתו על הסמכויות של הנשיא? "הוא לא צריך להיות זה שמחליט מי ירכיב ממשלה"


אחרי ההחלטה של Air BNB לבטל את האפשרות להזמין חדרים בהתנחלויות, שר התיירות יריב לוין תוקף: "זה אירוע חמור מאוד. מדובר בהחלטה מפלה שקובעת סטנדרט כפול ומיוחד רק לגבי ישראל. בוודאי שאנחנו לא יכולים להשלים עם חרם שהוטל על חלק מאזרחינו בישראל. נעשה כל מאמץ לבטל את ההחלטה הזו. כבר פנינו להנהלת החברה ונסייע לבעלי הדירות להגיש תביעות. להבנתי גם בחקיקה הקיימת בארצות הברית החלטה מסוג זה היא בעייתית לחברה. לצד זה אנחנו עובדים עם משרד האוצר להוציא צו שיאפשר למסות באופן משמעותי חברות שמחרימות אותנו. ברור לנו שאי אפשר להחרים את חלק מאזרחי ישראל ומצד שני להרוויח מפעילות כלכלית בה. נמצא את כל הכלים להביא לביטול ההחלטה החמורה הזו".

כשנשאל על המחירים הגבוהים במלונות בתקופתה אירוויזיון ומה ניתן לעשות בניגוד סיפר: "אנחנו נמצאים בשיא של כל הזמנים בתיירות הנכנסת לישראל. בשנה שעברה חווינו עליה של 25% בתיירות והגענו למעל 3.6 מיליון תיירים. השנה אנו צפויים ל-4 מיליון תיירים. אנחנו מנסים להפעיל לחץ על התאחדות המלונות ולהפנות חלק מהדיילים לערים אחרות בסביבת תל אביב וכמובן לעשות שימוש בלא מעט דירות נופש. דירות הנופש הכרחיות. אין ספק שאם נפעל נגד Air BNB השוק יתאים את עצמו וישתמש בפלטפורמות אחרות. בסופו של דבר צריך להגיד את האמת. בתקופת האירוויזיון יש לנו מחסור גדול. לי כשר תיירות אין לי אפשרות להטיל צווי פיקוח על המחירים אך אנסה להסביר למלונאים שהם גורמים לעצמם נזק תדמיתי. קיימנו הבוקר כנס ענק של משקיעים כדי להקים בתי מלון נוספים בישראל. יש להגדיל את ההיצע וכך המחירים ירדו".

בהמשך לוין התייחס לקואליציה הצרה בה נותרה הכנסת ועל חוק שקורא להגביל את סמכויותיו של נשיא המדינה: "עושים עוול בכינוי החוק. לחוק הזה יש שני מרכיבים חשובים, הראשון שהטלת הרכבת הממשלה תהיה רק על ראש מפלגה, ממה שאני מבין לעניין הזה אין התנגדות של אף אחד. והמרכיב השני הוא במקום שהנשיא יצטרך לבחור על פי שיקולים, שאיש אינו יודע מה הם, להכריע את הרכבת הממשלה, התהליך יהיה פשוט יותר ויבטא באופן פשוט את רצון הציבור.

"זה לא סוד שהיו לא מעט התבטאויות של כבוד הנשיא שאנחנו חושבים שחרגו מהמתחם הממלכתי שבו הם צריכות להימצא. התפקיד של הנשיא צריך להיות פורמלי. לא צריך להיות לנשיא סמכויות החלטה אלא סמכויות פורמליות בלבד".

ענת: "כלומר צריך לצמצם את סמכויותיו?" לוין: "המצב כיום בעיני לא נכון ויוצר חוסר בהירות".

כשנשאל כיצד נעבור את השנה הזאת בקואליציה שרק אתמול ספגה הפסד לאופוזיציה הסביר: "זה לא סוד שעם 61 חברי כנסת זו משימה לא פשוטה אך בהחלט אפשרית. זה תלוי בעיקר באחריות כל אחד ממרכיבי הקואליציה והחברות בה. אם כולם יעבדו בצורה משותפת אין שום סיבה שלא רק נשלים את כהונת הממשלה אלא גם נמשיך להעביר חוקים משמעותיים".

"אני סומך על כל חברי הקואליציה", סיכם, "אני חושב שאם יהיה חבר כנסת כזה או אחר שיעשה דין לעצמו ויגרום לנפילתה של הממשלה הוא ישלם על כך מחיר אישי כבד מאוד, בוודאי בתוך הליכוד שחבריו נבחרים בפריימריז. אני חושב שחברי הליכוד רוצים לראות ממשמעת קואליציונית ורוצים לראות אותנו כנציגים מחויבים לסייע לראש הממשלה ולא להפיל את הממשלה. מבינים את זה בליכוד אך גם במפלגות אחרות ולכן אני חושב שהדבר הזה הוא אפשרי. אגב, קרה בעבר שלפעמים מפסידים בהצבעות, אפשר להמשיך לתפקד וצריך להמשיך לתפקד".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

20/11/2018
הישארו מעודכנים

יריב לוין
יריב לוין  |  צילום: הדס פרוש/פלאש 90