103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

שפטל: "השמאל בוגד"; אופנהיימר: "יאיר נתניהו בגד"

האם ראוי לקרוא לאנשי השמאל 'בוגדים' כפי שעשה בנו של ראש הממשלה? • מגיש 103fm ואיש 'שלום עכשיו' דנו בסוגייה • הטונים - איך לא, עלו


עימות סוער בשידור: עורך הדין יורם שפטל וחבר הנהלת תנועת 'שלום עכשיו' יריב אופנהיימר הציגו עמדות מנוגדות בתוכניתה של אילה חסון כשהתייחסו ליאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, שכינה את השמאל 'בוגדים'. השניים דנו גם בסערת מינוי סגן ראש העיר בחיפה, רג'א זעאתרה, שהישווה את הציונות לדאעש.

שפטל: "אני לא מופתע לגמרי מהמינוי בחיפה של סגן ראש העיר. מי שתמך בגברת קליש והתהדר בנוצות ניצחונה הוא אבי גבאי, ואני לא מתפלא שגבאי תומך במי שעושה קואליציה עם לאומן אנטישמי ששונא את מדינת ישראל מכף רגל ועד ראש ומאחל לחורבנה של המדינה. זה בן ברית טבעי לשמאל הישראלי. אני בטוח שגם יריב אופנהיימר היה יושב איתו בחפץ לב בקואליציה".

אופנהיימר: "אני אשב בחפץ לב עם כל מי שנבחר. לא מדובר במינוי אלא באדם שנבחר במערכת דמוקרטית. בימין יש רצון אמיתי שערביי ישראל לא יוכלו להצביע".

שפטל: "אף אחד לא רוצה לשלול מהערבים את זכות ההצבעה".

יריב, אתה לא עושה הבחנה בין ערביי ישראל ההגונים ושומרי החוק שמחזיקים בעמדות הכי לגיטימיות לדמוקרטיה לבין נבחר ציבור שמשווה בין הציונות לדאעש? שמצדד באסד וקורא לנו "משטר טובח"?
אופנהיימר: "אם הייתי מסכים עם הדברים שהוא אומר הייתי אומר אותם בעצמי. אני אכן לא מסכים עם ההשוואות שהוא ביצע - אך אמירותיו הן חוקיות במדינת ישראל. הוא לא עבר עבירה פלילית, הוא לא הסית לטרור, קרא לרצח ישראלים או להשמדתה של מדינת ישראל".

שפטל: "הוא עושה זאת כל הזמן ובאופן מפורש. היה לנו ראש ממשלה מהשמאל, מהגרועים שהיו כאן, שאמר שאם הוא היה ערבי הוא היה הולך לרצוח יהודים ונתן תעודת כשרות לשרצים ולשונאי ישראל. הוא אמר זאת כראש ממשלה".

אופנהיימר: "אז תגישו תלונה במשטרה כנגדו. ברק ניסה להסביר למה לטרור הפלסטיני יש סיבות ואחת מהן היא העובדה שאנחנו שולטים עליהם"

שפטל: "זה שקר אופייני מבית היוצר של השמאל הקיצוני".

אופנהיימר: "זאת המציאות".

בגידה? תלוי את מי שואלים

נתקדם לנושא הבא, יאיר נתניהו הגיע אתמול לבית המשפט, קראו נגדו קריאות, הוא שלף את האצבע המשולשת, צייץ בטוויטר וכינה את מי שתומכים בקרן החדשה "בוגדים". רה"מ הגיב והדף את השימוש במילה בגידה וציין את כל הפעמים שכינו אותו בוגד. שימוש במילה בוגד הוא ראוי?
שפטל: "אכן ראוי ולחלוטין במסגרת חופש הביטוי. השמאל עוסק בבגידה פוליטית באופן שוטף מהרגע שאיבד את השלטון בתשל"ז. ניסיון לרצוח את מנחם בגין באלטלנה, כמו שרבין הודה בספרו הוא בגידה. הפשיטה על הצבא הטורקי בזיכרון יעקב זוהי בגידה של ממש. הסכם אוסלו הכניס את הרוצח ערפאת לארץ ישראל בהסכמת המדינה תוך אמירה שהוא יילחם בחמאס - זוהי בגידה פוליטית".

אופנהיימר: "רמי דותן בגד במדינת ישראל כשלקח כסף שפגע בביטחון ישראל. זו בגידה. לכן במידה ואנשים יורשעו בפרשת הצוללות באישומים כנגדם נוכל לכנותם בוגדים. להצמיד את המושג 'בגידה' לדעה פוליטית לגיטימית זה החטא החמור והמסוכן ביותר, וכבר ראינו את ההשלכות של הדבר הזה ולא רק ברצח רבין. הסתה היא לא רק מה אדם אמר על אדם אחר אלא מהו האקלים שבו אנחנו נמצאים. אם היו עוקרים את הסמל ממכוניתו של עו"ד שמרון ומכנים אותו בוגד הייתי אומר שמדובר בהסתה - אך כשאדם אומר באירוע 'שבת תרבות' שמי שחשוד בפרשת הצוללות חשוד בבגידה זו אינה הסתה. כשיאיר נתניהו קורא לשמאל בוגדים זו כן בגידה כי אמירה שכזו מובילה לאלימות".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

11/12/2018
הישארו מעודכנים

יריב אופנהיימר ויורם שפטל
יריב אופנהיימר ויורם שפטל  |  צילומים: ארי דודקביץ'/פלאש90, 103fm