רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

אקורד הסיום לחקירות ראש הממשלה

עו"ד אורי קורב, מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות לשעבר: "מחר צפויה להיות החלטת חייהם של היועמ"ש מנדלבליט ופרקליט המדינה ניצן"


על פי ההערכות, מחר (ה') יפרסמו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה את החלטותיהם בנוגע לתיקי נתניהו, ויודיעו אם יגישו כתב אישום בכפוף לשימוע. עו"ד אורי קורב, מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות לשעבר, סבר הבוקר (ד') שהיועץ צריך למסור הצהרה מינימלית ולא לאפשר לחומרים להתפרסם עד לאחר הבחירות. 

"כנראה שמחר מצפה למדינה ולראש הממשלה יום דרמטי במיוחד. היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה עומדים בפני החלטה גורלית שאי אפשר להמעיט בחשיבותה. הייתי אומר שזו אולי החלטת חייהם מבחינה מקצועית.

"אנשי התביעה הכללית עבדו לאחרונה במרץ רב כדי להגיע להחלטה, ואני מבין שלא הצליחו לקבל אותה מוקדם יותר למרות המאמצים ובעיניי זה קצת חבל. סברתי שראוי לפרסם את ההחלטה לפני הבחירות, ברוח הנחיית היועץ. זה היה 100 ימים לפני הבחירות. אז טענתי שהמועד הסביר האחרון היה מועד פרסום הרשימות. המחוקק קבע את המועד הסביר האחרון מבחינתו לפרסם. העובדה שאנחנו נמצאים 40 ימים לפני הבחירות הופכת את ההחלטה לפחות סבירה, כי היא לא מאפשרת למערכת הפוליטית להגיב להחלטה הזאת".

היועץ המשפטי לממשלה היה צריך להביא בחשבון את סגירת הרשימות?
"אני סבור שכן. אני סבור שהוא מסתכל על התאריך הזה כקו פרשת המים. הם כנראה לא הספיקו ולכן אני לא בטוח שצריך להמשיך באותה דרך. מדובר באירוע דרמטי שאחריו לא נוכל להגיב להחלטה. זה הופך אותו לפחות סביר. אני חושב שהטיעון של רה"מ מתחזק כעת".

כולם מדברים על כך שיתחילו להעביר את החומרים לעורכי הדין והם יתחילו להתפרסם.  
"אני לא יכול לייעץ לבאי כוחו של רה"מ, אך בנסיבות הקיימות הייתי פונה ליועמ"ש בקריאה לפרסם החלטה קצרה עם פירוט עובדתי מינימלי. העובדה שאנחנו נמצאים כל כך קרוב לבחירות ושצד אחד מחזיק בחומרים בזמן שהצד השני לא יכול להגיב עליהם היא בעייתית".

אתה סבור שכל העיתונאים שבונים על החומרים שהודלפו יכולים להיכנס לסטאנד־ביי?
"הייתי יוצא בקריאה ליועץ המשפטי שלא לפרסם את החומרים עד אחרי הבחירות, אחרת נמצא את עצמנו עסוקים רק בחומרי חקירה וזה יהיה כמו גל צונאמי שישטוף כאן את הכול. אני כמעט לא מעלה על דעתי שהוא ישחרר את החומרים לפני הבחירות".

לא נראה לי שבפרקליטות מקשיבים לעורכי הדין של נתניהו. מהי עמדתך לגבי סוגיית המימון של המשפט?
"ההחלטה שלא להתיר את עניין המימון היא לא החלטה מחויבת במציאות. היא הייתה החלטה מתוך כעס. נתניהו בוודאי הצליח להרגיז אותם. בשורה תחתונה – אפשר להעמיד ראש ממשלה לדין אך צריך לתת לו לנהל את משפטו באופן המיטבי. החלטה זו פוגעת בכך, והיה אפשר לקבל החלטה אחרת בקלות".


עריכה: איתמר זיגלמן

27/02/2019
הישארו מעודכנים

איילה חסון
איילה חסון