הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

"כל האירוע הזה מריח מאוד לא טוב"

הכתב לענייני צבא טל לב רם תמה על ההחלטה שהביאה למותו של החייל אביתר יוספי בנחל חילזון • רוני דניאל: "חיילים צריכים להפעיל שיקול דעת בעצמם"


יואב לימור, רוני דניאל וטל לב רם הביעו את כעסם על המוות המיותר של החייל אביתר יוספי, לאחר שנסחף בשיטפונות בנחל חילזון במהלך אימון.

יואב לימור: "אם יש משהו שעצבן אותי השבוע זה להתעורר מכך שחייל תבע למוות בנחל חילזון. אני לא זוכר מתי אירוע עצבן אותי כל כך כמו האירוע הזה. הטמטום, הרשלנות, קלות הדעת ואי הפקת הלקחים. אני מסתכל על האירוע הזה ואומר למה? בשביל מה? מה זה השטות הזאת?"

רוני דניאל: "בסוף עומדים חיילים על שפת נחל זורם וההחלטה היא שלהם. חוצים או לא".

יואב לימור: "אתה מכיר ילד בן 20 בסיירת, שאתה מכניס בו רעל ומוטיבציה, שתאמר לו שאם הוא לא יעבור את הנחל הוא לא יוסמך והוא יסרב? אתה מכיר אחד כזה?".

רוני דניאל: "ההחלטה השגויה היא עצם ההחלטה להמשיך בניווטי בדד במזג אוויר שכזה".

יואב לימור: "ערב קודם פנו הורי החיילים למפקד וביקשו ממנו לחדול מהניווט, לאחר מכן החיילים גם פנו למפקדים ונתקלו בסירוב. מפקדים זוטרים רוצים את היחידה הכי טובה. מפקדים בכירים צריכים להוריד הנחייה שלא מתאמנים במזג האוויר הזה".

טל לב רם: "אנחנו רוצים שהלוחמים שלנו ינווטו בגשם אך יש גם שיקול דעת. כרגע יש תחקיר ובדרך כלל אחרי אירוע כזה הדברים מתבררים. השאלה היא האם נבדקו ההשפעות הגיאוגרפיות, בוצעו סיורי הכנה ועוד? האם אותם הנערים חצו את הנחל למרות שאמרו להם לא לחצות?"

רוני דניאל: "גם חיילים צריכים לזכור שיש להם זכות לשקול ברצינות האם לוקחים סיכון או לא. לא להיות נעולים, צריך להפעיל מחשבה. צער נוראי עופף אותי בנוגע למקרה הזה".

יואב לימור: "מוות עצוב ומיותר לגמרי. אפשר היה למנוע את זה בקלות. זה לא יכול להיגמר בענישה של מפקד צוות ומפקד פלוגה. זה אירוע שמתחיל מלמעלה מפיקוד הצפון ומזרוע היבשה. זו חטיבה שלמה שיודעת מה קורה".

רוני דניאל: "כל פעם שאנחנו מושכים את האחריות כלפי למעלה לפיקוד אנחנו מרוקנים את תחושת האחריות של הזוטרים. גם לש.ג יש תפקיד. צריך להכניס ללוחמים האלה לראש שעליהם להפעיל שיקול דעת".

יואב לימור: "הרמטכ"ל היה ביום ראשון בצפון. הוא ירד למנהרה של חיזבאללה עם חבלים וכשהוא חזר זה היה ברכב שהחזיר אותו למרכז ולא מסוק עקב מזג האוויר. התובנה הזאת של לחזור באוטו במקום במסוק בגלל מזג אויר קשה לא הונחלה לחיילים שהלכו לחצות נחל?"

רוני דניאל: "זו לא פעם ראשונה שנחל חילזון מוצף ככה".

עריכה: איתמר זיגלמן

10/01/2019
הישארו מעודכנים