רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

עושה מה שבא לו

פרופ' איתן גלבוע על התנהלותו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ: "האינטרסים של ארה"ב לא תמיד חופפים את האינטרסים של ישראל"


תגובה קשה בישראל לדבריו של נשיא ארצות הברית לאחר פינוי החיילים בסוריה. פרופ' איתן גלבוע, ראש המרכז לתקשורת בינלאומית באוניברסיטת בר אילן התייחס לדברים.

"כל סטודנט שלי ליחסים בין לאומיים יודע שאסור להשמיע אמירות שכאלה גם אם הוא חושב כך. טראמפ לא מתפקד כמו נשיא ומפקד כוחות הצבא של ארצות הברית אלא כפרשן. הוא אומר שאיראן יכולה לעשות מה שהיא רוצה כי אין לה ברירה והיא לא תעשה מה היא רוצה כי אין לה משאבים. העמדה של טראמפ בנוגע לאיראן היא לגמרי חסרת עקביות. אם אתה מגדיר את איראן כאויב אתה לא יכול להיאבק בה רק בחזית אחת. אתה לא יכול לבטל את הסכם הגרעין, להטיל סנקציות, לומר שהתנהלות איראן במזרח התיכון אסורה ולא מתקבלת על הדעת ומצד שני לומר לאיראן שהיא יכולה לעשות מה שהיא רוצה. זה מראה משהו על ההשפעה המוגבלת של נתניהו. כל היועצים של טראמפ אמרו לו לא לעשות את זה אך הוא עושה מה שבא לו".

טראמפ הוא נשיא ארצות הברית בסופו של דבר והוא נוקט צעדים שטובים לארצות הברית על פי תפיסת עולמו ולא בהכרח טובים לישראל.
"אתה צודק במאה אחוז. האינטרסים של ארצות הברית לא בהכרח חופפים לאלו בישראל. ארה"ב היא מעצמה שיש לה אינטרסים של מעצמה וישראל היא מדינה קטנה עם אינטרסים משלה. טראמפ עושה בסוריה מה שפחות או יותר אמר שיעשה. אם יכל היום, היה מוציא את כוחות ארצות הברית מכל מקום בעולם. כולל דרום קוריאה ויפן. הוא איש עסקים שרואה את הכל דרך חור הסנט האמריקאי ולכן תוהה למה הוא צריך את ההשקעות הגדולות האלה".

הביקורת כנראה בכל זאת עוזרת קצת כי הוא הצהיר שהפינוי יהיה מדורג ויימשך כמה חודשים. לדעתי זה צעד ראשון לביטול הרעיון הזה.
"הנזק נעשה כבר. מספר החיילים שנמצאים בשטח הוא פחות חשוב אלא המסר שלא מעניין אותו המזרח התיכון. אין כאן מחשבה אסטרטגית ארוכה עם יעדים ומטרות. הוא שולף. כמנהיג הוא כל כך לא צפוי ויוצר בעיות גם ליריבים וגם לידידים".

אז בוא נסתכל על עצמנו. לפי מה שאתה אומר ההיגיון הוא פשוט. אם אנחנו רוצים להסתדר כאן במזרח התיכון אנחנו צריכים להדק את הקשרים שלנו עם הרוסים. זה דבר שיפריע לטראמפ להערכתך?
"יש רגישות בארצות הברית לכל הנושא הרוסי בעיקר לאור ההתערבות שלהם במערכת הבחירות. טראמפ ופוטין דומים מאוד, טראמפ היה מעוניין ביחסים אחרים עם פוטין ורוסיה ואני לא חושב שיהיה אכפת לו אם נתניהו ינסה להשיג מרוסיה מה שהוא לא מצליח להשיג מארצות הברית. נתניהו מציג את עצמו כמי שיש לו יחסים טובים עם טראמפ ועם פוטין ואף שמענו שהוא אולי יכול גם לתווך ביניהם. ישראל צריכה לחשוב מחדש בעניין סוריה, היא צריכה לתכנן את היחסים הבינלאומיים שלה עם מעצמות אחרות כמו רוסיה וגם עם המדינות הסוניות והפרו אמריקאיות על מנת לתאם ולסתום את הפער שנוצר עם המדיניות האמריקאית".

ארצות הברית מצהירה על תמיכתה במדינת ישראל ומסייעת לה כלכלית ועל יד זה מייצרים מצב בלתי אפשרי מבחינה ביטחונית.
"זה בדיוק העניין, יש כאן סתירה מסוימת אך לא לגמרי. טראמפ אומר שהוא משקיע בישראל המון כסף בעוד שישראל יכולה ורוצה לדאוג לעצמה".

עריכה: איתמר זיגלמן

03/01/2019
הישארו מעודכנים

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ  |  צילום: איי.אף.פי