רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ענת דוידוב וינון מגל

"מזמין את נתניהו לעימות בכל נושא"

יו"ר העבודה אבי גבאי בעקבות ההופעה של נתניהו במהדורות החדשות: "לא רוצים עוד 4 שנים של ראש ממשלה שעסוק בעצמו"


יו"ר העבודה הביע את דעתו בתוכניתם של ענת וינון ב-103fm על נאומו והתנהלותו ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש (ב'), והדגיש את הצורך ביצירת קואליציה שתכלול את כל המועמדים אשר מעוניינים בשינוי. ענת וינון התווכחו כהרגלם על הדברים שאמר.

ינון מגל: "אני חייב לומר לך משהו. אני לא איש שמאל אך מצדיע לך, מה שעשית עם ציפי לבני, אסור לומר את זה היום אבל יצאת גבר. אני חושב שאתה לא מוותר ורץ קדימה. אם הייתי שמאלני הייתי מצביע לך".

אבי גבאי: "אני חושב שאנשים מחפשים מנהיג שמסוגל לקבל החלטות ושמסוגל לעמוד בכל הקשיים. ברוך השם אני עומד בהרבה קשיים. אני מזמין את נתניהו לעימות בכל נושא יבחר בו".

ינון מגל: "אני חושב שמה שעושים לך במפלגה זה טירוף, זה טרלול של אנשים, פשוט בושה וחרפה. תראה איזה גיבוי נותנים לנתניהו, גיבוי שכזה וצר לי שאתה נדרש לעבור את הדבר הזה".

ענת דוידוב: "לדעתי, ככה לא עושים את זה".

אבי גבאי: "עם כל הכבוד לנושאי שבוע שעבר אנחנו צריכים לעסוק במה שקורה למדינה שלנו. מי שצפה אתמול בנאום נתניהו מתגעגע למדינה הנורמאלית שחיינו בה. חיינו במדינה בה שלושה חודשים לפני בחירות ראש הממשלה מדבר על עימות עם פוליטיקאים אחרים, על איך עושים שלום או לא. איך מטפלים בביטחון, בבריאות, ביוקר המחיה ולא בעימות עם עדי מדינה תוך תקיפה על הפרקליטות".

ענת דוידוב: "הוא גם שר הביטחון ואתמול נהרג חייל. לא שמענו אותו אומר מילה בנושא. זה הכי נורא".

אבי גבאי: "אני מסכים, אנחנו בהחלט חייבים להחזיר את המדינה שלנו למסלול של נורמאליות. אתייחס גם למשה ז"ל שהיה מנהיג מדהים, למרות שהוא היה יותר ימני מנתניהו לא התעסקו בו כל כך בתקשורת והוא אף פעם לא נחקר. כל הטענות והבכי של נתניהו שהמתקפה נגדו כי הוא לא רוצה להחזיר שטחים? נו באמת. ארנס לא לחץ יד לערפאת, לא החזיר שכונות וחברון ואיש לא חקר אותו. הניסיון לקשור בין חקירות לפוליטיקה הוא ניסיון נועל שלא יכול להיות שם".

השמאל יורים בגבו של גבאי?

ינון מגל: "אחרי כל מה שאמרנו, אי אפשר לנצח כשיורים לך בגב".

אבי גבאי: "אין ספק שבתקשורת מעצימים דברים. המציאות האמיתית היא שיש לנו שישים אלף חברי מפלגה, רק בשבועיים האחרונים 4,000 חדשים הצטרפו. מי שקרא שבוע שעבר עיתונים חשב שיש מרד במפלגת עבודה למען הדחת היו"ר. אתמול היה כנס להדחת היו"ר, אתם יודעים כמה אנשים באולם בכפר המכבייה? שבעה אנשים".

ענת דוידוב: "זה כמו מספר המנדטים".

אבי גבאי: "אני תמיד הפתעתי בחיים, גם הפעם אפתיע מאוד".

גבאי מדבר, גנץ שותק. והמנדטים מה איתם?

ינון מגל: "מה דעתך על התופעה בה אדם שלא מדבר מקבל 16 מנדטים בסקרים?".

אבי גבאי: "אני לא פרשן, הציבור יצטרך בבחירות הקרובות להצביע אם הוא רוצה שינוי או לא. אנחנו צריכים לבנות קואליציה בין מי שרוצים שינוי. מי שרוצה להיות חלק מקואליציה שכזאת לפני הבחירות ולאחריה צריך לומר שלא יסכים לשבת בממשלה בראשות נתניהו. רוצים להחזיר את הנורמאליות למדינת ישראל".

ינון מגל: "לא ענית לי. אתה מקבל מספר חד ספרתי בסקרים וגנץ שלא מדבר מקבל 16. תסביר את זה ".

אבי גבאי: "אני יודע שמה שאנחנו עשינו בשנה וחציה אחרונות ועמדות של מפלגת העבודה כולל שמירה על הביטחון וכלכלה צודקת יביאו בסופו של דבר גם את המנדטים. אני מאמין בפתרון שתי המדינות לשני עמים שנשענת על מדינת ישראל".

ינון מגל: "עכשיו אני מבין את המספרים שאתה מקבל. אתה חושב שתאמר לישראלים שלהקים מדינה ביהודה ושומרון שתהיה כמו עזה מטרים מנתב"ג והם יצביעו לך?"

