103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אראל סג"ל

אלימות על רקע הומופובי בת"א: "שברו להם את הלסת"

אוהד אטייה מודאג מהאירוע הקשה, וטוען: "יש התעלמות מחולטת מהנושא, ועושה רושם שאנשים בכלל לא מודעים לבעיה"


ביום שבת בערב יצאו שלושה מבני הקהילה הלהט"ב ממועדון בתל אביב והותקפו על ידי צערים ערבים. המשטרה עצרה חשודים בתקיפה החמורה. אוהד אטייה, חבר מועצה בקבוצת 'גאווה בליכוד', ואיתי פנקס־ארד, מחזיק תיק הקהילה הגאה בעיריית תל אביב שוחחו עם אראל סג"ל ודוד ורטהיים על הידיעה. בהמשך: מדוע פנקס־ארד מאשים את הרבנים והשייחים באלימות הגואה נגד בני הקהילה הגאה? 

אוהד אטייה: "ביום שישי שלושה חברים די מוכרים בקהילה הותקפו וכמעט מתו לאחר מסיבה, סמוך לאומן 17 אך האירוע נעלם מעיניה של התקשורת. לאחד שברו את הלסת ולאחר את האף. לא מדובר בתקיפה פיזית ראשונה על להט"בים. הכתבה היחידה שראינו בתקשורת הייתה ב-ynet וגם היא ללא התייחסות גורפת. צוין שמדובר בצעירים מיפו, המונח המכובד ביותר לעובדה שהם היו ערבים. לפני פחות משנה נער ערבי נמצא מת באילת לאחר שאביו ואמו איימו שיהרגו אותו. יש עוד אינספור של נערים ונערות טרנסים ערבים, שהם הקבוצה המוחלשת ביותר אצל להט"בים, שסופגים התעללות מטורפת שקשה לומר אותה בשידור ומתעלמים מהם כי הם לא שייכים לנרטיב שרוצים להציג לציבור הרחב. כשרב זורק הערה שמצטיירת כהומופובית כל הקהילה קמה עליו, כשקורית תקיפה פיזית יש שתיקה מוחלטת".

איתי פנקס כתב פוסט וציין שאלימות הומופובית קשה בתל אביב מוכיחה את הטענה שבלי שוויון זכויות תמשך ההסתה שמובילים אנשי ציבור ורבנים שאנחנו משלמים את משכורתם. במקרה הזה אין קשר לרבנים או לממשלה ואישי ציבור. איך הם קשורים?
איתי פנקס ארד: "אני לא מייחס למעשה ספציפי של רב ספציפי. ראינו עלייה במקרה התקיפות בשנה האחרונה. התגובה שלי מאתמול הייתה עקב חוסר מידע על האירוע. אני לא מייצג את כל הקהילה אבל פועל למענה ואני לא חושב שצריך לתת לערבים הנחות בנושא".

יכול להיות שאנחנו עושים הנחות לציבור הערבי והיחס אליו? אנחנו מרבים לבקר את הציבור שאנחנו חיים בו.
איתי פנקס ארד: "גם במועצת העיר יש לנו נציגים ערבים ותהינו מה נעשה בנידון, לא רק בנוגע להומופוביה בפרט אלא גם בצד הפוזיטיבי ואיך אפשר לעזור ללהט"בים ערבים מיפו דרך חינוך והסברה".

אתה יכול להתנצל על כך שהאשמת רבנים ולקרוא לפעול למען הסובלנות בכל מגזרים.
איתי פנקס ארד: "כל שאמרתי בתגובה שלי הוא נכון. אני בעצמי בא ממשפחה שרובה דתית. אני ממשיך להאשים את הרבנים שמתבטאים נגד הלהט"בים. הם מטנפים חופשי ומקבלים מאיתנו משכורת".

אוהד, מעבר לטענה שלך לצביעות, מה אתה מציע לעשות?
אוהד אטייה: "להתייחס לנוער להט"בי ולגורמים שמשפיעים על התרבות היהודית וערבית. רק עכשיו נציגים של מועצת העיר בתל אביב מודעים לבעיה הזאת. זו אלימות שקורית כבר עשר שנים. אני זועם על התגובה הפבלובית של כמה ארגונים שישר תקפו את הדתיים ובמקביל אני מאוד מקווה שיהיה שינוי. כשרב אומר שהומואים זו תועבה זו לא הסתה, זו דעה מגעילה. הוא לא קרא לתקוף אותי".

איתי פנקס ארד: "אנחנו פחות שומעים ופחות יודעים, אולי בגלל פער השפה, על אירועים שכאלה. בואו נודה בזה. ממשלות מפחדות להיכנס ליישובים הערבים עם המשטרה".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

04/03/2019
הישארו מעודכנים

אראל סג"ל
אראל סג"ל  |  צילום: גבריאל ברילה