103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"התנהלות גנץ - זלזול באינטליגנציה"

נמשכת המתקפה מימין על הרמטכ"ל לשעבר: השרה שקד ביקרה את התבטאויותיו ואת תפקודו כרמטכ"ל • וגם: הכל על הרכש הנוצץ של הימין החדש, אלונה ברקת


בתום שבוע סוער, שבו הודיעה אשת העסקים אלונה ברקת על הצטרפותה לימין החדש, שוחח ניסים משעל עם היו"ר המשותף של המפלגה איילת שקד. השרה החמיאה לברקת ומנגד - התקיפה בחריפות את בני גנץ.

אמש (ה') נודע כי הרכש החדש של מפלגת הימין החדש היא לא אחרת מאשר אלונה ברקת, הבעלים של קבוצת הכדורגל 'הפועל באר שבע'. בריאיון לניסים משעל ב־103fm, הסבירה שקד איך קרה – כמו במקרה אלי אוחנה במערכת הבחירות הקודמת, שאדם מעולם הכדורגל זלג לפוליטיקה בכלל ולמפלגה שלה ושל בנט בפרט. "אלונה היא אישה מדהימה שהיה לה את האומץ לשנות – בדיוק כמוני וכמו בנט שנכנסנו למערכות גדולות ומורכבות וביצענו בהם שינויים גדולים. אלונה הגיעה לבאר שבע ועשתה שינוי חברתי מדהים בעיר. מה גם שהיא ימנית אז אני חושבת שהיא מתאימה.

"אני ובנט ישבנו עם אלונה כמה שעות וראינו שיש לנו בסיס אידיאולוגי משותף, וחשבנו שהעשייה החברתית שלה תהיה השלמה מתאימה למפלגה שלנו. החיבור הזה היה מתבקש", סיפרה שקד, וקיוותה: "המטרה שלנו זה שיהיה לנו כוח בבחירות, נקבל מספר דו ספרתי של מנדטים ואלונה תוכל לעשות בכל הארץ את מה שהיא עשתה בבאר שבע".

לשמועות על כך שגל הירש הוא המועמד הבא להצטרף למפלגה סירבה איילת להתייחס, אך ביקשה להתגאות בעובדה שכרגע הימין החדש מסתמנת כמפלגה עם הכי הרבה נשים ברשימה. "זה יצא ככה במקרה ויש לנו המון מועמדות מצוינות. בשלישייה הראשונה יש אותי ואת אלונה, ואני לא חושבת שיש דבר כזה".

        

"גנץ הוא שמאל"

השם החם של הבחירות הקרובות הוא ללא ספק הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ. חברי הימין תוקפים אותו חדשות לבקרים - וביניהם גם שקד בעצמה: 'גנץ הוא שמאל', הם טוענים. נשאלת השאלה האם להיות שמאלן זה דבר רע?

"שמאל זאת לא מילת גנאי", אמרה שקד, ובכל זאת: "אני חושבת שפוליטיקאי שמתיימר להנהיג לא צריך להתבייש בדעות שלו", הסבירה. "אין לי הערכה לפוליטיקאים שמתביישים בעמדות שלהם או מנסים לטשטש אותן. פוליטיקאי שרוצה להנהיג צריך לעמוד על דעותיו ולא להתבייש".

מה את רוצה, שהוא יעמוד ויגיד שהוא שמאל? אבל הוא לא. הוא שמאלן על פי דרכך, אבל על פי דרכו הוא מרכז-ימין.
"אני מבקשת לא להעליב את האינטליגנציה שלי ושל המאזינים. הוא אדם שבעבר התבטא על פינוי יישובים ועל נסיגות חד צדדיות. העובדה שהוא עטוף בצמר גפן על ידי היועצים האסטרטגיים שלו ולא מדבר או מסביר מהן עמדותיו - בעיני זה זלזול באינטליגנציה של הבוחר. לא קראתי אבל אמרו לי שבריאיון ל'ידיעות אחרונות' הוא התנער מהאמירה שלו על שינוי חוק הלאום. אם זה נכון, תראה כמה זה מגוחך.

"כשבאו אלי הדרוזים מחוץ לבית, יצאתי אליהם ואמרתי להם שאנחנו מכבדים אותם ושאני בטוחה שנמצא דרך לעגן את המעמד המיוחד של העדה הדרוזית, אבל לא נשנה את חוק הלאום - וגם אין שום דבר בחוק הלאום שפוגע בשוויון האזרחי. גנץ עמד מולם, אמר להם את מה שהם רוצים לשמוע ואז בריאיון לעיתון אמר משהו אחר וזו לא מנהיגות".

    

אמרת על גנץ שאסור שידו תהיה על הגה הביטחון. האיש הזה היה רמטכ"ל, אחראי לביטחון שלנו - הוא לא יכול לשים את ידו על הגה הביטחון?
"אני אמרתי שהציבור צריך להכריע בין שיטת התיקו שהוא הוביל כרמטכ"ל, לבין שיטת הניצחון שבנט הוביל. בצוק איתן, כשבנט דיבר על המנהרות, התריע שצריך לטפל בהן והתריע שחמאס כנראה ישתמש בהן, הרמטכ"ל אמר שחמאס לא בטוח ישתמש ולא צריך לטפל במנהרות. לבסוף ראינו שהם כן.

"ונכון, ביבי היה ראש הממשלה במבצע ואני מסכימה שבסוף האחריות היא על הכתפיים של הדרג המדיני, אבל אי אפשר להיות תמימים. כחברת קבינט אני אומרת שהקבינט ניזון ממה שהצבא ושר הביטחון מראים לו. אני חושבת שתפקידו של ראש הממשלה זה להוביל, אבל אי אפשר להתחמק מהאחריות של הרמטכ"ל ושל שר הביטחון".

אי אפשר שלא לחשוב על כך שאם בני גנץ היה מצטרף לשקד ולבנט במפלגת הימין החדש, הם היו - מן הסתם, משבחים את עבודתו כרמטכ"ל. הלא כן? "גנץ הוא איש שמאל", התעקשה שקד, "אפשר לנסות לעטוף את זה במילים ובכל מיני סיסמאות של יועצים אסטרטגיים, אבל בסוף יש אמת והיא תצא לאור".

      

מה יש בתוכנית של טראמפ? שאלה טובה. 

בקרוב תתפרסם 'תוכנית המאה של טראמפ' - שעדיין לא ממש ברור מה היא כוללת, ולמרות זאת שקד וחבריה למפלגה אמרו לא פעם שהם חוששים ממנה מאוד. לדברי שקד, מהמידע שקיבלה מסתמן כי התכנית תכלול הקמת מדינה פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון. "אני לא רוצה שירושלים וכפר סבא יהפכו לעוטף יהודה ושומרון". 

מה, שקד לא סומכת על נתניהו שיתנגד למדינה פלסטינית? כנראה שלא. "בשבת 2009 כשאהוד ברק היה איתו בממשלה הוא הכיר במדינה פלסטינית בנאום בר אילן, שיחרר למעלה מאלף אסירים והקפיא את ההתיישבות ביהודה ושומרון", הזכירה. "האופי של הקואליציה נובע מההשקפות הקואליציוניות ומאיזה שותפה היא הכי חזקה".

     

עריכה: מיכל דאבי 

08/02/2019
הישארו מעודכנים

שרת המשפטים איילת שקד
שרת המשפטים איילת שקד  |  צילום: יוסי זליגר/פלאש90