רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
אילה חסון

"צריך לעשות את זה ללא התלהמות"

ח"כ רועי פולקמן בגישה פחות ניצית על הצורך בהגנה על מערכת המשפט • "יש למצוא איזונים בין התערבות יתר של בית המשפט לבין הרשות המחוקקת"


יו"ר סיעת כולנו חבר הכנסת רועי פולקמן הסביר הבוקר (א') לאילה חסון מדוע החליטו במפלגה לרדת מהעץ של הגנה על המשפט, ואת דבריו בנדון של משה כחלון.

"יש מקום ליצר הסדרה ותיקון בין הרשות המחוקקת לבית המשפט. השאלה היא איך עושים את זה. ככל שיהיה אפשר לבנות קואליציה שיקודמו בה צעדים מאוזנים ואחראיים – אנחנו נהיה שותפים לה. מה שראינו עד כה היה לא ניסיון לתקן אלא בעיקר ניסיון להתלהם".

כחלון יצא להגנת מערכת המשפט בגופו, מה השתנה? התלהמות של מי? תהיה ספציפי יותר. מה אתם למדתם שפתאום החלטתם לשנות את הגישה בנוגע למערכת המשפט? האם זה בגלל מצבכם בסקרים ואתם מנסים לקרוץ לקהל אחר?
"מי שמכיר את כחלון יודע שהוא תמיד חשב שיש מקום לעשות הסדרה אך לא בהתלהמות ואנחנו לא רצינו להיות חלק ממחול השדים. בתחילת קדנציה חדשה ראוי לעשות הסדרה מסודרת. יש מקום לתקן את מערכת היחסים בין החוק, מערכת המשפט והרשות המחוקקת. חד משמעית".

מה זאת הסדרה, איזו התלהמות? המשפט שפורסם ויוחס לכחלון אינו נכון?
"לא אמרתי שלא. הוא לא שינוי דרמטי".

'בממשלה הבאה אפסיק להגן על מערכת המשפט'. זה משפט דרמטי בעיני.
"אנחנו מתכוונים לתמוך בתיקון מערכת היחסים. הוכחנו את עצמנו שההבדל בינינו לבין גורמים קיצוניים. אנחנו תומכים בתיקון מאוזן, למשל איגוד חוקי היסוד ושריונם ואף הוספת חוק ההתגברות על בסיס 61 חברי כנסת. כשיש גורמים מתלהמים במערכת הפוליטית ימצאו אותנו כימין שפוי".

נראה שהמפלגה שלכם לקחה על עצמה אג'נדות שלא בהכרח תפורות עליה. כשמשהו הוא לא אותנטי – הציבור מבין את זה.
"זה לחלוטין רחוק מהמציאות. הובלנו נושאים חברתיים וכלכליים. אפשר להיות בעלי תפיסות עולם לאומיות ואפשר להאמין בממלכתיות. אף קמפיינר לא אמר לנו להגן על היועץ המשפטי. כחלון וגם חברי סיעת כולנו הם בעלי תפיסת עולם לאומיות אבל חושבים שכל דבר צריך לעשות בצורה עניינית. תיקון – כן, דה לגיטימציה – לא. בית המשפט הוא גוף חשוב במערך האיזונים כדי למנוע שחיתות ועריצות של השלטון, זו התפיסה של כולנו והיא לא השתנתה. זה לא אומר שלא צריך למצוא את האיזונים הנכונים בין התערבות יתר של מערכת המשפט לבין תפקיד הרשות המחוקקת".

"נשמח לא לראות את זועבי ובן גביר בכנסת. במידה ויהיו בממשלה - נציב להם גבולות"

יצאתם מההצבעה של ההחרמה על בן ארי מעוצמה לישראל.
"כן. מכיוון שוועדת הבחירות אין שום משמעות בעניין הזה מלבד פופוליזם זול החלטנו לא לקחת חלק והודענו שלא נהיה שותפים לדיוני ועדת הבחירות בנוגע לפסילה של רשימות מימין או שמאל. מבחינה ערכית אני אשמח לא לראות את זועבי בכנסת כפי שאשמח לא לראות את בן גביר בכנסת. במידה והם ודומיהם יהיו בממשלה – אנחנו וגורמים רציניים בקואליציה נציב להם גבולות. גם בכנסת האחרונה היו גורמים גזעניים ואנטי יהודים בכנסת ותמיד עמדנו מולם".

איך הגעתם עד הלום? יש לכם אנשים טובים ברשימה סך הכל.
"המצב שאנחנו נמצאים בו דומה לעוד שבע מפלגות. לציבור חשוב החינוך, הדיור ויוקר המחיה אך לבסוף מתכנס לנרטיב ה'ביבי – לא ביבי'. זה קשקוש ולכן אנחנו אומרים שאנחנו מפלגת ימין יחידה שאינה סלקטוריאלית (מלבד ש"ס). כחלון בגישתו המדינית הוא איש ימין ומעולם לא שינה את עמדתו. לצערי היום מנסים לומר שאיש ימין חייב גם לרצות לסגור את תאגיד השידור או לתקוף את נשיא המדינה.

למה הגנבתם את ההודעה על הגדלת הגירעון באישון לילה?
"זה קשור לדוברות משרד האוצר ואני לא יודע דבר בנושא. זה חסר משמעות וקשקוש. גם השיח על הגרעון הוא קשקוש והכל רק תחזיות".

אני לא חזקה בכלכלה אך דובר על כך שהוא פיזר כספים כדי לקנות קולות וזה לא עבד לו.
"ארבע שנים שהובלנו מדיניות חברתית. חשבנו שמדינת ישראל היא באחת התקופות הכי טובות שלה מבחינה כלכלית והגיע הזמן שגם הורים לילדים ירגישו את זה, גם נכים, גם הזוגות הצעירים".

עשרה מיליארד שקלים בחודשיים וגירעון זה לא דבר שולי.
"זה שולי מתוך 450 מיליארד. אצל שטייניץ' הגירעונות היו גדולים יותר. הכסף מגיע למקומות הנכונים".

עריכה: איתמר זיגלמן

10/03/2019
הישארו מעודכנים

רועי פולקמן
רועי פולקמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90