103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הבחירה היא בין ממשלת ביבי-גנץ או ביבי-בנט"

נפתלי בנט לא התרגש מתוצאות הפריימריז בליכוד • העריך שאין שינוי בגושי ההצבעה: "לשמאל אין סיכוי להקים ממשלה"


בריאיון ראשון ב-103fm לאחר הפריימירז בליכוד, נפתלי בנט הגיב לדברי בני גנץ שריאיון איתו יתפרסם בסוף השבוע, והבהיר שלשמאל אין שום היתכנות להקים ממשלה.

"אני חושב שהייתה לליכוד חגיגה דמוקרטית ורשימה נאה. הבחירות האלה יוצרות רעש גדול ובסופם ברור שנתניהו הוא ראש הממשלה הבא", אמר. בנט מעריך שאז "או שגנץ ייכנס לממשלתו או אני ואיילת שקד.

"רשימת הגושים לא משתנים. במהלך כל הקמפיין הם השתנו פעם אחת וזה כשהקמנו את הימין החדש. קודם לכן גוש הימין היה 58 מנדטים וכיום הוא 63 – מאז זה לא זז וזה לא יזוז. לשמאל אין שום סיכוי להקמים ממשלה. כל גוש השמאל הוא 48 מנדטים. אני מבין שהתקשורת רוצה לייצר דרמה, אבל השאלה היחידה בבחירות האלה אם מדובר בממשלת ביבי-גנץ או ביבי-בנט".

אתה אומר את הדברים כי אתה חושש שנתניהו יחזור על התרגיל מהבחירות הקודמות וישתה לך מנדטים ברגע האחרון. נתניהו דווקא עושה מאמצים לאחד את מפלגות הימין כדי לאחד את מפלגות הימין כי הוא חושש מנפילת הגוש. אולי הוא הפיק לקחים.
"הוא צודק מאוד שבעשרה הימים שנותרו צריך לאחד את המפלגות, מאוד חשוב שהבית היהודי, תקופה ועוצמה לישראל יתאחדו ושאר המפלגות שעל אחוז החסימה גם יתאחדו. אנחנו עומדים על שבעה שמונה מנדטים ועדיין לא התחלנו את הקמפיין. מי שרוצה ממשלת ימין צריך לדעת שדקה אחרי הבחירות טראמפ יציג את עסקת המאה, ובה הקמת מדינה פלסטינית. אם זו תהיה ממשלת נתניהו ובני גנץ הם יכולים ללכת על זה, ואם זו תהיה ממשלה עם נתניהו ובנט נוכל לבלום את זה".

מאיפה הבאת את הטענה שגנץ רוצה לגרש עוד יהודים מהבית? קראתי את הריאיון שלו ולא נראה לי שכך הדברים.
"אם הוא עושה רעש של ברווז, נראה כמו ברווז – זה ברווז. גנץ הוא איש שמאל ציוני. כל הניסיון הפתטי להסתיר את העמדה שלו זה לא ראוי וזה גם לא יצליח. חנוך דאום שאל אותו אם הוא לא מצטער על ההתנתקות ועל עקירת יישובים. גנץ השיב שזה היה מהלך חוקי שבוצע באמצעות צה"ל וצריך לממש את הלקחים לגבי מקומות אחרים. מקומות אחרים הם יהודה ושומרון. כל דבריו עטופים במאות יועצים והוא אמר מילה מהלב והיא לגיטימית, הוא צריך להפסיק להסתיר. בני גנץ הוא איש שמאל".

בכל זאת הוא חבר ליעלון, להאוזר והנדל.
"יש עלי תאנה וזה בסדר. לפני שלוש שעות אבו מאזן הוציא הודעת ברכה על ההתבטאות של גנץ. אני אומר לאבו מאזן שלא ימהר עם החגיגות. הציבור הוא ברובו ימני ולא רוצה למסור שטחים. בסוף רק דבר אחד יקבע – אם נתניהו הולך עם גנץ או איתי. רוצים את לבני כשרת המשפטים או את איילת שקד?"

מי יהיה אצלך במפלגה המקום הראשון?
"תמיד אמרנו שאני אהיה המקום הראשון אבל ההנהגה היא משותפת מכיוון שיש אמון גדול בין איילת לביני".

אמרת שאבו מאזן רואה בגנץ פרטנר. יועז הנדל כותב לך שלא לחגוג על ספין כי לא תהיה התנתקות נוספת. מנגד מאשים שדחיתם את העיסוק בתוכנית המאה של טראמפ, ושאתה יושב בממשלה שמעבירה כספים לחמאס.
"הוא צודק במאה אחוז. בכל הממשלות נתניהו עמד בתווך, כאשר יש משיכת חבל בין ימין ושמאל בתוך הממשלה. במהלך צוק איתן גנץ ובוגי משכו לכיוון אחד ואני משכתי לכיוון השני. בסופו של דבר כוחי גבר. נלחמתי אבל לא תמיד הצלחתי. כן הצלחתי בנוגע לקרב על שחרור מחבלים. דרשתי להחזיר מחבלים לכלא ובסוף הצלחתי. ככל שאהיה חזק יותר – אנחנו נהיה חזקים יותר".

אם לפיד וגבי אשכנזי יצטרפו לגנץ, מה הסיכוי שאתם תצטרפו לליכוד ולנתניהו?
"אנחנו רצים עצמאית עד הסוף. אנחנו שואפים למספר דו ספרתי ואני מעריך שכשנתחיל את הקמפיין רק נלך ונגדל. אני חושב שבטווח הארוך יש מקום למפלגה שהיא הימין האמיתי. של ימין כלכלי ברור ולא רק ביטחוני. ימין יהודי וישראלי. אם נרוץ עם הליכוד נאבד את הייחודיות של הזהות שלנו".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

06/02/2019
הישארו מעודכנים

נפתלי בנט
נפתלי בנט  |  צילום: נעם ריבקין פנטון/פלאש90