רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"נפתלי בנט מחליש את צה"ל ואת המדינה"

ריאיון ראשון: אלוף (מיל') יאיר גולן על נאומו של שר החינוך • בהמשך התייחס לחזית הדרומית: "יוצאים למאבקים צבאיים עם תחושת חמיצות"


באירוע יוצא דופן, ולראשונה מאז שהודיע על פרישתו מצה"ל, סגן הרמטכ"ל האלוף (מיל') יאיר גולן, בריאיון רדיופוני. גולן שוחח עם אלון בן דוד, רוני דניאל וטל לב רם בקבינט של 103fm, ובין השאר מתח לראשונה ביקורת גלויה על הדרג הפוליטי ועל ההתנהלות הביטחונית בגזרת הדרום.

כשנשאל על דבריו של שר החינוך נפתלי בנט על הפצ"ר, הגיב האלוף גולן בחריפות ואמר שבדבריו של בנט הוא "מחליש את הצבא ואת מדינת ישראל. חבל שאומרים דברים כאלה. הפרקליטות הצבאית היא גוף מבצעי איתן ששומר על צה"ל ועוזר לו, ולא מפריע לאזרחיו לפעול. הפצ"ר שרון אפק הוא ציוני אמיתי ואיש מסור בכל נפשו למדינת ישראל. הוא משפטן מבריק, אדם עם חוש מבצעי בלתי רגיל, ומניסיוני האישי בעבודה איתו הוא נתן לי פלטפורמה משפטית יוצאת מהכלל. אני שואל את עצמי למה ובשביל מה הוא סופג את הביקורת הזו? אולי זה טוב לאלקטורים של בנט, אני לא יודע כי אני לא בקיא בזה. זה עצוב מאוד".

גולן חושב שלעמדתו זו של בנט אין בסיס. "אני לא יודע איך להתייחס אליה. פיקדתי על איו"ש במשך שנתיים וחודשיים ויש מאחוריי שנים ארוכות של פעילות בשטחים. מעולם הנושא המשפטי לא הגביל את כושר הפעולה שלי", אמר. "קורה שלעיתים דווקא מתוך תסכול צבאי בעקבות הפעלת כוח לא נכונה באים בטענות למשפטנים. הדבר הזה פשוט לא נכון. צריך גם לזכור את החשיבות העצומה של המערכת המשפטית. אנחנו רוצים שצה"ל יהיה צבא של מדינה ריבונית ולא אספסוף חלוש. כדי שהצבא יהיה ראוי לשמו הוא חייב להתנהג לפי מערכת כללים ועקרונות כדי שחיילינו יצאו מההתמודדות בזירה הפלסטינית בריאים בנפשם ושלא יעשו דברים שישאירו בהם כתם נורא לכל החיים. לכן כל הורה ששומע אותנו - כדאי שיתמוך בהפעלת כוח במסגרת החוק, הכללים והפקודות", סיכם.

ביקורת מרומזת יותר הפנה האלוף גולן לעבר שרת התרבות מירי רגב, על הדברים שאמרה על הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. "לצערי זה חלק מהמגמה הכוללת", אמר. "היינו רוצים לראות מצב שבו הרוח השלטת היא שממשלת ישראל תאמר שגופי הביצוע שלה עושים את עבודתם היטב. חבל שהתמונה המצטיירת היא הפוכה".

גולן סבור שחיצי הביקורת המופנים מהדרג הפוליטי לדרג הביצועי מסוכנים לעתיד המדינה. "זה מנהג מגונה המערער את אמון הציבור בזרוע המבצעת של מדינת ישראל, שהיא לא רק הממשלה אלא כל גופי הפעולה של הממשלה - כולל הצבא, הפרקליטות, השב"כ והמוסד", אמר. "היחס לכל הגופים הללו צריך להיות הפוך, יחס המעורר בהם את האמון. ברור שהם לא מושלמים ונתונים לביקורת, אך יש דרך להעביר אותה". 

"מעט מאוד תמרון"

האם הפעילות הצבאית ברצועת עזה עושה את עבודתה? לדברי גולן לא בהכרח - אבל מוכנות היא לא שם המשחק. "לא כל הצלחה או אי הצלחה קשורות למוכנות, אלא לתפיסות המבצעיות ולאופן שבו מפעילים את הכוח. עם זאת המוכנות היא חשובה מאוד. אני חושב שצה"ל נמצא היום במקום שבו המוכנות היא סבירה - אך עם פערים משמעותיים שצריכים להיות מטופלים בצבא היבשה.

