רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ספורט
עם רון קופמן, יוני הללי, אריה מליניאק, משה פרימו וצביקה שרף

'מנטליות' זה לא תירוץ

מאמנים, השתמשתם במינוח 'מנטליות' כסיבה להפסד? איבדתם נקודות גם אצל דני דבורין • טור תגובה למימר וספרופולוס


הפועל חדרה עשתה אמש (ש') את שלה לאחר תיקו חוץ 1:1 עם הפועל חיפה. שרון מימר, מאמן חיפה, אמר לאחר התיקו שלצערו "הקבוצה לא הגיעה מוכנה מנטלית למשחק".

אני דוחה קבלת הסברים כאלה ממאמנים. בוודאי לא כאשר מימר ושחקניו ידעו שבמחזור הקודם הביסה חדרה 0:3 את מכבי פתח תקווה. אותו ניצחון אמור היה להסביר לכל אחד ואחד עד כמה מסוכנת העולה החדשה לליגת העל, מה גם שהישגיה מדברים בעדם.

הפועל חיפה לא יכולה להגיע לשום משחק זחוחה, ומכאן שהודעתו של מימר נתפסת בעיניי כהסבר לא משכנע. הוא פוגע, שלא בצדק, בהפועל חדרה.

כאמור, אין היום מצב שבו קבוצה כלשהי יכולה להתייחס מראש למשחק מול חדרה כאל משוכה נמוכה. סוד ההצלחה של מכבי תל אביב, למשל, הוא בין היתר בהחלטתה ללחוץ בעוצמה על דוושת הגז בכל משחק ומשחק.

בהזכירי את מכבי תל אביב, נכון גם להביא ציטוט מדבריו של מאמן הכדורסל של המועדון, יאניס ספרופולוס. הכוונה למה שאמר לאחר הפסד הגביע 88:77 למכבי ראשון לציון, וניחשתם נכון. הוא דיבר על כך ש"ההכנה לא היתה מספיקה מבחינה מנטלית".

מעבר לכך שהשימוש ב'כישלון מנטלי' הוא בעיניי חסר משמעות, עדיין מאמני הכדורסל והכדורגל - הם האחראים על יכולתה של הקבוצה, כולל על הצד המנטלי. הוא אינו מחוץ למסגרת, ובדרך כלל יכול להעיד על עוצמתה או על חולשתה.

אגב, כשמנצחים ממהרים להזכיר ש"הראינו אופי", מונח שהוא כידוע בן משפחה, מקירבה ראשונה, של המנטליות.

אז, הגיע הזמן לחפש תירוץ אחר. איבדתם נקודות? עיזבו אותנו מסיפורי מנטליות.

06/01/2019
הישארו מעודכנים

דני דבורין
דני דבורין  |  צילום: 103fm