רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ענת דוידוב וינון מגל

"כולנו יודעים מי זה בני גנץ"

השרה רגב לא חסכה ביקורת מהרמטכ"ל לשעבר: "הוא קיבל כל תפקיד בלית ברירה" • לגבי חקירות רה"מ: "היועמ"ש מתערב בתהליך הבחירות"


שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) שוחחה עם ענת וינון ב-103fm והביעה את דעתה על הפרסום כי היועץ המשפטי לממשלה יגיש את המלצותיו לגבי חקירות ראש הממשלה טרם הבחירות.

"אם היועץ המשפטי מחליט לפרסם את ההמלצות הוא צריך לאפשר לראש הממשלה להגיב עליהן. לכולם ברור שלא יכול להיות שעד הבחירות ישמעו רק צד אחד ואין בעצם צדק אמיתי. בעיני זו גם הפרעה לדמוקרטיה. היועץ המשפטי יגיש את ההמלצות וראש הממשלה לא יוכל להגיב. זה נראה לכם הגיוני?"

הציבור צריך לדעת מה קורה בתיקים האלה.
"מאה אחוז אך הציבור ידע רק מה שהיועץ המשפטי לממשלה חושב שהוא צריך לדעת".

מה זה אומר 'להגיב'? מה ראש הממשלה רוצה לעשות?
"הוא צריך להגיב. לכל אדם יש את זכות החפות. שימוע זה דבר שלוקח זמן. בעבר היו המלצות של היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט לא קיבל אותן. לא יכול להיות שלוקחים ראש ממשלה מצליח שעושה עבודה נפלאה ולפני הבחירות מחליטים לפרסם המלצות בלי לאפשר לראש הממשלה להגיב עליהן. בעיני זה הליך לא תקין ופגיעה בדמוקרטיה הישראלית. אילו היה אומר היועץ המשפטי שהוא מפרסם את ההמלצות ומסיים את השימוע עד הבחירות - מעולה. אך אנחנו יודעים שזה לא יקרה. בעצם היועץ המשפטי לממשלה מתערב בהליך בחירות מבלי לאפשר לראש הממשלה להגיב".

את באמת מודאגת? יש המלצה של המשטרה, המלצה של הפרקליטות ועדיין הליכוד עם 30 מנדטים על פי הסקרים.
"אני לא מודאגת משום שגם הציבור מבין שהמלצותיו של היועץ המשפטי לממשלה הן לא סוף פסוק ומי שיכריע הוא רק בית המשפט. אני מודאגת שיש כאן יותר מידי גורמים בפוליטיקה, בתקשורת ובמערכת המשפט שמנסים לעשות הכל כדי להשפיע על הציבור לא לבחור בנתניהו. מזה אני מודאגת. ברגע שאתה מוציא המלצה מהסוג הזה לפני הבחירות אתה משפיע על הבחירות והציבור".

אולי נתניהו מודאג? בכל הסקרים כששואלים מי המועמד העדיף לראשות הממשלה, נתניהו מנצח את כולם בהליכה. מה סיפור כאן?
"אני שמחה שהציבור מבין שהיחידי שיכול להמשיך להנהיג את המדינה הזאת הוא בנימין נתניהו. אני מקווה שזה ימשיך אך בשביל ההליך הנכון לדמוקרטיה, היועץ המשפטי לממשלה לא צריך להתערב במהלך הבחירות. הציבור לא מטומטם ומבין זאת".

יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם אמר שאם יוגש כתב אישום כנגד ראש הממשלה מיליוני אנשים יצאו לרחובות. זה תקין בעינייך?
"כל מי שרוצה לצאת להפגנה במדינה דמוקרטית רשאי לכך. לא שמעתי את מה שהוא אמר. אי אפשר להכריח אנשים לצאת בכוח לרחובות. הציבור יחליט אם הוא רוצה לצאת לרחובות או לא. מה שחשוב זה שהאנשים ישימו בקלפי את הפתק של הליכוד ונתניהו".

מה יש בגנץ שהליכוד מכין עליו תיק כזה גדול? זו כותרת ענקית ב'ידיעות אחרונות'.
"אני לא יודעת לומר שהליכוד מכין תיק. לפני מספר שבועות אמרתי טענתי שהאמירה של גנץ בצוק איתן הייתה בלתי אחראית וכולם קפצו עליי אך אני צדקתי והוא הודה שהוא אכן טעה. הדברים כבר יצאו לבד. כולנו יודעים מיהו בני גנץ. המבקר בעצמו טען שגנץ אמר במהלך דיוני הקבינט בצוק איתן שלמנהרות אין משמעות של יכולות גדולות מידי - זה הזוי. זה בן אדם שקיבל כל תפקיד בלית ברירה. הוא לא היה אף פעם הראשון לתפקיד סגן הרמטכ"ל ולתפקידים נמוכים יותר. הוא מועמד של פשרות. הוא טען שהוא הגן על הציבור ובגלל זה לא אמר אמת. בגלל שאתה רוצה להגן על הציבור אתה לא אומר אמת? מישהו שמך להגן על הציבור או על הביטחון של אזרחי המדינה? תקפו אותי ודווקא הוא היה הראשון שהגן עליי ואמר שאכן האמירות שלו היו לא במקום".

הוא לא ראוי?
"דעתי מאוד לא נוחה מלקנות חתול בשק. אני לא יודעת מיהו. שידבר. הוא מצפה שידברו בממלכתיות אך זו מסיכה כדי לא לומר אמת. הציבור צריך לבחור את המנהיגים הטובים ביותר לשמור על המדינה הזאת. זה לא צחוק".

גלנט צדק כשאמר שגנץ שותק כי אין לו מה להגיד?
"גלנט מכיר את בני גנץ מצוין. הם שירתו הרבה מאוד זמן יחד בצבא ומכירים מדיונים פנימיים".

לא נראה לך מוטרף כל מלחמות הגנרלים פה?
"סופו של דבר הם מבינים שההשפעה היא בפוליטיקה, רוצים להצטרף ומוציאים את עצמם למכירה פומבית. זה בסדר".

גנץ הוא שמאל?
"אם הוא לא אומר אחרת אז כנראה שכן. למה הוא לא אומר מי הוא?"

נתניהו רצה אותו כשר החוץ. קראתי על זה.
"אי אפשר לבנות תזות על 'קראתי'. אנחנו יודעים ש-3/4 מהדברים שנכתבים הם של בעלי אינטרסים שרוצים להשפיע".

אם הוא שמאל הוא מסוכן?
"לא כל שמאל הוא מסוכן. הלוואי והיינו חוזרים לשמאל של מפלגת העבודה מול הליכוד ומדברים על הפערים בינינו. היום לצערי אין שמאל. אין לנו מפלגה לעמוד מולה. היום יש רסיסי מפלגות שנצמדות לכיסא ללא אג'נדה. גם פרס, גם רבין וגם בן גוריון מתהפכים בקברם כשהם רואים מה עוללו למפלגת העבודה".

עריכה: איתמר זיגלמן

06/01/2019
הישארו מעודכנים

מירי רגב
מירי רגב  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90