103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

האסון בנחל חילזון: "צה"ל במבוכה"

יואב לימור, שחשף ב'ישראל היום' ניסיונות לשבש את חקירת המקרה כדי להיטיב, לכאורה, עם המפקדים הדגיש כי "במצ"ח לא ידעו על כך"


העיתונאי יואב לימור שוחח עם אילה חסון ב-103fm על חשיפתו מהבוקר (א') ב'ישראל היום' כי חיילי היחידה בה נהרג סמל אביתר יוספי ז"ל תודרכו שלא לדבר על הנושא עם הוריהם בצאתם לסוף השבוע ואף נאסר עליהם לומר את כל האמת למשטרה הצבאית שחוקרת את הפרשה. האם מדובר בתיאום עדויות ושיבוש חקירה?

"במהלך הימים האחרונים ההורים של החיילים מאוד נסערים. מאז האירוע לא הבינו איך נתנו לחיילים לצאת לניווט במזג אוויר כזה ואיך הם חצו את הנחל למרות ההתראות. במקרים של מוות בצבא מתנהלות שתי סוגי חקירות: הראשונה היא תחקיר מבצעי של המפקדים והשני היא חקירה פלילית של מצ"ח שבוחנת רשלנות. החיילים יצאו ביום חמישי האחרון לביתם בפעם הראשונה מאז האירוע וההורים מטבעם רצו לברר איתם מה קרה שם ואז התברר להם שנאסר לחיילים לדבר עם ההורים בנושא. חיילים שכן דיברו עם ההורים סיפרו שנאסר עליהם לומר את כל האמת לחוקרי המשטרה הצבאית. אם תרצי, איזשהו ניסיון לייצר גרסה כשהמפקדים מדברים בפירוש על כך שהמנוח הוא שאחראי למותו והוא האשם באירוע. חלק מהחיילים מאוד התקוממו על כך. כמה חיילים סיפרו שהם פנו בקשר לחמ"ל במהלך הניווט ונאמר להם 'שיהיה לכם בהצלחה' כלומר תהיו חזקים ותעשו מה שאתם מבינים. את יכולה להניח שזה מעורר תרעומת רבה".

מה הצבא אומר בתגובה?
"הצבא אומר שהוא חוקר ובודק את העניין הזה. בואי נאמר שהוא קצת במבוכה משום שכל האירוע הזה הוא אירוע מאוד מביך. כל אדם סביר מבין שבמזג אוויר כזה לא צריך לעשות דברים בכוח. אנחנו לא במלחמה".

אני לא מבינה. מצ"ח רוצה לחפות על מפקדים בשטח?
"חלילה. מצ"ח לא היה מודע לזה. להבנתי מצ"ח נחשף לזה מהפרסום שלי, מצ"ח רוצה לחקור אך לא ידע שלחיילים ניתנה הנחייה לומר בגדול את מה שהמפקדים אומרים".

לשקר את חוקרי מצ"ח.
"אם תרצי, כן. בשפה המשפטית קוראים לזה לתאם עדויות ולשבש חקירה".

זה פרסום מאוד חשוב. מדובר בחיי אדם.
"בוא נקווה שיפיקו לקחים לפעם הבאה וחיילים לא יהרגו באסונות מטומטמים".

"יש עוד כמה מנהרות בשטח לבנון"

בהמשך התייחס לימור למנהרה השישית שהתגלתה הבוקר  (א') בגבול הצפון ומסכמת את מבצע 'מגן צפוני': "צה"ל ידע מההתחלה שיש שש מנהרות, הוא לא רצה לפרסם את הנתון כדי שחיזבאללה לא ידע את מה שאנחנו יודעים וכדי להשאיר ערפל ועמימות. שש מנהרות חצו לשטח ישראל אך יש עוד כמה מנהרות שחפורות בשטח לבנון. המבצע החל לפני כחודש וחצי והיה רצון לאלוף פיקוד הצפון לסיים את המבצע עד ה-15 בינואר, מועד ההחלפה של הרמטכ"ל, ואכן עמדו ביעד הזה. המנהרה הזאת נחפרה בחלק המערבי, היו שלוש בחלק המזרחי, באזור מטולה, שלוש בחלק המערבי באזור זרעית ועוד כמה מנהרות שלא חדרו לשטח ישראל".

אין לנו יכולת הנדסית לחסל את התוואי הלבנוני מתוך ישראל?
"צריך לחפור אך אז זו תהיה עילה למלחמה עקב חדירה לשטח לבנון. ישראל מנסה להימנע מזה. לכן פועלים רק מהצד שלנו בשתי שיטות: הזרקת בטון בלחץ לצד הלבנוני שאוטם את המנהרה או פיצוץ המנהרה".

אתה יודעים עוד כמה מנהרות יש שעוד לא הגיעו לשטח ישראל?
"בודדות אך מהרגע שהפרויקט נחשף והפסיק להיות חשאי חיזבאללה נמצא בבעיה ומסתכל עליו אחרת. אני מעריך שאת אחת המנהרות במטולה יהפכו לאתר תיירות. אנחנו ככתבים צבאיים ומדיניים נמצא את עצמנו מבקרים שם עם משלחות, שרירים וראשי מדינות לראות מה חיזבאללה תכנן. זה יהיה פתוח לצורכי דיפלומטיה ואסטרטגיה. אני מקווה שבזה יסתכם עניין המנהרות בצפון".

עריכה: איתמר זיגלמן

13/01/2019
הישארו מעודכנים

אילה חסון
אילה חסון