103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

לוחמה פסיכולוגית מובהקת?

במשך שלוש וחצי שעות נאם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה ממקום מחבואו, והרגיע את הציבור המודאג כי בניגוד לפרסומים - הוא מרגיש מעולה


שמרית מאיר, עורכת ראשית 'אל-מסדר' ופרשנית לענייני ערבים, שוחח עם אראל סג"ל ב-103fm על נאומו של חסן נסראללה. בהמשך התייחסה לרצועת עזה. מה קורה שם עם הכסף הקטארי? 

"זה היה נאום ארוך ונאמר עליו כבר כמעט כל מה שאפשר היה לומר. היה ניכר שכל שבירת השתיקה היא כתגובה ישירה לחרושת השמועות שהיו סביב מצבו הבריאותי. הוא הסביר שהוא בסדר ונתן הופעה מתישה של שלוש שעות. זה היה ראיון מסודר מאוד בו נתן שעה שלמה של לוחמה פסיכולוגית בנושא המנהרות. אחד הדברים המעניינים שהוא חשף היה הניסיון לעיסקת המאה. לטענתו ממשל טראמפ פנה לרוסים והציע לו דיל. פוטין דיבר עם לרוחאני והוא הגיע אל נסראללה להתייעצות. הדיל שנסראללה תיאר הוא התפנות מוחלטת של האמריקאים מסוריה בתמורה להתפנות איראנים וחיזבאללה מסוריה. נסראללה העריך שטראמפ מקיים את כל הבטחות הבחירות שלו לבוחריו ולכן ייסוג מסוריה בכל מקרה ולכן לא היה כדאי להסכים לדיל. במקרה הזה הוא צדק".

האיום של נסראללה על הכיבוש של הגליל לא השתנה. הוא הבהיר בריאיון שחשיפת המנהרות לא משנות את התמונה וביום פקודה חיזבאללה תעשה זאת.
"נסראללה בחר במראיין ספציפי כדי לדון בנושא המנהרות. הוא אמר שהוא העדיף לשמור על עמימות ולתת לישראלים לנחש. נסראללה סבור שמנהרות הן חלק פצפון, פחות מ-10%, מתוכניתו לכיבוש הגליל. הוא הבהיר שהתוכנית היא הגנתית ולא התקפית ואף טען שאייזנקוט ונתניהו יצרו מצג שווא כאילו הם חסמו את מעבר אלפי לוחמי חיזבאללה מלבנון וישראל. הוא חזר והדגיש שאם הם ירצו לעשות את זה – יש הם את הכלים".

הוא צמוד לנרטיב הרשמי ולא מעז לומר שהם יפתחו במלחמה נגד ישראל. זה מעניין.
"מאוד. אמנם זה סוג של לוחמה פסיכולוגית לציבור הישראלי אך הוא גם מדבר לציבור הלבנוני ואלו שטוענים שחיזבאללה מחרחרת מלחמה".

נעבור לרצועת עזה, קורים שם דברים מרתקים מבחינת היחס של ישראל לעזה והכסף הקטארי שמועבר. זו הכנה לשיקום עתידי של עזה או שנכנסנו לפינה?
"האופציה השנייה יותר מתאימה בעיני. יחיא סינוואר כנראה שקרא הספר של טראמפ 'אומנות הדיל'. ואולי כדאי לחלק כמה עותקים אצלנו. הכל מתחיל בדיאלוג בתוך הציבור הפלסטיני. זה הכל נובע מענייני פנים. מי שעקב אחרי מה שקורה בעזה ראה בשבועות האחרונים גל אנטי אדיר בנוגע לדולרים מקטאר. ברגע האחרון החליטו בחמאס לפוצץ את העסק ולא להסכים לקבל את הכסף הקטארי ואז רדפנו אחריהם כדי יסכימו לקחת אותו. כעת עוד מעיזים אצלנו להציג את זה כהישג".

יש דיווחים על כך שהקטארים הסבירו לחמאס שישראל רצינית בנושא הכניסה למלחמה מולם במידה ויסלימו את האווירה. אני מאמין שגם זה משפיע.
" מלחמה כוללת זה לא משהו שיסע לחמאס. מצד שני הם לא רואים שעומדת לקרות הודנה כוללת. לכן הם החליטו לנסות להשתחרר מהסכם הדולרים והבושה שכרוכה לזה ושהם ידעו לפעול בשטח לפי האינטרסים שלהם".

יש להם איזושהי תוכנית רציונאלית לשיקום הרצועה? יש להם תפיסת ניהול המקום או שהכל מתנהל מאלתור לאלתור?
"מסתימת חור לסתימת חור אחר. כדי שתהיה תוכנית צריכים הפסקת אש ארוכת תווך אך הם לא מוכנים להניח את הנשק. פיילוט הדולרים היה ניסיון לא מוצלח בעיני, זה לא החזיק כי הבייס החמאסי לא רגוע. הם רואים את ישראל כמי שלא עמדה בהסכמות והסיוע הבינלאומי הוא מבחינתם זכות מולדת. בסופו של דבר גם הגי'האד האיסלאמי מכלכל את צעדיו, ברור שהוא חוד החנית פה כגורם הרדיקאלי אך הוא מקבל הוראות מאיראן".

עריכה: איתמר זיגלמן

27/01/2019
הישארו מעודכנים

חסן נסראללה
חסן נסראללה  |  צילום: איי.אף.פי