רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

אימוג'י חדשים בדרך אלכם

דם, נכים וזוגות מגוונים הם רק חלק ממה שיצטרף לחלון הוואטסאפ שלכם • האנתרופולוג היישומי תמיר לאון עם כל הפרטים


בשנה הקרובה נראה במקלדות שלנו טיפת דם, פלאפל, חרשות, נכים, זוגות שלא בהכרח מורכבים רק מגברים ונשים ועוד עשרות סימנים ואיורים חדשים שהגיע הזמן שיהיו בשנת 2019. ענת שוחחה בנושא עם האנתרופולוג היישומי תמיר לאון שהתמקד בהתופעה החברתית שבאה בעקבות השינויים בטכנולוגיה הנגישה לכולנו בכיס. 

"הדור הזה הוא מאוד סובלני נחמד אך גם מאוד בודד. לא משנה כמה אימוג'ים יהיו הוא ימשיך להיות בודד. כשמחברים אדם ל- FUNCTION M.R.I מגלים ששיחה פנים מול פנים מדליקה אצלנו 100% מהתקשורת והתכתבות בנייד רק 14%. גם אם יש לי מיליון חברים בפייסבוק אני אשאר עם 14% בלבד".

כשאני נכנסת לאולם קולנוע ואני לא מכירה 80% מהפרצופים אך אני די בטוחה שיש ביניהם 40% שחברים שלי בפייסבוק. אלו פני החברה.
"פרופסור גבי סלומון, חתן פרס ישראל לחינוך דיבר על ההבדל בין תרבות הכתב לתרבות הויזואלית. כתב צריך להבין ותמונה צריך לזהות. לתמונה אין חשיבה מופשטת. האנושות כל עשר שנים עולה בחמש נקודות ברמת המשכל. בשנים האחרונות יש עצירה ואפילו התחלה של ירידה. יש שתי אפשרויות - או שהילדים יותר טיפשים או שהמבחן כבר לא רלוונטי. אני מעריך שאם אתה ליד אנשים חכמים הסביבה מפרה אותך, אם אתה ליד אידיוטים אז קשה לך יותר להתפתח. חלק מהסביבה של הילדים היום קצת מורידה אותם וזה מתבטא במספרים".

מספר האימוג'ים החדשים הוא 230. מטורף.
"זה כמו כמות הפיצ'רים שיש לי בטלפון. יש לי המון אבל אני משתמש רק בחמישה. ואם אני משתמש ביותר אז כנראה שאין לי חיים. פעם עשו מחקר בארצות הברית שמצא שככל שיש לך יותר חברים בפייסבוק יש לך פחות חברים בחיים האמיתיים".

כשאתה נכנס לכיתה עם בני נוער מה אתה אומר להם?
"אני עובד יותר עמוק עם בני הנוער. אני מדבר איתם על תודעה כוזבת ואיך המדיה יוצרת בצורה מתוחכמת מציאות שנראית לנו האמת אך גורמת לנו לעשות דברים שלא מתאימים לנו באופי. אני נותן להם טיפ להסתכל בפנים של אדם, פחות לרכל וכד'. אני לא יודע מה קורה מעבר לרמת ההקשבה שלהם אבל קיבלתי מייל הבוקר ממישהי ממודיעין ששמעה אותי לפני שנתיים ושהשפעתי עליה, היא רוצה לעשות הרצאה דומה בעזרתי".

עריכה: איתמר זיגלמן

25/02/2019
הישארו מעודכנים

אימוג'י חדשים בדרך אלכם
אימוג'י חדשים בדרך אלכם  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image