ינון מגל ובן כספית

"גנץ בטוח לא צריך להוביל"

ח"כ אלעזר שטרן לא פוסל איחוד עם בני גנץ • וגם, איזו עסקה נסגרה בין יש עתיד לרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי?


חבר הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) התייחס לנסיקתה של מפלגת חוסן לישראל בראשות בני גנץ, ולפגיעתה במפלגת יש עתיד ורמז על התפתחות המגעים לאיחוד בין גנץ ללפיד יחד עם כניסתו של גבי אשכנזי למערכת הפוליטית. 

"אנחנו עוד באפקט ההופעה הראשונה של גנץ, לא מזלזלים בזה ולא מתרגשים. היינו במצבים האלה ביש עתיד כבר כמה פעמים".

אתה בעד איחוד?
"גם. אני בעד כל מה שיהיה אפשר לעשות כדי להחליף כאן את השלטון".

אשכנזי היה אצלך בשבת?
"כן".

ינון: "לדעתי עסק סגור, יש איחוד". ענת: "אשכנזי הוא השובר שיווין?"
"אשכנזי היה רמטכ"ל מעולה, טייל הרבה שנים בכל הארץ ומאוד מקווה שהוא יצטרף ליש עתיד. אם צריך שובר שוויון אז הוא שובר שוויון מעולה".

אתה יודע באיזה מקום אתה ברשימה?
"לא ואני מקבל את המשחק הזה. עד עכשיו זה הוכח כשיטה מצוינת ואני חושב שאין וטעם לקפוץ עם הרשימות מוקדם מידי".

אז יש מצב שהעניין כבר סגור?
"לא יודע. אני לא חושב שנכון שזה ייסגר עכשיו אך אני מקווה שזה יקרה בזמן הנכון".

איחוד משמעותו רוטציה?
"גנץ בטוח לא צריך להוביל, אני לא נכנס לרוטציה. יש לי הרבה כבוד אליכם אך אני לא חושב שצריך לחלוק את זה כאן. אין לי ספק שלפיד יכול להיות ראש ממשלה טוב יותר".

גנץ מציב את עצמו כראש ממשלה ומוביל בסקרים.
"אני חושב שגם אם סקרים הם נכונים ומייצגים, התפקיד שלנו כמנהיגים הוא לא לעשות סקרים ולהחליט מה אומרים אלא להחליט מה נכון. אני מקווה שהציבור יבין זאת גם כן".

נדמה לי שגבי אשכנזי אין שאיפות לעמוד בראש.
"גבי אשכנזי שואף למדינה טובה יותר ממה שיש לנו עכשיו ובשביל זה הכבוד שלו לא משחק תפקיד. אני מקווה שהכבוד של אף אחד מהשלושה אינו גורם מכריע".

מתי תיפול ההכרעה ותודיעו לציבור?
"היא צריכה ליפול עד פרסום הרשימות. יש כל מיני אסטרטגיות של בחירות שאני לא בטוח שאני הכי חזק בהם. אבין אם זה יהיה ברגע האחרון".

יש חמ"ל דיבורים בין לפיד וגנץ נכון? תופרים דברים בשקט
"אני לא יודע בדיוק".

עד כמה אתה מודאג מהמיקום שלך?
"לא מודאג בכלל. אני בפוליטיקה לא בכל מחיר. באתי כדי לעשות כאן יהדות נורמאלית יותר ולחבר בין יהדות לדמוקרטיה תוך צמצום הכפייה הדתית. יכול להיות שאפשר לעשות את זה מהממשלה אבל אפשר לעשות זאת גם ממקומות אחרים".

לא נשמע שאתה נהנה.
"דוגרי נהניתי הרבה לפני הפוליטיקה. ינון יכול לספר לך ענת כמה הוא נהנה בפוליטיקה. מצד אחד פוליטיקה זקוקה לאנשים הכי טובים שיש לעם הזה ומצד שני לא בכל מחיר. אני מאוד מתגעגע לתרבות הארגונית, האידאליים והחברויות של הצבא. מבאס אותי שאנשים לא מוצלחים, לא ערכיים נכנסו לפוליטיקה. אני כמובן לא מדבר על חברים מיש עתיד אלא מסתכל על אנשים אחרים מהצד. או שהם אומרים דברים שהם לא מאמינים בהם ואני שואל את עצמי אם אני מוכרח להיות חלק מזה".

אתה מדבר על מפלגת השלטון? מירי רגב, אורן חזן וכד'?
"כן כן. זה מאוד מפריע לי. אני בפוליטיקה בין היתר כדי להיאבק בהם. שאלתם אותי כמה אני במתח על המקום שלי, אני רוצה להיות במקום שאני יכול להיאבק על הדברים שאני מאמין בהם אך אם לא אגיע למקום גבוה אאבק על הדברים במקומות אחרים וזה לא סוף העולם. לפני חודש הוזמנת לחגוג את המתגיירת העשרת אלפים במספר. בפוליטיקה לא הצלחתי לגרום לגיור. בצבא הצלחנו יותר".

לסיום אתה רוצה לדבר גם על קיזוז כספי הטרור?
"מלבד יהדות ודמוקרטיה גם קיזוז כספי הטרור זה משהו ששווה להיות בשבילו בפוליטיקה. העברתי את חוק הקיזוז בתור חבר אופוזיציה. היינו במציאות בלתי נורמאלית בה העברנו כספים לרשות הפלסטינאית שהעבירה חלק גדול ממנו לטרוריסטים. בכך מדינת ישראל העבריה כסף לאנשים שיהרגו את האזרחים שלה. אני שמח שהצלחתי להעביר את החוק ומקווה שהוא ייושם".

עריכה: איתמר זיגלמן

05/02/2019
הישארו מעודכנים

אלעזר שטרן
אלעזר שטרן  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90