איפה הכסף
עם ענת דוידוב

לפצח את הגירעון

משרד האוצר הודיע על עלייה בגירעון של תקציב המדינה • אבי ניסנקורן: "הגדלת מסים תמיד צריכה להיות הצעד האחרון"


בשבוע שעבר הודיע משרד האוצר על עלייה בגרעון של תקציב המדינה, וכעת בכירים במשרד האוצר עובדים על תכנית עבודה כלכלית לקראת מינוי הממשלה החדשה. הכתב הכלכלי של 'גלובס' עמירם ברקת פירט על הגרעון שנוצר. בהמשך יו"ר ההסתדרות הפורש אבי ניסנקורן ממפלגת כחול לבן התייחס למשמעויות של הזינוק בגרעון.

אתה היית שם כשכחלון חילק ביד נדיבה תקציבים לכל מי שביקש, הוא מצהיר על עצמו שהוא שר אוצר חברתי. האם זה נורא כל כך שיש גירעון של 3.5 אחוזים?
"צריך לעמוד ביעד של גירעון וביעד של ההתנהגות הפיסקלית וצריך לראות שזה לצורך השקעה בפריון ובתוצר עתידי שיתגלגל חזרה להגדלת העוגה. חייבים לצד מדיניות חברתית להגדיל את העוגה והתוצר בין היתר באמצעות השקעה בתשתיות, זה מה שמגדיל את התוצר".

האם כדי להשקיע בתשתיות ולעשות את הדברים החברתיים צריך להעלות מיסים?
"עליית מיסים צריכה להיות הצעד האחרון כי יש לה המון מגרעות ויכולה להקטין את המוטיבציה במשק ולפגוע באוכלוסיות מסוימות. החלוקה היא עיקר הבעיה. מדינת ישראל בשנים האחרונות לא השקיעה בכלל בחינוך ציבורי, מערכת בריאות ציבורית ובאיזונים בין פריפריה ומרכז, כל אוכלוסיית הקשישים במעמד הביניים ובמעמד הנמוך נזנחו. אני כמספר 5 בכחול לבן רואה את אוכלוסיית הקשישים כאוכלוסייה שצריך להתחשב בה ולטפל בה. כל הדרישות שלי ממשרד האוצר היו בעיקר למטרת צמצום פערים ונבאו מתוך אחריות גם לתקציב המדינה. לא פעם סייעתי לתקציב המדינה כדי שלא נתכנס לגירעון של 3.5% אך גם מתוך חלוקה שוויונית וצמצום פערים. אם זה בגמלאות נכות, העלאת שכר המינימום, גמלאות סיעוד, קליטת עובדי קבלן ועוד".

כשאתה מתחיל לחלק את העוגה והשמיכה כה קצרה אתה לא יודע ממה להתחיל קודם. במקביל יש גם לחצים פוליטיים שלא תמיד עומדים בהם.
"כחול לבן תעמוד בלחצים פוליטיים. צריך לדאוג שהכספים הקואליציוניים, שהם מגיעים למיליארדי שקלים, יחולקו לטובת כלל האוכלוסייה ויעמדו ביעדים של הממשלה בדגש על צמצום פערים ועוני בפריפריה, נושאים שמדינת ישראל לא טיפלה הם שנים רבות. מדינת ישראל מובילה בעוני במדינות ה-OECD. ביבי נתניהו לא רואה את זה וכנראה שגם לא אכפת לו. אנחנו בכחול לבן רואים את האזרח. זאת האמת".

אחת מקבוצות הלחץ הגדולות הם החרדים שקיבלו יותר ממיליארד שקלים.
"ככל שיצביעו לנו ככה הסיכויים שלנו יגדלו. כשאנחנו נרכיב את הממשלה נסתכל על מה שצריך. להכניס אוכלוסייה חרדית זה דבר חשוב ואם צריך להשקיע שם כספים – זה יהיה צעד נכון ואלו כספים שטוב להכניס אותם. ניתן להגיע להסכמות אך צריך במקביל להשקיע כל הזמן במזרזי צמיחה ולחלק את העוגה שתטיב עם שאר האוכלוסייה.

יש לך שליטה על עובדי הרכבת. מה קורה שם?
"אני בחופשה, את כל הסמכויות שלי העברתי. כל צעד שאעשה יחשבו שהוא נובע משיקולים פוליטיים. אני מעודכן אך אני לא מתערב".

 

עריכה: איתמר זיגלמן

10/03/2019
הישארו מעודכנים

אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90