103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"להציג לציבור חצי תמונה זו פגיעה בדמוקרטיה"

גלעד ארדן: "היועמ"ש יעשה טעות קשה אם יודיע על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע לפני הבחירות"


יממה לפני הבחירות המוקדמות במפלגת הליכוד שוחח השר גלעד ארדן עם אילה חסון על ההתרחשויות במפלגה לנוכח הידיעה כי נתניהו חושש שגדעון סער מנסה לחתור תחתיו. בהמשך התייחס ארדן לאיחוד הצפוי במפלגות הימין והשמאל, ולהתפתחויות בחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו.

כמה מתפקדים יצביעו מחר?
"יש זכות הצבעה ל-118 אלף איש. הליכוד היא התנועה הגדולה בישראל כיום. התהליך הזה שלפעמים לועגים לו הוא תהליך חשוב ומאוד בריא. בטח יותר ממפלגות שבהן אתה רק צריך למצוא חן בפני ראש המפלגה ולא צריך לתת דין וחשבון על מה עשית בכנסת ובממשלה. אני חושב שבזכות התהליך הזה יש לנו חיבור טוב יותר לכל שכבות הציבור בישראל, וזה מה שמביא אותנו פעם אחר פעם גם להנהגת המדינה".

הליכוד, העבודה ומרצ הן המפלגות שצריך לתת להן שאפו על קיום התהליך הדמוקרטי. מסתבר שגם בליכוד נראה שזה מוצא חן בעיני המנהיג. האם הוא בונה יריב פוליטי בהתנהלותו?
"אני לא פרשן פוליטי של ראש הממשלה, התרחיש שהוא מעלה הועלה גם באולפני החדשות. תרחיש שבו ראש הממשלה זוכה באמון הציבור בבחירות אך מחשש לכתב האישום נגדו ראשי מפלגות לא יסכימו לשבת איתו. ראש הממשלה רוצה לוודא שתרגילים כאלה לא יתרחשו.

הוא לוקח את זה לחיבור בין גדעון סער לנשיא המדינה ריבלין והחברות ביניהם, והולך עם זה הלאה עד לכדי פוטש.
"אני מאמין שהנשיא וגם גדעון לא יעשו דבר כזה. את רצון העם צריך לכבד. מכיוון שבפוליטיקה הישראלית אי אפשר לומר ששום דבר בלתי אפשרי, אני מאמין שראש הממשלה נערך גם לסיטואציה הזו".

אני מבינה שאתה בסיטואציה לא נוחה, אתה לא יכול להגיד אם נעשה כאן מהלך ואתה גם לא יכול להפריך אותן.
"אני באמת לא יודע. לא שאלתי את ראש הממשלה בנושא. חוץ מהתפקידים העמוסים שאני מבצע אני גם מתמודד בפריימריז".

מה דעתך על האיחוד הצפוי במרכז-שמאל?
"גם לגנץ וגם לאחרים אין מה להגיד בעקבות ההצלחות של ראש הממשלה, והם חוזרים על המנטרה רק לא ביבי. מי שרוצה את נתניהו צריך להצביע מחל בקלפי. אנחנו מזהירים מפני תרחיש אחר. גנץ ואחרים הם אנשים טובים אך הם מסתירים את העמדות שלהם".

אתם מודאגים עם גנץ יפגע בכם?
"בכל מערכת בחירות תמיד יש דאגה. אף פעם אין ביטחון מופרז. כך זה במערכת בחירות, אנחנו לא שאננים ואנחנו מקווים שכך גם הבוחרים שלנו".

"הצגת חצי תמונה עלולה להשפיע על התוצאות בקלפי"

בכירה בפרקליטות שהייתה התובעת במשפט הנשיא לשעבר משה קצב אמרה אתמול (א') ב-103fm שחומרת העבירה בכתב האישום נגד נתניהו תלויה בעובדה אם הוא יהיה ראש הממשלה או לא. מהי תגובתך?
"זה מזעזע לשמוע אמירות כאלה. אני רוצה להאמין שדין אחד לכולם וקצב הטיפול לא אמור להיות שונה בגלל מעמדו של אדם. אולי יש גם צדק בדבריה, כשאני רואה את פרשת גל הירש, והדחיפות שהייתה ליועץ לפתוח בחקירה איתו שלא נסגרת אז אני אומר לעצמי שיש בעיה קשה במערכת אכיפת החוק שלנו. אם לא מצליחים לצבור ראיות כדי להגיש נגדו כתב אישום צריך להניח לאדם ולסגור את התיק".

אתה משווה בין גל הירש לראש הממשלה?
"גל הירש היה מועמד למפכ"לות. היועץ המשפטי לממשלה יעשה טעות גדולה אם יחליט שיש להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע. הוא בעצם יאמר לציבור שהוא עושה חצי עבודה עד הבחירות. זכותו של ראש הממשלה לטעון כנגד עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה וכנגד איכות החקירה. מכיוון שהיועץ לא יכול להשלים את התהליך כולל השימוע בחודשיים הבאים, אז הצגת חצי תמונה עלולה להיות פגיעה קשה בדמוקרטיה".

אולי זו חובתו להציג לבוחר את הממצאים לפני הבחירות?
"אבל הוא לא יספיק לקיים שימוע בו ראש הממשלה יקבל את ההזדמנות לשכנע אותו שלא להגיש נגדו כתב אישום. אנחנו זוכרים מקרים בהם שרים כמו ליברמן ואחרים הופיעו בפני היועצים המשפטיים והאישומים התבטלו או השתנו דרמטית. לא הגיוני שהיועץ יציג לציבור חצי תמונה שלא משקפת את תוצאת התהליך כי זה עלול להשפיע על התוצאות בקלפי".

לסיום, מה יש בדו"ח של המשרד שלך, מה הדבר הכי מרכזי בו?
"אני בטוח שהדו"ח הזה עוד יעשה גלים רבים בעולם. פעם ראשונה שאנחנו משרד ממשלתי מציג מסמך מודיעיני שמראה את החיבור בין ארגוני טרור כמו החמאס והחזית העממית לארגוני החרם על ישראל כמו ה-BDS. מחבלים שהורשעו במעשי רצח וישבו בבתי כלא נמצאים היום בתפקידים בכירים בארגוני החרם העולמים שמופעלת מרמאללה. התחפושת שלהם בעולם כאילו מדובר בארגון לזכויות אדם היא שקר. האידאולוגיה זהה לזו של ארגוני הטרור וזו פעם ראשונה שאנחנו מסמנים מאה חיבורים שכאלה, 30 מחבלים מורשעים שנמצאים בארגונים שכאלה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

04/02/2019
הישארו מעודכנים

גלעד ארדן
גלעד ארדן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90