רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"האיראנים לא ייצאו מסוריה גם אם נכה בהם"

ישראל תוקפת, איראן לא נרתעת • אלוף (מיל') עמוס גלעד בעקבות התקיפה בסוריה


אלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש המטה המדיני־בטחוני במשרד הביטחון לשעבר, התייחס לתקיפה בסוריה ולניסיונות של כוחות הביטחון לבלום את היכולות של איראן בחזית הצפונית.

"ההחלטה להמשיך לפגוע בסוריה נכונה מאוד. רק שאני הייתי פוגע ולא מפרסם. אין לנו ברירה, הם מנסים לבנות לנו חזית שנייה רצחנית, יחד עם לבנון וטילים בעומק איראן, כולל אופציה גרעינית. אנחנו חייבים למנוע זאת מהם בסוריה. זו מדיניות מאוד נכונה. אופרטיבית וטקטית אנחנו מצליחים לפגוע ביכולות שלהם. אסטרטגית אנחנו לא מצליחים כי הרצון שלהם נמשך. הם לא ייצאו מסוריה גם אם נכה בהם. אנחנו כן מצליחים לפגוע בהישגים שלהם בבניית הנוכחות. אנחנו לא מצליחים למנוע מהם להשקיע הון בדבר הזה".

מה הסיכוי שהאיראנים חושבים שמדובר בטנק שוויצרי שירה בהם?
"הם לא טיפשים. למבצע יש שתי קומות. הקומה הראשונה היא פגיעה לפי מודיעין מדויק ויכולת מבצעית וקומה שנייה היא השפלת היריב. אם אני יכול לחסוך את האלמנט הזה כי ממילא הם יודעים מי עושה מה. בשביל מה צריך את זה".

קאסם סולימאני עושה רושם של טיפוס עקשן. הוא חוטף כל הזמן בכל החזיתות בסוריה אבל לא נרתע.
"הוא לא נרתע כי הוא מייצג את המהפכה האיראנית, ולפי משנתו ישראל צריכה להיעלם. הם מתכוונים לזה ברצינות".

שגריר סעודיה סיפר איך רבין הבטיח לאסד האב לפנות את הגולן ואסד היכה על חטא לפני מותו שלא קיבל את ההצעה. חושב שיש סיכוי שזה יזוז שוב?
"אני לא חשוב שאסד המנוח הצטער על זה. הוא רצה להגיע לקו הכינרת ואת זה אף אחד לא נתן לו. אהוד ברק מנע את זה".

מה החיזבאללה ומשמרות המהפכה מנסים לעשות עכשיו בגולן?
"הם מנסים לפתוח חזית שנייה יחד עם לבנון, טילים בעומק וגרעין בעוד כמה שנים כדי ליצור יכולת תקיפה משולבת בעורף ולפגוע ביעדים איכותיים על בסיס טילים מדויקים. כך לאיים על ישראל עם גרעין ולבסוף להביא לקריסתה".

מתי נקרוס?
"לא נקרוס. בינתיים יש לנו חיל אוויר מצוין, יש לנו את ארה"ב שתומכים בנו. הם נחושים להשיג, אנחנו נחושים למנוע ובינתיים אנחנו מפריעים אך לא מבטלים את הרצון שלהם".

מה יבטל את הרצון שלהם?
"לא יבטל".

גם לא סנקציות כבדות שיחנקו אותם?
"רק אם הם יהיו חנוקים".

איך אתה רואה את העובדה שטנק ירה?
"זה אמצעי טקטי שמשרת את המטרה. אם יש טנק למה צריך להרים מטוס".

אחרי התקרית הצבא שומר על עמימות, אבל ראש הממשלה מדבר מול המצלמה שזה אנחנו.
"אנחנו השמדנו את הכור הגרעיני הצפון קוריאני בסוריה, אף אחד לא לקח אחריות אך זה לא אומר שאסד לא ידע מה קרה אך הוא לא הגיב. בשביל מה אני צריך לגרות אותם לתגובה כשאני יכול להסתפק במכה עצמה, כשהם יודעים בדיוק מי עומד מאחוריה".

עריכה: איתמר זיגלמן

13/02/2019
הישארו מעודכנים

עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90