אבי גבאי: "ההבדל ביני לבינך הוא שאני יודע ש-80% מהציבור בישראל, ברגע שידע שהמנהיגות שמה את הביטחון לפני כל הסדר מדיני אך חותרת אליו אז הוא יצביע לה. אתה שומע את אלו שמאמינים בארץ ישראל השלמה בכל מחיר והם חמישה אחוזים בלבד. אין לכם פתרון".

ינון מגל: "גם לכן אין".

אבי גבאי: "תרשה לי לספר לך לסיפור. אחרי שהתפטרתי מהממשלה במאי 2016 קבעתי סיור עם יוסי דגן, יו"ר המועצה האזורית שומרון ועם בועז העצני. הסתובבתי איתם ודיברתי עם כולם. רק הקשבתי ולא התווכחתי כדי לשמוע מה הפתרון שלהם. לבסוף שאלתי בועז מה הפתרון, הוא אמר שעוד 200 שנה יחזירו לערבים את שלטון החמולות. הבנתי שאין להם פתרון".

ינון מגל: "ברצינות, גם לך אין פתרון".

ענת דוידוב: "לא ניסית לעשות מדינה בעזה. ברחת ממנה ולא עשית שום דבר בהסכם".

ינון מגל: "אמרתם שיהיה שם סינגפור".

אבי גבאי: "השאיפה שלי היא קודם כל לשמור על ביטחון מדינת ישראל ולשמור על מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית מבלי לנהל את החיים של שניים וחצי מיליון פלסטינים. אנחנו הצד החזק ואנחנו צריכים ליזום. אנחנו מפספסים את השלטון הכי אוהד שהיה לנו אי פעם בארצות הברית ומפספסים את מדינות הערביות המתונות שרוצות שנגיע להסדר. בסופו של דבר אני חוזר לעמדות של בן גוריון - גם ביטחון גם פתרון מדיני וגם כלכלה צודקת שנלחמת ביוקר המחיה".

העולם כולו נגדנו?

ענת דוידוב: "מה חיפשת באבו דאבי?"

אבי גבאי: "אני לא אתייחס לזה. אני יכול לומר שפגשתי המון מנהיגים מהעולם בשנה וחצי האחרונות. חלקן בפגישות גלויות וחלקן פחות".

ינון מגל: "אני אספר לך. הוא הדליף לברק רביד שהוא נפגש באבו דאבי ואמר שהוא לא מתייחס ועושה פגישות עם ערבים במפרץ אך לא מתייחס לדברים שמתפרסמים שלא משמו".

אבי גבאי: "יש לי תוכנית מדינית ואני יודע איך אני רוצה לבנות את המשא ומתן ואני פוגש המון מנהיגים כדי לראות שהדבר הזה נכון ואפשרי".

ענת דוידוב: "ראש הממשלה עודכן בנושא?"

אבי גבאי: "אנחנו לא מתייחסים לשום ביקור אך כשאני מבקר במקומות מסוימים אני מעדכן את מי שצריך".

ענת דוידוב: "יש סיכוי לשיתוף פעולה עם עוד מדינות כאלה ועוד ביקורים שאתה לא יכול לדבר עליהם?".

אבי גבאי: "אני יכול לומר לכם שיש רצון בעולם הערבי להגיע להסדרים. הסוגיה האיראנית עומדת בראש מעייניהם ויחד עם ממשל אמריקאי אוהד אפשר לעשות את זה".

ענת דוידוב: "אתה יודע שגם חלק מהמדינות הערביות גם התייאשו מפתרון שתי המדינות"

אבי גבאי: "אני אשמח לשמוע על פתרונות אחרים שמאפשרים לנו להיפרד מהפלסטינים ומשמרים את הביטחון שלנו".

ינון מגל: "אתה אומר שצריך להיפרד מהפלסטינים אבל זה לא מה שפותר את הבעיה".

אבי גבאי: "צריך מנהיגות חזקה בשני הצדדים שמסוגלת לקבל החלטות".

ינון מגל: "אבל יש מציאות. יצאנו מעזה, מלבנון, כל מקום שיצאנו ממנו קיבלנו טרור. כעת אתה אומר לעשות אותו הדבר ביהודה ושומרון. אתה באמת חושב שאבו מאזן ישרוד בלעדינו ושחמאס לא ישתלט? חמאס מנצח בבחירות ושולט על הערבים בכוח. כל הדברים שאתה מדבר עליהם הוא לא הגיוני".

אבי גבאי: "אני מזכיר שיש לנו הסכם שלום עם מצרים כבר משנות ה-80 שעבר את מורסי ועוד הרבה מנהיגים אחרים".

ינון מגל: "אל תשווה למצרים. הדברים שאני אומר לך עוברים לך ליד האוזן או שאתה אומר לעצמך שיש פה בעיות?"

אבי גבאי: "אני לא חושב שזה פשוט, זה לא טיול בפארק וגם בצד השני יש מנהיגות בעייתית אך אני חושב שמכיוון ואנחנו הצד החזק במערכת הזאת - אנחנו צריכים ליזום. אנחנו עושים את זה עבור עצמנו והביטחון שלנו ולא עבורם".

עריכה: איתמר זיגלמן

08/01/2019
הישארו מעודכנים

אבי גבאי
אבי גבאי  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90