"למרות מה שאמרתי כרגע, הפער הגדול יותר היא תפיסת הפעלת הכוח. אנחנו צריכים להיות הרבה יותר מוטרדים מהעובדה שב־30 השנים האחרונות אנחנו בעיקר מפעילים עוצמות של אש עם מעט מאוד תמרון ויוצאים למאבקים צבאיים עם תחושת חמיצות".

כשאתה מסתכל על הסבב האחרון בעזה קיימת החמיצות?
"בוודאי. זה לא אומר שעכשיו כל פעם שיש משהו בעזה מייד צריך להתנפל על חמאס ולנבור בסמטאות. זאת לא המשמעות. המשמעות היא שצריכים להיות מאופקים וזהירים בהפעלת הכוח, וכשמפעילים אותו צריך לעשות זאת בצורה נחרצת".

לדברי גולן אזרחי ישראל הקריבו לא מעט. "מצד אחד אני מבין לליבם של תושבי הדרום שקצו במתח הביטחוני, אך אני חושב שלקבל החלטה אם לצאת למבצע רחב היקף בעזה זה דבר כבד, כי יש להחלטה השלכות צבאיות ומדיניות ממדרגה ראשונה. לכן האיפוק נכון מההתלהמות. לשימוש בכוח יש מחירים המסתכמים בבתי קברות. לצערי בפעמים האחרונות כשהפעלנו כוח בעזה עשינו זאת בצורה שהיא לא מספיק נחרצת. בראש המבצעים הפחות מוצלחים בהקשר הזה היה צוק איתן".

האלוף לא פסח על האיומים מצפון. לאחר שבשנה האחרונה כתב את תפיסת הביטחון של ישראל, לבקשתו של שר הביטחון לשעבר ליברמן, נשאל על הסיכוי למנוע את התבססות איראן בסוריה. "נעשו פעולות מבריקות ויוצאות מהכלל אך האיראנים נמצאים בסוריה וימשיכו להימצא בה כי ההתבססות האיראנית במרחב הסורי אינה מוגבלת לתחום הצבאי אלא היא הרבה יותר מקיפה ורחבה. האינטרס המובהק של ישראל הוא שלא יעבור אמל"ח מתוחכם לחיזבאללה ושאיראן לא תתבסס במרחב הקרוב לנו. כושר ההשפעה שלנו על האינטרסים האלה הוא בין בינוני לנמוך".

"צריך לשים את הדברים בפרופורציות. יש מאזן הרתעה הדדי, וכל צד מבין שלהפעלת כוח יש משמעויות. צריך לומר ביושר - כושר ההיזק של מדינת ישראל לסוריה וללבנון גדול יותר מהכוח חיזבאללה וסוריה מפנים כלפינו".

"אני חושב שדבריי היו מרוסנים מאוד"

אלון בן דוד תהה אם זה לא הצבא שגורר את עצמו לזירה הציבורית, לאור הדברים שאמרה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר. "במציאות הנוכחית אנשים שהקדישו את עצמם למרחב הציבורי מרגישים מתוסכלים ממה שקורה. אני לא מכיר את זילבר ולא פגשתי אותה מעולם, היא לא אישה שאמרה דברים בסערת רוח, היא תכננה את זה והקריאה מהדף. גם היא כנראה חשה שלמרות שהיא משרתת ציבור הרגילה לא להשמיע את קולה במרחב הציבורי, שבמקרה הזה תשמיע את דבריה כי דברים סוטים מהכיוון הנכון".

הדברים דומים כמובן ל'נאום התהליכים' המפורסם שנשא גולן, נאום שאולי עלה לו בכס הרמטכ"לות. "גם אני לא חסין מביקורת", אמר האלוף הפורש, "חשתי בעת ההיא וגם עכשיו שמשלב מסוים גם משרתי הציבור צריכים להשמיע את קולם כשהם מבחינים שהדברים הולכים לכיוון הלא נכון. אני ניסיתי לעשות את זה באופן מרומז ועדין ולא לצאת בהצהרות מפוצצות. אני חושב שדבריי היו מרוסנים מאוד".

התאכזבת כשלא מינו אותך לרמטכ"ל?
"בוודאי שהתאכזבתי אבל אני לא יכול לומר שהופתעתי. היה לי מספיק זמן להתכונן לבשורה".

איך קרה שיאיר גולן, שהקדיש את חייו לביטחון ישראל, מתויג כשמאלן וכעוכר ישראל?
"מי שתייג - שייתן לזה תשובות".

עריכה: איתמר זיגלמן

22/11/2018
הישארו מעודכנים

יאיר גולן
יאיר גולן  |  צילום: פלאש 90