איפה הכסף
עם ענת דוידוב

סיגריה זה סיגריה זה סיגריה

בג"צ קבע - המס על טבק לגלגול יהיה שווה לזה של סיגריות רגילות • מנכ"לית המיזם למיגור העישון בירכה: "אין הבדל בריאותי בנזקים"


בג"צ קבע היום (ב') כי המס על טבק לגלגול יהיה זה לזה של הסיגריות, כלומר 80%. בארגון המיזם למיגור העישון בירכו על המהלך ומנכ"לית הארגון שירה כסלו הסבירה מדוע מדובר בצעד חשוב.

"זה ניצחון לטובת בריאות העם. הסיפור החל בשנת 2013 כשממשלת ישראל החליטה להעלות את המס על מוצרי הטבק למיניהם כאשר בפועל העלתה את המס הגלגול רק בחצי מגובה המס. ההחלטה יצרה פער בין המס על הטבק לגלגול לעומת הסיגריות בקופסא. דבר שגרם למעשנים לעבור מסיגריות בקופסא לטבק בגלגול.

ההסתדרות הרפואית הבהירה חד וחלק שאין הבדל בריאותי בנזקים בין הטבק לגלגול לסיגריות. בג"ץ אישר את העתירה וחידד שאין טעם לייצר את הפער בין הטבק לגלגול לחפיסות הסיגריות ובכך קבע שיש לבצע תיקון בעיוות המס כך שהוא יכול על כל המוצרים.

אני מברכת על ההחלטה של בית המשפט. בית המשפט לא רק אישר את העתירה אלא גם דרש שזה יקרה באופן מידי. השר יידרש באופן מידי להוציא צו ולחתום עליו. אנחנו נמשיך לעקוב כדי לוודא שהצו אכן ייחתם. מי שתעשה את החישובים תהיה רשות המיסים, בית המשפט לא נכנס לסוג המיסוי אך דורש השוואה בין השניים. להערכתי תהיה תוספת של בין 20-50 שקלים, בהתאם לגודל החפיסה".

עריכה: איתמר זיגלמן

04/02/2019
הישארו מעודכנים

אילוסטרציה
אילוסטרציה  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image