רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ענת דוידוב וינון מגל

"חיזבאללה במשבר פוליטי עצום"

שמרית מאיר העריכה - גם אם ארגון הטרור יגיב, תהיה זו תגובה מתונה מאוד: "כרגע לא משרת אותם ליזום מהלך נגד ישראל"


בין שלטונות לבנון ללחץ האיראני, שמרית מאיר, פרשנית 'אל-מוניטור', העריכה בשיחה עם אבי בניהו וינון מגל ב-103fm את התפתחות העימות הנוכחי בגבול הצפון.

"בחיזבאללה שומרים על שתיקה בינתיים. זה לא משהו יוצא דופן, הם נוהגים לשלוט בעצמם ומחליטים מה הם רוצים להוציא ומתי. הם מנסים להבין את גודל האירוע ואם הוא יגלוש לשטח לבנון. חשוב לזכור שהם נמצאים במשבר פוליטי דרמטי בלבנון וכל דבר יתכתב עם העניין הזה. דובר צה"ל פרסם בערבית הודעת אזהרה לחיזבאללה ולצבא לבנון שלא יפריעו ושלא יתקרבו, ובינתיים אין תגובה מהם".

יכול להיות שהם הופתעו ולא ידעו שאנחנו יודעים על המנהרות וחטפו מכה רצינית?
אבי בניהו: "הם צריכים קודם ללמוד את חומר, לנתח את הודעת דובר צה"ל ולבדוק את עומק החדירה שלנו בנושא. הם יצטרכו לתאם את התגובה שלהם עם הסורים והאיראנים. זה מהלך שלוקח זמן".

מה הסיכוי להתלקחות כעת? 

שמרית מאיר: "זו שאלה מורכבת וטקטית. יש עכשיו חיכוך על הגבול שיימשך כמה שבועות וזה מעלה את הסיכון שמשהו קטן יהפוך למשהו גדול. עוד לא קיבלנו אינדיקציה על איך חיזבאללה רואה את הדברים. השאלה היא אם ימתגו את הפעולות של ישראל כצעד התקפי או כפרובוקציה. שאלת העל היא מה האיראנים רוצים בעיתוי הזה ומה נכון להם. אם הם רוצים עימות, ואם כן - היכן.

"נתניהו נסע למפגש עם פומפיאו בניסיון להפעיל מנועים מדיניים על חרירי. רק לאחרונה אותו חרירי לא הצליח לעצור במשך שלושה ימים דרוזי שברח לחיזבאללה לאחר שאמר עליו דברים לא יפים. אז לצפות שהוא יהיה זה שיפעיל מנועים על חיזבאללה? זה משהו שאני לא בטוחה שהוא מועיל. חשוב כן לפרגן ולומר שנעשית עבודה מאוד יפה בהתנהלות התקשורתית מול העולם הערבי".

עריכה: איתמר זיגלמן

04/12/2018
הישארו מעודכנים

חסן נסראללה
חסן נסראללה  |  צילום: אי. אף. פי.