רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

מה יעלה בגורלם של הכורדים?

מוטי כהנא, איש עסקים המסייע לכורדים, התייחס להשלכות של נסיגת טראמפ מסוריה: "הכורדים לא פראיירים ומתכננים להילחם - השאלה במי"


ענת וינון שוחחו עם מוטי כהנא, איש עסקים המסייע לכורדים, שהסביר מה יעלה בגורלם של הכורדים בעקבות הנסיגה של ארה"ב.

"לפני שבועיים אמרתי לכורדים שלדעתי האמריקאים צפויים לצאת מסוריה וזה רק עניין של זמן. הם לא האמינו שהם באמת יעשו את זה וכעת, כשטראמפ קיבל את ההחלטה שהוא יוצא, כל המערכת נכנסה לשוק. היום בבוקר הטורקים כבר העבירו כוחות גדולים לכיוון הכורדים. הכורדים יודעים שהטורקים לא אוהבים אותם, ועליהם לקבל החלטה אם להתארגן ולהילחם או להצטרף לאסד ולאיראן.

"הכורדים תמיד דיברו עם אסד אך מעולם לא נלחמו לצידו", הסביר כהנא. "כעת האיראנים ואסד מעבירים כוחות לדרום מזרח סוריה, איפה שנמצאים הכורדים, כי מדובר באזור שיש בו דלק. האיראנים מעוניינים בו כי כך יוכלו לסלול כביש מהיר מטהרן לביירות דרך דמשק ורמת הגולן. בצפון הטורקים מאוד לא מעוניינים שכורדים יישבו על הגבול ולכן הם דוחפים אותם, אך הכורדים לא פראיירים ואני מאמין שהם יילחמו, השאלה היא עם מי ונגד מי. כעת הם נלחמים רק בדעאש".

כנהא סבור שישראל חייבת לעשות משהו: "ישראל חייבת להרים טלפון לטראמפ ולהסביר את המשמעות של חיבור הכורדים לאיראן, ולהפעיל לחץ כדי שארה"ב לא תעזוב את השטח כבר מחר בבוקר. בהנחה שזה לא יקרה הייתי מונע את האפשרות לטוס מעל הכורדים, כפי שהיה בעיראק בעבר. שנתניהו ידבר עם פוטין על הנושא. ברגע שהכורדים יתחברו לאיראנים, האיראנים ישתלטו על סוריה וישלימו את המשימה שלהם".

עריכה: איתמר זיגלמן

23/12/2018
הישארו מעודכנים