103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"הנאום של גנץ הזכיר לי את נאום הצ'חצ'חים"

השר יובל שטייניץ זועם על דבריו של בני גנץ, שתקף את בנימין נתניהו על שירותו הצבאי: "הוא לא מתבייש? לא מדברים בצורה כזאת לחייל קרבי"


אמש (ג') יו"ר מפלגת חוסן לישראל בני גנץ התייחס בנאומו לשירותו הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי כאשר הוא שכב בתעלות הבוץ, נתניהו טס לארה"ב כדי להשתתף במסיבות קוקטייל מפוארות. ד"ר יובל שטייניץ, שר האנרגיה (הליכוד), לא נשאר חייב.

"אני בטוח שגם נתניהו וגם כ"ץ ימצאו את הדרך לתקן ולהסדיר את היחסים עם הפולנים. דברים כאלה יכולים לקרות", אמר שטייניץ.

איך היחסים שלך עם ראש הממשלה בעקבות ההחלטה שלו לתת לכ"ץ את תיק החוץ?
"חשבתי שזה היה צפוי מסיבות כאלה ואחרות. היחסים שלנו טובים וסבירים. אני לא נכנס לשיקולים של ראש הממשלה ומאחל בהצלחה לישראל כ"ץ".

הוא טעה בהתנהלותו?
"הוא בטח שוקל את הדברים לעצמו. לצערנו אכן היו פולנים רבים ששיתפו פעולה עם הנאצים אך היו גם פולנים שנלחמו נגד הנאצים, כולל אלפים שנלחמו וסיכנו את חייהם להציל יהודים. צריך להציג את הדברים בצורה מדויקת, בייחוד בנוגע לפולנים שהפכו לידידים שלנו באירופה".

שמעת את הנאום של גנץ אתמול? מה חשבת?
"שמעתי, התביישתי ורתחתי. זה הזכיר לי את נאום הצ'חצ'חים של דודו טופז. נתניהו היה קצין בסיירת מטכ"ל שנפצע במהלך שירותו הקרבי, כמעט ואיבד את חייו ואיבד את אחיו. כלפיו גנץ מטיח סוג של השתמטות? הוא לא מתבייש? גנץ שולל גם את זכותו של בן גוריון או של פרס להנהגת מדינת ישראל כי הם לא שירתו בצה"ל? זו יהירות ושחצנות של חלק מהגנרלים שלנו, שטוענים שאם לא הגעת לדרגה שלי אתה לא ראוי. גדולי המנהיגים של הציונות לא שירתו 40 שנים בצה"ל".

אתם תוקפים אותו בסרטונים שלכם. חשבתם שהוא לא יענה?
"במערכת בחירות מסירים כפפות אבל יש דברים שלא עושים. לא מדברים כך על חייל קרבי וקצין שנפצע בעת שירותו ובוודאי שלא מדברים כך לראש ממשלה שהוא גם אח שכול".

כולנו יודעים שחיילי צה"ל זה נושא רגיש ויכול להיות שהוא טעה בהחלטה שלו, אבל גם אתם תוקפים אותו בצורה חריפה. מותר לבקר קצינים ואף חובה לעשות זאת, אבל אי אפשר לומר שזה מחוץ לדיון. כשאתם הולמים בו הוא הולם בחזרה.
"מותר לבקר ומותר להלום, השאלה היא איך ובמה. אף אחד לא פגע בעובדה שגנץ היה חייל ופיקד על מערכות במדינת ישראל. אי אפשר לערער על פטריוטיות שלו. אך הוא ניסה לערער את פטריוטו של בנימין נתניהו".

הוא גם טען אתמול שכל מי שיריב של נתניהו מתויג כשמאלן, גם אם מדובר ביועץ המשפטי לממשלה שחובש כיפה. זה נכון?
"זה לא נכון. לא שמעתי איש שכינה את היועץ המשפטי שמאלן".

אמרו שהוא נכנע לשמאל.
"כולנו נכנעים לעיתים ללחץ ולדיווחים בתקשורת, אך אני חושב שהדברים לא מדויקים. יש כאן שחצנות ויהירות של אדם שאין לו שום ניסיון בכנסת, שום ניסיון כשגריר במערכת הציבורית האזרחית".

יעלון לעג לי כשהתראתי מפני תוכנית הגרעין בסוריה

זה מזכיר לי שאתה נלחמת עם הגנרלים בוועדת החוץ והביטחון כשהיית יו"ר הוועדה.
"נכון. הופתעתי לעיתים מהזלזול ומהשחצנות של חלק מהגנרלים. אחר כך ראינו שאני זה שהתרעתי על תוכנית גרעין בסוריה בזמן שבוגי יעלון ופרקש לעגו לי ואמרו לי שאני לא מקצוען. השחצנות הזאת מסוכנת".

בוגי לא סולח לביבי על שהעיף אותו ממשרד הביטחון והביא את ליברמן. נהיה שם קרב חזק ביותר. זה כמו מפצע.
"יש אנשים שחושבים שאם הם היו רבי אלופים אז הכל מגיע להם ופתאום כשהם לא מקבלים תפקיד או שמישהו מקבל את התפקיד שלהם הם לוקחים את זה קשה מאוד".

אתם מוטרדים מחיבור בין לפיד וגנץ?
"לפיד לא נפצע בשירותו אלא שירת בעיתון 'המחנה'. לשיטתו של גנץ איך הוא יציע רוטציה לאדם כזה?"

אני חושבת שאת העקיצה של גנץ על האנגלית של נתניהו הוא עשה בעקבות הביקורת על רמת האנגלית שלו בנאום במינכן.
"בנאום מינכן הייתה אחיזת עיניים והולכת שולל מבישה מצד גנץ. הופתעתי. לא רק שהוא דיבר בסך הכל בחדר צדדי עם עיתונאים, הוא בכלל לא דיבר בתוכנית הכנס. זה הכל היה מצג שווא של הולכת שולל. הוא לא היה אורח של הכנס ולא דובר רשמי. הוא נסע לשם כדי להתחזות למי שמשתתף בכנס החשוב הזה. אם בנימין נתניהו היה עושה דבר כזה התקשורת הייתה קורעת אותו על התחזות והולכת שולל".

עריכה: איתמר זיגלמן

20/02/2019
הישארו מעודכנים

השר יובל שטייניץ
השר יובל שטייניץ  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90