רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גלעד שלמור ודורון הרמן

"הלו, משטרה? אתם יכולים למצוא לי חתן?"

רוצים לדעת באיזה שעות מותר לשכן המעצבן להרעיש, איפה למקם את הבוסטר של הילד ומי היה המפכ"ל הראשון? • עזבו אתכם מגוגל, חייגו ל־110


כולנו מכירים את מוקדי החירום: 100, 101, 102 ולאחרונה גם את מוקד 105 שנועד להגן על קטינים שמותקפים ברשת; האם שמעתם על מוקד נוסף של המשטרה - הלא הוא מוקד 110? אם לא - נעים מאוד: המוקד שיענה לכם על כל השאלות שלא העזתם לשאול שוטרים, וגם ינסה למצוא לכם שידוך.  

כ־2 מיליון שיחות התקבלו במוקד 110 רק בשנת 2018. על מה ולמה, ומדוע לא הסתפקו במשטרה במוקד 100 המוכר והקימו אחד נוסף? מפקד המוקד רפ"ק אורן משולם שוחח עם ברהנו טגניה וגלעד שלמור ב־103fm, והסביר: "אזרחים היו מתקשרים למוקד 100 ושואלים שאלות. רצינו להפחית את העומסים ממוקד החירום, ולכן החלטנו להפריד בין מוקד החירום לבין מוקד המידע והבירורים.

"משנה לשנה מספר השיחות הולך וגדל", סיפר משולם. לדבריו, אנשים עדיין מצלצלים למוקד 100, אבל המוקדנים פשוט מפנים אותם למוקד 110 "כדי שיידעו להבא לחייג לשם ישירות. בנוסף, יש לנו מערכת שנועדה לכבדי השמיעה והדיבור בשם 'אוזן קשבת', שם ניתן ליצור איתנו קשר באמצעות מסרונים, פקסים ומיילים".

מה אנשים שואלים?
"המון שאלות, בעיקר על נושא איכות החיים, כמות רעש והפרעות מנוחה - מתי מותר או אסור לשפץ, למשל. עכשיו נושא האופניים בכותרות, ולכן שואלים הרבה על התקנות החדשות, הקורקינטים החשמליים ודוחות התנועה. אנשים לא רוצים לעבור על החוק אז הם מתעניינים".

    

בדומה למוקד 100, גם במוקד 110 יושבים שוטרים מנוסים, אבל לא רק. משולם סיפר כי בנוסף לשוטרים, יש גם סטודנטים ואפילו שוטרי שח"ם - חיילים בני 18 שהתגייסו לשירות חובה משטרתי. ולא, הם לא עונים תשובות ככה סתם. "יש לנו מאגר של שאלות ותשובות. המענה לא ניתן על סמך הניסיון שלנו, אלא כל השאלות ששואלים אלו שאלות שתיקפנו ובדקנו מבחינת חוקים ותקנות. אנחנו לא נמציא תשובה או ניתן תשובה חלקית". 

מה השאלה הכי מוזרה ששאלו? 
"בחור שקיבל דו"ח תנועה משוטר, ראה בטאבלט שלו שיש תמונת רקע שהוא לא היה מבסוט ממנה. אותו בחור התקשר וביקש שנחליף את התמונה. מישהי אחרת פתרה תשבץ והתקשרה אלינו כדי שנעזור לה בשאלה 'מי היה המפכ"ל הקודם לפני רוני אלשיך?'".

למרות שבהחלט מדובר בשיחות משעשעות למדי, מבחינתו השיחה הבאה ניצחה את כל השאר בנוקאאוט: "בחור אחד התקשר אלינו ורצה שנשדך לו כלה תמניה מתל אביב. גם לאנשים כאלה אנחנו עונים בנימוס", אמר משולם, "אנחנו הרי לא מוקד שידוכים אלא משטרה".

כולנו תתקווה שנמצאה הכלה המיועדת ושתמונת הרקע באטבלט הוחלפה.

   

עריכה: מיכל דאבי  

06/02/2019
הישארו מעודכנים

ניידת משטרה, אילוסטרציה
ניידת משטרה, אילוסטרציה  |  צילום: דוברות משטרת ישראל