103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

מספר הנשים בכנסת הבאה צפוי לרדת

יו"ר מרצ קראה לנשים להצביע למפלגות המבטיחות שוויון: "זה שיש רק 34 ח"כיות וזה מספר שיא, זו תעודת עניות" • מה חושבות יו"ר נעמת ורה"ע בית שמש?


יו"ר נעמת גליה וולוך הביעה פסימיות לגבי מספר הנשים בכנסת ישראל בהמשך התייחסה ראש עיריית בית שמש הנכנסת עליזה בלוך לנושא ושיתפה את ה'אני מאמין' שלה להתקדמות נשים בקריירה. ולסיום יו"ר מרצ חברת הכנסת תמר זנדברג קראה לצעדים רגולטורים בנושא.

גליה וולך: "אם אנחנו מסתכלים על הכנסת האחרונה, הגענו למספר שיא של נשים מאז קום המדינה. 35 חברות כנסת מתוך 120. כשאני מסתכלת על הסקרים בבחירות הבאות אני יודעת לחשב ולראות שהולכות להיות פחות חברות כנסת ממה שהיה בכנסת הנוכחית וזה מטריד אותי מאוד. המפלגות שמקיימות הליכי בחירות מעדיפות שיעמדו בראשן גנרלים ואנשי עסקים והם בוחרים לעצמם את הרשימות ונשים לא נמצאות בתוך המעגל שלהן ולא עושים את המאמץ הנוסף כדי לחפש אותן במעגלים נוספים. התאריך האחרון להגשת הרשימות הוא ה-20 לפברואר. במפלגות שעדיין ממנות את הרשימות לא מאוחר לגייס נשים במקומות גבוהים ולא לשים אותן כעלה תאנה על מנת שייכנסו לכנסת".

עליזה בלוך: "אני חושבת שכל אחד שיכול להשפיע על המציאות צריך לעשות זאת בכל הכוח. כלל שיהיו יותר נשים כמודלים לילדים יש סיכוי שיגיעו עוד ועוד נשים. זה נכון שבמציאות שבה אנחנו מתמודדים יש מערכת שהיא ברובה גברית, גם בהנהלה וזה נכון שנשים שרוצות להתמודד צריכות להצטיין. אני לא הייתי רוצה שישריינו אותי בגלל שאני אישה. אני רוצה יבחרו בי בגלל מי שאני. אני חושבת שנשים ובמיוחד אלו שבאות מעולם חינוך מובילות תהליכי עומק וזה חלק מהסיפור. אני לא מאמינה בקסמים אלא בעבודה קשה, מי שרוצה להצליח צריך לעבוד קשה ולעבוד ישר. שנשים ישתמשו בכוחות שלהן. נדמה לנו לעיתים שכדי שנשים יצליחו הן צריכות להיות מישהו אחר ולהשתמש בכישורים נוספים. אני חושבת לאישה יש כישורים מיוחדים והיא יכולה להשתמש בהם ממקום של עוצמה. אני לא באה ממקום מתנצל אלא ממקום אמיתי. אני אומרת דברים באופן ברור אך גם באופן מחבק ומכיל. היכולת לחלק את העולם לשחור ולבן חלפה מהעולם והיכולת לראות סיטואציות רב ממדיות הם הסיפור עצמו. ככל שנאפשר יותר עמדות ניהול שכאלה יהיה לנו קצת טוב יותר".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ): "אנחנו במרצ דואגים כבר 20 שנה שיהיה לנו ייצוג של כ-40% נשים. אני היחידה שעומדת בראש מפלגה וחוץ ממני יש עוד שתי נשים במקומות השניים במפלגות הבולטות. אני מסכימה עם העובדה שהרבה מהמנגנונים בישראל ובעולם משמרים את המצב הנוכחי וכך נשים הודרו במשך עשרות ומאות שנים. אני קוראת לכל מפלגה שיהיו בכנסת 60 חברות כנסת בממשלה הבאה. העובדה שהשיא עומד רק 34 חברות כנסת היא תעודת עניות לכולנו. נשים הן 51 אחוזים מהחברה. במרצ דאגנו להבטחת חיזוק ונשים שלא הגיעו למקומות גבוהים יוקפצו למקומות שכאלה. בשנת 2019 אין דבר כזה להקים מפלגה שיש בה כמעט רק גברים. זה כבר לא מקובל. הצביעו למפלגות שקוראות ומעודדות שוויון".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

 

 

31/01/2019
הישארו מעודכנים

תמר זנדברג
תמר זנדברג  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90