רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

האקרים בגרמניה גנבו והפיצו מידע אישי של פוליטיקאים

לאורלי גן, ראש מחלקת מוצרי מניעת איומי סייבר בצ'ק פוינט, לא הייתה תשובה אופטימית עבור הפוליטיקאים שלנו: "יש דרכים אינסופיות לתקוף אותנו"


אורלי גן, ראש מחלקת מוצרי מניעת איומי סייבר בצ'ק פוינט, שוחחה עם ענת דוידוב ב-103fm על פריצת הסייבר הענק בגרמניה, שעל פי הדיווחים הובילה לגניבה ותפוצה של מידע אישי של פוליטיקאים ממפלגות המרכז במדינה כולל טלפונים, כתובות, מידע פנים מפלגתי, פרטי כרטיס אשראי ושיחות אישיות. 

"אין לנו מידע מעבר למה שפורסם במדיה הרגילה. הזווית שלנו מסתכלת על איך התוקפים פועלים. בסופו של דבר מה שקרה זה שמידע רב דלף. ההיקפים והניסיון לקשור ביניהם מראים שזה לא משהו נקודתי אלא תקיפה במספר דרכים ובכמה מערכות. מדובר בהתקפה בהיקף די רחב".

האצבעות מובילות לגופים גדולים בחו"ל? יש מקומות מסוימים (רוסיה או סין לדוגמא) שמנסים לגנוב פרטים אישיים של פוליטיקאים וידוענים?
"לגבי המתקפה הנוכחית אני נוקטת באמצעי זהירות בדבריי. במקרה הנוכחי הקו המקשר שמנסים לחבר הוא של אנשים שמתנגדים לימין הקיצוני בגרמניה. זה אולי קצה חוט. אנחנו יודעים שיש מספר מדינות שעוסקות בלוחמת סייבר מסוגים שונים. רוסיה היא אחת המובילות בתחום, לסינים יש גופי סייבר משמעותיים גם כן ואף צפון קוריאה גם עוסקת בנושא בצורה נרחבת. כל אחת המדינות יכולה להיות רלוונטית".

מישהו מהגופים הרשמיים בישראל פנה אליכם בניסיון למנוע איזושהי פעילות סייבר כנגדו?
"הפניות הללו קורות בכל מיני הקשרים. אני לא מכירה פעילות גנרית ספציפית לקראת הבחירות".

מה אנחנו צריכים לעשות כדי להיזהר בהקשר לבחירות?
"התשובה העצובה היא שאנחנו לא יכולים. אין לנו דרך הרמטית להתגונן. יש דרכים אינסופיות לתקוף אותנו והן שלא מאפשרות לתת הגנה הרמטית לזליגת מידע, השפעת מידע או פייק ניוז. מנגד יש המון דרכים שיאפשרו מזער את המתקפה של התוקפים. בסוף הגורם האנושי הוא הגורם הראשון שמותקף. המודעות של אנשים לסוגיות סייבר היא החוליה החלשה ביותר והפורצים מנסים לנצל זאת לטובתם".

מה עוד לעשות חוץ מלא תת סיסמאות, לעשות סיסמאות מסובכות ולהחליפן לעיתים קרובות?
"אלו עצות משנות ה-90. הן טובות אך לא מספיק בשנת 2019. אנחנו צריכים לדרוש זיהוי בשני שלבים שמקשה על התוקף בצורה דרמטית להגיע למידע שלנו ולהיות מודעים וערניים לאפשרות שמישהו מנסה להגיע למידע שלנו כל הזמן".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

06/01/2019
הישארו מעודכנים

האקרים בגרמניה גנבו והפיצו מידע אישי של פוליטיקאים
האקרים בגרמניה גנבו והפיצו מידע אישי של פוליטיקאים  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image