103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

הגזרה הצפונית יוצאת משליטה?

אלוף במיל' עמוס ידלין על התקיפה האווירית של צה"ל בגבול הצפוני: "ניתן להשיג את היעד האסטרטגי בלי להגיע למלחמה מלאה"


האם ההסלמה הביטחונית בגבול הצפוני עדיין מבוקרת, או שמא לאט לאט כל הצדדים הופכים תקיפים יותר והמצב יוצא משליטה? האלוף במיל' עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי וראש אמ"ן לשעבר, הסביר.

"אני רואה באירוע המשך למה שקרה ב-2018 כשצה"ל החליט על עצירת התעצמות חיזבאללה והתבססות איראן בסוריה כיעד אסטרטגי ללא הסלמה מלאה. ייתכן שמה שהיה נכון לשנת 2018 לא נכון ל-2019. זה קשור לשלושת השחקנים בצפון. הסורים בונים מחדש את ההגנה האווירית שלהם, מקבלים גיבוי מהרוסים ושומרים על מדיניות ירי מתירנית. האיראנים לא סגרו את החשבון אחרי שעשו תחקיר על מאי 2018 בו ספגו מכה קשה במבצע שנקרא 'בית הקלפים', הם החליטו להמשיך להתבסס ולנסות לייצר הרתעה מול ישראל וזו בדיוק הרקטה שנורתה אתמול. ולבסוף חיזבאללה, שהוא השחקן הראשי שספג מכה קשה במנהרות שהתגלו והושמדו. כל שלושת השחקנים יכולים להיות תוקפניים ביותר ויכולים לגרום להסלמה קשה יותר".

אתה מתאר משחק אסטרטגי גדול עם שלושה שחקים עיקריים. האם להתרברבות של ישראל יש חלק בהסלמה?
"יש לי ביקורת על כך שישראל הפסיקה עם העמימות. זה מפחית את אזורי הפעולה שלנו ומגביר את הסיכוי להסלמה. הסורים והרוסים לאחרונה מודיעים לתקשורת על כל תקיפה ישראלית ולכן אין משמעות לעמימות. עמימות צריכה למנוע מהאויב להגיב. ברגע שהוא מודיע שתקפו אותו אז אין משמעות לעמימות. העמימות נשברה בעיקר בגלל הצד השני".

מטוס איראני ששייך למשמרות המהפכה חזר לאיראן. ייתכן שיש לזה קשר לפעילות חיל האוויר שנועדה להפחיד אותו?
"גם אני לא יודע כלום ולא אבצע עבירת צנזורה. אני לא מוציא מכלל אפשרות שמישהו תזמן את התקיפה. יש היגיון לקשר בין הדברים".

פעם היה משמעות לתקיפות ביום ובלילה. היום יש לזה הבדל?
"המשמעות של יום או לילה מאבדת את החשיבות שהייתה לה בעבר מבחינת הפגיעות של המטוס החוטף. יש יתרונות ללילה שקשורים להיבטים מבצעיים שונים אך זה לא דרמטי".

איך אנחנו צריכים לראות את השיגור? בצה"ל אומרים שהשיגור הוא אירוע שהוכן שבועות רבים. זה איתות לכך שהם לא מתכוונים לוותר על עימות מולנו?
"אני חושב שכן. יש פה הפרה של ההתחייבות הרוסית שהאיראנים לא יהיו במרחק 100 מטר מרמת הגולן. האיראנים נכנסו לאזור בו הרוסים הבטיחו שהם לא יהיו. מהירות התגובה והיעד שלה מראית שהאיראנים אכן הכינו את השטח. לקח להם שלושה חודשים ואני מעריך שזו תגובה שהוכנה מראש".

אנחנו יודעים אם הם התכוונו ליעד צבאי או אזרחי?
"אני לא יודע, אני מעריך שמי שבאגף יודע".

יכול להיות שמגרש המשחקים מפתח לכיוון עיראק?
"אם נחזור להערכה שנתנו לנשיא, אמרנו שהאיראנים הוכו ב-2018 בסוריה. הם בחרו את המגרש הלא נכון, איפה שיש לנו עליונות מודיעינית ואווירית ויש להם שני מגרשים שהם מהרהרים לעבור אליהם. הראשונה היא לבנון, תחת חסות החיזבאללה, איפה שישראל הרבה יותר זהירה. והשנייה היא בעיראק, איפה שיש מליציות ששולטות בשטח ויכולות לבסס מערך טילים כנגדנו".

למה אתם הגשתם את הערכה שלכם לנשיא ולא לשר הביטחון? כי אתם מאמינים שהוא יקרא אותה?
"הנשיא הוא ידיד גדול של המכון והוא ראש המדינה. הוא קרא את ההערכה ביסודיות וטען שמדובר במסמך אמיץ עם אמירות חשובות".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

21/01/2019
הישארו מעודכנים

אלוף במיל' עמוס ידלין
אלוף במיל' עמוס ידלין  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90