רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"הקמפיין השלילי של נתניהו לא פועל לטובתו"

יותר משליש מהנשאלים העידו: דעתי על ראש הממשלה הושפעה לרעה בעקבות נאומו ה'דרמטי' • פרופ' איציק כ"ץ, מנכ"ל מאגר מוחות, עם הנתונים המלאים


סקר שערך מכון 'מאגר מוחות', מכון מחקר וייעוץ בינתחומי, עבור 103fm בדק ומצא: 36% מהציבור הישראלי העידו כי הושפעו לרעה מנאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו השבוע בנוגע לחקירתו במשטרה, 45% העידו כי לא הושפעו כלל ו־14% העידו שהנאום חיזק את תמיכתם בראש הממשלה. 

למרות הנתונים הדי בעיתיים עבור נתניהו, בכל זאת עלה מהסקר כי נכון לעכשיו המועמד המתאים ביותר לכהן כראש ממשלת ישראל הוא - עדיין, בנימין נתניהו עם 44% תמיכה מהנשאלים. בני גנץ הרחק מאחור עם 21%, יאיר לפיד 10% ואבי גבאי עם 5%.  

פרופ' איציק כ"ץ, מייסד ומנכ"ל 'מאגר מוחות', ניתח את התוצאות: "כבר שלושה שבועות שנשמרת המגמה שנתניהו הוא המועמד המתאים ביותר. בפילוח לפי מגזרים רואים כי קיים פער גדול מאוד לטובת נתניהו על פני גנץ במגזר החרדי ובקרב הדתיים הלאומיים והמסורתיים. לעומת זאת, בחברה החילונית קיים שוויון בין גנץ לנתניהו כאשר כל אחד מהם רושם לעצמו 25% מהקולות". 

כאמור, לא פחות מ־36% - שהם שליש מהמדגם, הודו שהושפעו לרעה מנאומו של נתניהו שהתקיים השבוע. ובכל זאת - רק 13% מתוך אלו שהושפעו הם מצביעי ליכוד. כ"ץ הסביר כי בקרב האוכלוסייה הכללית, האפקט של הנאום היה יותר שלילי מאשר חיובי מבחינתו של נתניהו. 

  

בסקר הקודם שנערך בשבוע שעבר נמצא כי שליש ממצביעי הליכוד עתידים לשנות את דעתם אם תתקבל החלטה על כתב אישום לנתניהו לפני הבחירות. עם זאת, כ"ץ סבר כי אין מקום להשוואה. "צריך לשים את הדברים בפרופורציה הנכונה. ההחלטה על כתב אישום לפני שימוע וכדומה, אם תהיה, היא הרבה יותר דרמטית מאשר נאום כזה או אחר. בסקר הקודם ההשפעה הייתה יותר חדה ואילו  כאן המספרים קצת יותר מצומצמים כי מדובר בסך הכל בנאום.

"אם נתניהו יחליט להמשיך את הקמפיין כפי שהוא נקט בשבוע האחרון, הסדקים עלולים להתרחב", הזהיר כ"ץ. "הקמפיין השלילי הזה שבו הוא תוקף את רשויות השלטון, המשטרה וכדומה לא כל כך פועל לטובתו במובן הזה".

  

עריכה: מיכל דאבי

11/01/2019
הישארו מעודכנים

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו  |  צילום: פלאש90