רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"אני לא רואה את הסורים מסתכנים בהפצצת נתב"ג"

אלוף (מיל') יעקב עמידרור התייחס בביטול לאיום מצפון • לדבריו, למרות שיש לסורים את היכולת, במאזן הכוחות הנוכחי הם לא ישגרו טילים לנמל התעופה


אחרי יומיים מתוחים שבהם יורט טיל איראני ששוגר לעבר הגולן, סוריה איימה כי תפציץ את נמל התעופה בן גוריון. אלוף (מיל') יעקב עמידרור, ראש המטה לביטחון לאומי וראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר, לא מתרגש מהאיומים.

"לסורים יש טילים שיכולים להגיע לנתב"ג. יש להם טילי נ"מ שיכולים לפגוע במטוסים שיוצאים מנתב"ג. אך מערכת יחסי הכוחות ביננו לסוריה היא כזאת שניסיון של הסורים יתן לנו רישיון לפגוע בהם כל כך קשה עד לכדי סיום השלטון הסורי. לכן אני לא רואה את הסורים מסתכנים בכך. הסיכוי שהסורים יעשו דבר כזה נראה לי מופרך".

יש להם תמיכה איראנית. זה לא נותן להם גב?
"במזרח התיכון בדרך כלל המדינות מדברות גבוהה גבוהה אך ברגע שזה מגיע לתמיכה אחד לא עוזר לשני. מעטים המקרים שבהם ארגון או מדינה הגיעו לעזרת מדינה אחרת מתוך מחויבות בלבד. לאיראנים בסוריה אין יכולות לגבות את הסורים. על זה אנחנו נלחמים ואת זה אנחנו רוצים למנוע".

יש להם את זה מחיזבאללה, יש להם טילים בהיכון.

"הם יצטרכו לשאול את עצמם אם הם מוכנים להקריב את הכלי הכי חשוב שיש להם בלבנון".

למתי הם שומרים את הכלי הזה?
"לדעתי הם שומרים את הכלי הזה ליום שבו יצטרכו להתמודד עם ישראל בעצמם. או בעקבות החלטה שלנו לפגוע במערכות הגרעין שלהם או אם וכאשר ייווצר עימות ביננו לבינם על אדמת סוריה. הם לא יבזבזו את זה עבור איזושהי הרפתקה סורית. כמובן שמדובר בהערכה מושכלת שלי בלבד".

נעבור לזירה הדרומית, צלף פגע בחייל צה"ל. נכון או לא נכון להעביר את הכסף לעזה?
"אי אפשר להסתכל על עזה בלי להביא בחשבון את הגזרות. עזה היא גזרה לא נעימה והיא גם מעצבנת אבל בסופו של דבר זו גזרה משנית. הבעיה האמיתית של עם ישראל היא לא בעזה. אנחנו צריכים להיזהר מלהסתבך באירוע גדול בעזה כאשר יש לנו בעיה כל כך מורכבת בצפון. אם מישהו רוצה לבחון את עצמו איפה יחייכו הכי הרבה זה יהיה בשני מקומות. במשרדים של אבו מאזן שמוכן שנעשה מלחמה עד אחרון אנשי חמאס, ובטהרן שישמחו שתשומת הלב תוסת מהם. אסור לנו ליפול למלכודת הזאת. כל מה שעושים בעזה צריך להיעשות תוך הסתכלות קבועה על האם אנחנו לא טועים בתמונה הכוללת, כשהחשיבות בצפון גדולה פי מאה".

מה דעתך על כך שרוני אלשיך דיבר עם עיתונאים על שמנדלבליט ימליץ על כתב אישום נגד נתניהו? ועל הטענה שניסו לתקוף אותו בבית כנסת?

"בתי כנסת הם מקום שבו מתכנסים בני אדם שיש להם דעות שונות. אבוי אם היינו מתפרנסים ומושפעים ממה שאנשים בבית הכנסת אומרים לנו כשאנחנו בנקודה של קבלת החלטות. זה לא צריך להשפיע ואני מקווה שזה לא ישפיע. בית הכנסת הוא מקום לשיח עם הקדוש ברוך הוא".

מבחינה מוסרית הוא צריך לדבר על החקירות לאחר שעזב את התפקיד?
"זה עלול להיראות כמו רדיפה אישית החורגת מהתחום המקצועי. צריך לתת למערכת לטפל בנושא ולא להיות אובססיבי בנושא. המערכת מספיק חזקה כדי לעמוד בלחצים".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

23/01/2019
הישארו מעודכנים

יעקב עמידרור
יעקב עמידרור  |  צילום: משה שי/פלאש90