103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

מתקפה חריפה נגד השרה שקד

השר יובל שטייניץ: "אני רואה בסלידה את ההתנהלות של חברי הכנסת העושים שימוש פוליטי במקרה כדי לנגח את שרת המשפטים"


פרשת 'מין תמורת מינוי': יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה התפטר מתפקידו ונחקר היום (ה') שוב בלהב 433. במקביל, ביקורת קשה מופנית כלפי שרת המשפטים איילת שקד מהימין החדש, בת בריתו של נוה בוועדה לבחירת שופטים. רוני ובן שוחחו הערב עם השר יובל שטייניץ (הליכוד), שהתייחס לסערה במערכת המשפט הזולגת גם לפוליטיקה וקרא להמתין להתבהרות הדברים.

"אני רואה מאתמול את הפרשה ואני רוצה לציין שאנחנו לא יודעים עוד איך היא תיגמר. יש חשדות וצריך לבדוק אותם. אפילו אם יתברר שהיה כשל אחד מתוך 900 השופטים שמונו זו לא עילה לשנות ולהשחיר את המערכת, ולדרוש לשנות את השיטה. אני רואה בדאגה את האכזריות של חלק מהפוליטיקאים שישר מנצלים את הפרשה כדי לעשות ניגוח פוליטי לשרת המשפטים. שרת המשפטים לא מינתה את נציגי הוועדה לבחירת שופטים. תפקידה להוביל את הוועדה. כשמסתכלים על המינויים מוצאים תמונה שבסופו של דבר רק חיזקה את מערכת המשפט".

תפסו אותם בסצינה טלוויזיונית מתוך 'עובדה' שבה הם מדברים על הברית הקדושה אחד כלפי השני. אמור לי מי הם חברך ואומר לך מי אתה.
"בדיוק באותו אופן גם השופטת מרים נאור הייתה בעלת הברית של שרת המשפטים בוועדה למינוי שופטים ובדברים אחרים. כששרת המשפטים מנסה להוביל מינויים של שופטים מכל מיני גוונים כדי להגביר את אמון הציבור במערכת ולאזן אותה היא צריכה לשתף פעולה עד כמה שאפשר עם כל חברי הוועדה. היא עשתה את זה בהצלחה רבה. שרת המשפטים היא לא במפלגה שלי אך אני חושבת שאנחנו הפוליטיקאים צריכים להיות קצת פחות אכזריים זה מול זה".

אני חושב שהפרשה הזו חמורה בצורה בלתי רגילה. היא חושפת את יחסי התן וקח שיכולים להניב אישומים פליילים מאוד. אם היא בוחרת בו כבן הברית שלה וכחברה זו בעיה. היא הייתה צריכה לראות את זה. זה במשמרת שלה.
"אני חולק עליך. אם יש חשדות של מישהו אז מיד כל חבריו צריכים לנטוש אותו? אם בסוף יתברר שהיו דברים מהסוג הזה אז זה אכן חמור אך בוודאי שאי אפשר להכתים אותה, את הועדה והשופטים העליונים עד שהדברים יתבהרו".

הכתובת הייתה על הקיר כשהוא ניסה להעביר את חברתו בשדה התעופה ושרת המשפטים נתנה לו גיבוי.
"הפרשה הזאת קרתה לפני חודש חודשיים אחרי ארבע שנים של כהונתה כשרת המשפטים. כעת הוא השעה את עצמו מהועדה בעקבות התקרית הזאת. אני לא מכיר את אפי נוה ולא אהבתי את מה שראיתי בתוכנית 'עובדה' אך יש לנו נטייה לעשות פליליזציה מכל התנהגות לא ראויה. בואו לא נזדרז לומר שאם יש תפוח רקוב אחד אז כל מי ששיתף פעולה עם אותו תפוח הוא רקוב גם כן. זה לא משרת את המטרה".

ולא מפריע לך שיש רמטכ"ל לשעבר, שנכנס לחיים הפוליטיים, וכולם קופצים עליו ומאשימים את אשתו בכל מיני דברים?
"אתה מערבב בין שני דברים. כשרמטכ"ל לשעבר קורא לפוליטיקה אחרת הוא חוטף בחזרה. אני הסתייגתי מהדברים על אשתו כי היא לא בעסק הזה. היום גנץ דיבר וגם אז לא אמר כלום. כמי שמנסה להחליף את שלטון הליכוד מותר להחליף מהלומות ולהשיב בחזרה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

17/01/2019
הישארו מעודכנים

השרה איילת שקד
השרה איילת שקד  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90