103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"בישראל עבירת שוחד שווה כלא"

גיא פלג ('חדשות 12'): "מכתב החשדות אפשר להבין איזה עדויות יש למדינה. נתניהו מבין את חומרת הדברים, ועדיין משוכנע שרודפים אותו באופן אישי"


בבוקר שאחרי פרסום המלצות היועמ"ש אביחי מנדלבליט בתיקי ראש הממשלה, שוחח ניסים משעל בתוכניתו ב־103fm עם גיא פלג, עיתונאי 'חדשות 12' שחתום על לא מעט חשיפות ודיווחים בפרשות אלה. האם המסקנות הצליחו להפתיע גם אותו? מסתבר שבהחלט כן.

"אני מוכרח להודות שאת תיק 4000 הבנתי קצת פחות. היה לי ברור והבאתי פרסומים על האופן שבו ראש הממשלה שלט למעשה באתר 'וואלה', אבל את הצד האחר של מה שהוא עשה בדיוק, פחות הכרתי. אמרתי לעצמי שבכל זאת גם כראש ממשלה וכשר תקשורת, במהלך של מיזוג בין בזק ל'יס' נדרש אישור של הרבה אנשי מקצוע, ועד כמה השר יכול להיות מעורב בפרטי פרטים של העסקה הזאת?"

היה משהו שהפתיע אותך, שגרם להרגיש לא נוח כאזרח המדינה?
"אתמול קראנו כתב חשדות, אבל ממנו אני מבין איזה עדויות יש בידי המדינה. הבנתי שהשר גלעד ארדן, אחד המקורבים הכי גדולים של ראש הממשלה דאז, רצה להמשיך ולהיות שר התקשורת, כך כתוב בכתב החשדות, ונתניהו סירב - משום שניר חפץ לחש על אוזנו שארדן מפריע ולא מספק את הסחורה עבור שאול אלוביץ', ושהוא לא מרוצה ממנו.

וזה הכה בך?
"לא, זה רק חלק אחד. ראש הממשלה לקח לעצמו את תיק התקשורת, ואז שלח נציגים מלשכתו למנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר ואמר 'חבר'ה, שאול לא מרוצה. תסגרו לו את העניין הזה, תפעלו למענו", וכנראה שאבי ברגר והשליחים העידו על כך. ברגר סירב והועף, ומי מונה תחתיו? מישהו שמבין בענייני רגולציה ותקשורת? לא, מוכשר ככל שיהיה, אדם שעל פי כתב הטענות אין לו שום מושג בענייני משרד התקשורת. המנכ"ל הזה הפך אחר כך להיות עד מדינה, ומספר שנקרא בשעת לילה לפגישה בהולה לראש הממשלה, שאמר לו לעשות את מה שאלוביץ' מבקש ממנו.

"העדות הזו לא עומדת לבד. יש לדברים אינסוף ראיות תומכות, לרבות ערוץ סודי מעל ראשי משרד התקשורת עם מנכ"לית בזק עד לסגירת העסקה בשווי מיליארד ש' לאלוביץ'. מה נחשב יותר לשימוש פסול בכוח שלטוני?"

ההחלטות בתיקי נתניהו // צילום: יונתן זינדל/פלאש90
ההחלטות בתיקי נתניהו // צילום: יונתן זינדל/פלאש90

"היועמ"ש רואה בתיק השוחד תיק חזק וחמור"

קח אותי לטענה של נתניהו מהנאום שלו שמתנהל נגדו ונגד בני משפחתו מסע ציד ורדיפה פוליטית.
"אמרתי את זה בעבר, וצריך להגיד את זה בכנות. התחושה הזו של חשוד או של נאשם שהמערכת לוקחת אותו באופן אישי והמערכת רודפת אותו, והמניעים והמקורות שלה פועלים ממניעים זרים זו תחושה שמשותפת כמעט לכל חשוד וכל נאשם שאני מכיר כמעט בכל תיק. יש איזושהיא דינמיקה בחקירה, שבה אתה משוכנע שהחוקר חולם עליך ורודף אותך באופן אישי".

אולי רה"מ עדיין לא מבין את חומרת הדברים?
"הוא מבין, אבל השאלה היא אחרת. האם כשאתה ראש ממשלה ואתה עומד בראש המדינה, למרות תחושותיך, אתה צריך בנסיבות האלה לבוא ולומר 'אני לא יכול לדבר כמו כל חשוד או נאשם לעתיד בפלילים, אני בכל זאת בראש ובראשונה צריך לחשוב על המדינה', על כך ששי ניצן וליאת בן ארי מייצגים בעבור הציבור את שלטון החוק, ואני לא יכול בנאום ללכת להם על הראש, ואם אני מחליט לטעון כלפיהם טענות אני צריך שהן יהיו מבוססות".


"היועמ"ש לא נבהל". מנדלבליט ונתניהו // צילום ארכיון: יונתן זינדל/פלאש90
 

מה המשמעות של העבירות מבחינה משפטית?מה צפוי לו אם יורשע?
"במדינת ישראל עבירת שוחד שווה כלא. בתיק של שמעון גפסו, מי שהיה ראש עיריית נצרת עילית והורשע ברף התחתון ביותר של עבירת שוחד, בית המשפט העליון לא שלח אותו לכלא, אבל אמר שלא יהיה בישראל מצב שעובד ציבור יקבל שוחד - לא משנה באיזה רף - ולא יישלח לכלא. לכן מבחינתו של רה"מ, העובדה שמדינת ישראל צפויה להאשים אותו בשוחד, ואנחנו קוראים גם שהיועמ"ש לא מאמץ את כל המלצות המשטרה והפרקליטות, ולא נבהל שכשיושבים בחדר 23 אנשים, 21 חושבים אחרת ממנו. יש כאן יועץ משפטי שבדק את הדברים מאוד מאוד בקפידה, וכשהוא לא הסכים הוא לא זרם עם כל היועצים הבכירים שלו, אבל בעניין תיק השוחד הוא חושב שזה תיק חזק וחמור - אבל לא רק זה, אנשים מקלים ראש בעבירת הפנרת אמונים, וגם עליה ראינו אנשים שהורשעו ונשלחו לכלא, דוגמת ראש עיריית בת ים לשעבר, שלמה לחיאני".

לאור כל זאת המסקנה היא שכתבי האישום האלה מובילים את רה"מ לכלא.
"לא, ניסים, אל תקפוץ. קודם כל, עוד לא היה שימוע, ובשימוע דברים מתהפכים ונתנו לכך אינסוף דוגמאות. עבירת שוחד יכולה להפוך להפרת אמונים והפרת האמונים יכולה להימחק".

היועמ"ש הוציא את שרה נתניהו מתיק השוחד. מדוע בעצם?
"הכול זה עניין של עוצמת הראיות. אין חולק ששרה הייתה פעילה בתיק 4000. היא פנתה לאיריס אלוביץ', אשתו של שאול, ודרשה דרישות כי היא חשבה שמגיע לה".

אז למה היא הוצאה?
"כי היועמ"ש חשב שעוצמת הראיות נגדה היא עוצמה פחותה שלא עוברת את הסף הפלילי. למה שרה נתניהו לא מרימה טלפון אליך או אלי? כי היא מבינה שנאחנו לא חייבים לה שום דבר ואין לה שום סיבה להרים אלינו טלפון. כנראה שלהבנתה איריס כן".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

01/03/2019
הישארו מעודכנים

ניסים משעל וגיא פלג
ניסים משעל וגיא פלג  |  צילום: 103fm