רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"החלטת טראמפ מעלה באופן משמעותי סיכוי לעימות כולל בצפון"

ח"כ אביגדור ליברמן מזהיר מפני מלחמה בצפון עקב נסיגת הכוחות האמריקנים מסוריה: "הוצאת הכוחות מייצרת מציאות חדשה לחלוטין"


שר ההגנה ג'יימס מאטיס הודיע לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על התפטרותו מהתפקיד הצבאי הבכיר, וזאת על רקע הודעתו של טראמפ כי בכוונתו להוציא את כוחות הצבא האמריקאי המוצבים בסוריה. ח"כ אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון לשעבר, שוחח עם ניסים משעל על המצב, ואף הזדהה עם החלטתו של מאטיס.

הידיעה הדרמטית של הבוקר הגיעה אלינו הישר מארצות הברית: שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס הכריז על התפטרותו בעקבות נסיגת הכוחות הצבאיים מאדמת סוריה. אביגדור ליברמן, שר הביטחון לשעבר הזדהה עם החלטתו של מאטיס וטען כי יש לכבד את ההחלטה האמריקאית להוציא את החיילים מסוריה, "יש לכבד את החלטת הנשיא", אמר ליברמן, "לפי החוקה האמריקאית הנשיא הוא גם המפקד העליון והוא האחראי על המהלכים הללו. ארה"ב פועלת לפי האינטרסים שלה".

כשנשאל על היכרותו עם מאטיס אמר ליברמן שהוא נפגש איתו כמה וכמה פעמים בעבר, עוד הוסיף ליברמן כי לדעתו זו דוגמא למה אסור להידבק לכיסא, "שנינו התפטרנו בדיוק מאותה הסיבה", אמר שר הביטחון לשעבר, "לא תמיד צריך לשמור על הכיסא. כשראש המדינה לא תואם את השקפת עולמך - אין מה לעשות. לתפיסתי מה שקורה בארץ, במיוחד באזור יהודה ושומרון זו כניעה לטרור".

"החלטת ארה"ב לצאת מגזרת סוריה מעלה באופן משמעותי את הסיכוי לעימות כולל בצפון, גם בגזרת סוריה. הם מרגישים שהם נמצאים על הסוס, יש להם רוח גבית מהרוסים, והם מצפצים על החוקים". אמר ליברמן, והוסיף: "הבעיה בהחלטה האמריקאית היא שעכשיו הם ייצרו פרוזדור יבשתי שיעי שיגרום להברחות נשק מאירן לסוריה, ואנחנו נהיה חייבים לפעול. הוצאת הכוחות האמריקאים תגרום למציאות חדשה לחלוטין, ותגובת סוריה וחיזבאללה בהחלטת עלולה להיות אחרת". בהמשך אמר ליברמן כי הוא מאמין שבקריה עשו בימים האחרונים ישיבות מצב, וטען כי לדעתו נהיה חייבים להעביר כמה מסרים תקיפים מאוד. "אנחנו לא צריכים להתכונן למתקפת מנע", הוסיף ליברמן, "רק להיות ערוכים להתגרויות מצד חיזבאללה".

"כרגע יש נתק ביני לבין נתניהו"

כשנשאל שר הביטחון לשעבר על סיום תפקידו ויחסיו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר שכולם ידעו מה המשנה הסדורה שלו, וכשראה שאין התאמה בין רצונותיו למה שקורה בפועל הוא בחר לסיים את תפקידו. "כרגע יש נתק ביני לבין נתניהו", אמר, "אני מתגעגע לתפקיד, אבל חושב שפעלתי נכון בהחלטתי לפרוש". בהמשך בחר ליברמן להעביר ביקורת על תפקודה של הממשלה, "לתפיסתי הממשלה הזו היא ממשלת הישרדות, ולא מצליחה לתפקד. אנחנו רואים לבד מה לא עובד שם. קחו לדוגמא את חוק גיוס החרדים. אם הוא לא יעבור ב־15 לינואר זאת תהיה כניעה לחרדים. כל יום שעובר הממשלה הזו מאבדת עוד ועוד נקודות".

בסיום הריאיון נשאל ליברמן האם הוא רואה את הבחירות מתקרבות, ואמר: "כאיש אופוזיציה אני מעדיף בחירות בחודש אוקטובר, אבל כאזרח מדינת ישראל אני חושב שהבחירות צריכות להתקיים כבר מחר".

21/12/2018
הישארו מעודכנים

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90