103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"בשנה האחרונה היו כ-200 מיליון אירועי סייבר"

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל חשף את נתוני מתקפות הסייבר על החברה בשנת 2018 • מה יקרה לו מתקפה כזאת תמומש?


חברת החשמל בישראל היא החברה הכי מותקפת בעולם? יו"ר חברת החשמל, יפתח רון טל, סבור שכן. בשיחה איתו ב'איפה הכסף' ב-103fm סיפר על מערכי ההגנה של החברה מתקיפות נוספות. בהמשך אף התייחס לעליית מחירי החשמל שנעצרה והמאמצים להוריד אותם. 

"חברת החשמל היא חברה מאוד אטרקטיבית לניסיונות חדירה בלתי מורשים באינטרנט והמספרים קצת מבהילים. ממוצע אירועי הסייבר בחברה היה כעשרה מיליון אירועים בחודש. סה"כ בשנת 2018 היו כ-200 מיליון אירועי סייבר. לא כל האירועים הם ברמה שווה אבל אפשר לומר שכולם הם ניסיונות חדירה למערכות".

מה זה אומר ניסיון חדירה?
"היום יש רשת אחת שמכסה את כל המערכות הניהוליות של חברת חשמל ורשת שנייה שמכסה את כל המערכות התפעוליות. כל תחנות הכוח ותחנות ההולכה מחוברות למערכת אלקטרונית אחת שמייצרת את כל הפעילות. אם נדרשת פעילות אחזקה על ידי חברה מסוימת אז לא צריך להביא את האיש של אותה חברה (שהוא לעיתים מחו"ל) כדי שיתפעל את התקלה, הוא יכול לעשות זאת מרחוק באמצעות הרשת. זה מצד אחד זה חושף אותנו אך גם הופך את המערכת למתקדמת ויעילה. מבחינת ההגנה יש כאן אתגר מאוד גדול, מכיוון שמדובר בתשתית חיונית לשגרה וחירום אז חברת החשמל היא יעד אטרקטיבי".

האחריות להגנה היא של חברת החשמל או שנעשה כאן משותף יחד עם המדינה?
"לפני כמה שנים ראש הממשלה קיבל החלטה שכל מערך הסייבר ינוהל באמצעות גוף אחד שיהווה את הרגולציה של המהלך הזה. יש מערך הסייבר הלאומי שיושב שמשרד ראש הממשלה והוא קובע את הרגולציה, מסנכרן בין הגופים העוסקים בתחום הזה וברמה הלאומית מטפל בזה. אנחנו כפופים לרגולציה שנמצאת מעלינו ברמה הלאומית אך אני לא יכול להתנער מהאחריות הישירה. האחריות הישירה היא באמצעותי. אנחנו מפתחים את היכולת הזו ומנהלים אותה ולכן גם עלינו לוודא שיש לנו פתרונות נאותים לכל מצב שלא יהיה אם במצב חירום או שגרה".

תיאורטית, תקיפת סייבר חמורה יכולה לפגוע בכל מערך החשמל במדינה

נגיד שמחר פורצת מלחמה, להערכתך אנחנו מוגנים?
"אנחנו נחשבים לאחת החברות המותקפות ביותר בעולם אך גם נחשבות לאחת החברות המוגנות ביותר. לא היה ניסיון חדירה אחד שלא נעצר בזמן מבלי שייצר נזק בלתי הפיך. יש לנו שתי מערכות שפיתחנו, כל מערכות התקשורת של חברת החשמל מנותרות בחמ"ל אחד שבאמצעותו אנחנו יודעים לנתר כל ניסיון חדירה בלתי מורשה לחברת החשמל. ברמת פיתוח הידע הקמנו חברה שמייצרת עבורנו את כל מערך ההכשרה ואת כל הסימולציות הנדרשות, למדנו עם הגוף הזה, שבנינו אותו לצרכים שלנו, אפשר לעשות גם ביזנס. חברת החשמל מוכרת הדרכת סייבר ומחקר סייבר באמצעות מתקנים שמפוזרים כבר בכל היבשות בעולם. כל עובד שלנו חושב סייבר, לומד סייבר ומתנהג סייבר. כל עשרת אלפי העובדים שלנו כולם מודעים לסייבר ברמה הנדרשת".

מבחינתך כשמדובר באסון סייבר, מהו הסנריו הגרוע ביותר?
"באופן תיאורטי, תקחו אוויר, תקיפת סייבר חמורה יכולה להביא לכך שכל מערך החשמל במדינת ישראל נעצר בהתקפה משולבת. זאת נראית לי אפשרות בלתי סבירה".

לסיום נדבר על מחירי החשמל. אנחנו יודעים שנעשה מהלך שאמור היה להביא להתייקרות משמעותית ואם אנו זוכרים נכון, עצרו את זה באמצעים מלאכותיים. אחרי הבחירות זה יקרה?
"תבעתי את הסלוגן שחברת החשמל אינה הבעיה אלא הפתרון. מחירי החשמל היו צפויים לעלות בגלל מחירי הפחם. החלק השני היה קשור להליך משפטי מול מספר חברות גדולות שתיאמו מחירים, מעין קרטל ענק, אך הצלחנו להגיע לפשרה. מעבר להכל, מחירי החשמל בישראל הם יחסית נמוכים. אנחנו חושבים שנכון להוריד אותם עוד כי הגז שאנחנו משלמים עליו היום לנובל ולדלק גבוה ואנחנו עושים מאמץ להוריד אותו".

אתה בעד לפתוח את האחוזים?
"אנחנו נאבקים לפתוח את המחיר הזה ואנחנו נצליח. במקרה הכי גרוע זה יקרה עוד שנתיים מהיום. יש סיכוי מאוד גבוה שנוריד חלק מהמחיר כבר בשנת 2019".

עריכה: איתמר זיגלמן

30/01/2019
הישארו מעודכנים

"סיכוי גבוה שנוריד חלק מהמחיר"
"סיכוי גבוה שנוריד חלק מהמחיר"  |  צילום: יעקב נעמי/פלאש90